Što kad grlo zaboli?

Bolno i upaljeno grlo je nešto s čime smo se svi susreli barem jednom u životu.

 Obično se grlobolja i ne smatra bolešću, no svi će se složiti da nam ova tegoba značajno otežava svakodnevno funkcioniranje, stvara neugodan osjećaj „izgrebanog“ grla i ždrijela, otežava gutanje, osobito krute hrane, a u težim slučajevima i tekućine. Sluznica grla i ždrijela je crvena, često i otečena, a upala može biti praćena i pojavom afti.

Iako upalu grla i sluznice usne šupljine najčešće povezujemo s prehladom, uz viruse i bakterije do nje mogu dovesti i drugi uzročnici poput primjerice peludi i prašine…

U većini slučajeva ove tegobe prolaze unutar nekoliko dana, no zbog neugode koju izazivaju često se poseže za lijekovima koji ove tegobe mogu ublažiti i učiniti lakše podnošljivim.

Ukoliko upala perzistira ili je praćena temperaturom te ozbiljnije narušenim općim stanjem organizma i mogućim osipom, potrebno se javiti liječniku koji će po obavljenom pregledu i potrebnoj dijagnostici propisati odgovarajuću terapiju, koja ponekad uključuje i odgovarajući antibiotik.

Za simptomatsko liječenje bolnih i upalnih stanja u ustima i ždrijelu na raspolaganju su nam i lijekovi na bazi benzidamina koji najčešće dolaze u obliku praktičnih sprejeva ili otopine za grgljanje.  

BELUPO PROMO

Kod upala usne šupljine praćene grloboljom, osobito onih virusnog porijekla često si možete pomoći i sami.

U širokoj paleti lijekova dostupnih bez recepta, novost je i Belupov lijek Zynol.

Po sastavu benzidamin, ovaj analgetik i prouupalni lijek lokalnog djelovanja pravo je rješenje za bolna i upalna stanja u ustima i ždrijelu, uključujući grlobolju, afte, upale desni, tegobe zbog zubnih proteza…

Ovaj lijek može se primijeniti i nakon malih stomatoloških ili kirurških zahvata u usnoj šupljini.

Primjena Zynola moguća je i kod upale krajnika (mandula), a u specifičnim slučajevima može se primijeniti i kod bolesnika koji su morali biti podvrgnuti zračenju ili kemoterepiji pa kao posljedicu imaju upalu sluznice usta (tzv, postradijacijski mukozitis).

Benzidamin, aktivni sastojak Zynola, specifično djeluje na lokalne mehanizme upale kao što su bol, edem ili granulom. Lokalno primijenjen benzidamin svoje protuupalno djelovanje ostvaruje smanjenjem otoka te smanjenjem formiranja eksudata. Uz to ima analgetska svojstva te lokalno anestetsko djelovanje.

Zynol je pogodan je za primjenu kod odraslih i djece starije od 6 godina, a dostupan je  u tri oblika i dvije doze. Sprejevi su jačine 3 mg/ml i 1,5 mg/ml dok je otopina za grgljanje u jačini od 1,5 mg/ml.

Sva pakiranja prodaju se bez recepta, u ljekarni.

Prije upotrebe pažljivo pročitajte uputu o lijeku, a o rizicima i nuspojavama upitajte svog lječnika ili ljekarnika.

Imate pitanje vezano za zdravlje?

Konzultirajte se s našim stručnim timom.

Iz iste kategorije

Obiteljska medicina

Vrtoglavica

Vrtoglavica/vertigo je nespecifičan simptom koji je vrlo čest u praksi liječnika opće/obiteljske medicine (LOM-a), te čini oko 2-3 % razloga posjeta. Vrtoglavica je iluzija okretanja tijela ili okoline te je simptom, a ne dijagnoza. Pri obradi bolesnika najvažnije je utvrditi radi li se uopće o vrtoglavici ili se radi o poremećaju ravnoteže, presinkopalnom stanju, fobičkom […]

Obiteljska medicina

Bakterijski konjuktivitis

Konjuktivitis je upalni proces spojnice (konjunktive) oka. Različito se očituje, prema vrsti i stupnju upale, a obično je uzrok infekcija, alergija ili fizikalno-kemijski iritans. Prema trajanju, konjunktivitisi se dijele na akutne (nastupa naglo, u početku unilateralno sa zahvaćanjem drugog oka unutar jednog tjedna te traje manje od 4tj) te kronične (traje duže od 3-4 tj). […]

Obiteljska medicina

Gravesova bolest

Gravesova bolest (Basedowljeva bolest, difuzna toksična guša) najčešći je uzrok hipertireoze. Uzrokovana je autoprotutijelima na TSH receptore, koja su stimulacijska pa potiču trajnu sintezu i lučenje suviška T4 i T3. Ponekad se javlja uz druge autoimune bolesti, kao što su DM tipa 1, vitiligo, perniciozna anemija, kolagenoze. Može se genetski prenositi, a pogađa žene više […]

Obiteljska medicina

Je li ovo preboljena mononukleoza?

Obiteljska medicina

Pijelonefritis

Pijelonefritis je bakterijska infekcija jednog ili oba bubrega. Najčešći uzročnik infekcija bubrega je E. coli, bakterija koja se normalno nalazi u debelom crijevu, a uzrokuje 90% vanbolničkih te 50% bolničkih infekcija bubrega. Infekcije obično nastaju kad bakterije migriraju iz anusa prema mokraćnoj cijevi, duž mokraćne cijevi u mokraćni mjehur pa opet uzlazno, prema bubregu. Infekciji […]

Obiteljska medicina

Depresija

Učestalost depresije je u porastu te se smatra da će uskoro postati drugi svjetski zdravstveni problem. Procjenjuje se da tijekom života od depresije oboli oko 20% žena i 10% muškaraca. Depresija se javlja u svim razdobljima života, ali je najčešća pojavnost u ljudi srednje životne dobi što sa sobom nosi brojne posljedice: poteškoće u radnom […]

Obiteljska medicina

Molila bih Vas pojašnjenje nalaza štitnjače

Obiteljska medicina

Kolecistitis

Akutni kolecistitis je upala žučnjaka koja se razvija unutar nekoliko sati, a obično je posljedica opstrukcije duktusa cistikusa kamencem. U 5–10% bolesnika nađe se akutni akalkulozni kolecistitis (kolecistitis bez žučnih kamenaca). Čimbenici rizika su teška bolest (operacija, opekotine, sepsa ili teška trauma), produženo gladovanje ili totalna parenteralna prehrana (što pogoduje nastanku žučne staze), šok i […]