Mršavljenje poboljšava razinu glukoze i krvnog tlaka kod dijabetičara

Pretilost je vrlo učestala kod šećerne bolesti tipa 2 te se povezuje sa slabijom kontrolom razine glukoze u krvi i drugim kardiovaskularnim faktorima rizika. Gubitak tjelesne mase dovodi do poboljšanja glikemijskog indeksa, sniženja krvnog tlaka i poboljšanja lipidnog profila kod dijabetičara.

Međutim do ovog istraživanja nije bilo u potpunosti jasno koji gubitak tjelesne mase dovodi do poboljšanja zdravstvenog stanja dijabetičara.
Istraživači su proveli retrospektivnu kohortnu studiju koja je obuhvatila 2574 pacijenta životne dobi od 21-75 godina koji su bolovali od dijabetes melitusa tip 2 (novodijagnosticirani), u razdoblju od 1997-2002. godine te su uzeti svi važni medicinski i demografski  podaci o ispitanicima. Glikemijska kontrola se pratila putem određivanja  HbA1c razine u krvi te se pratila vrijednost krvog tlaka te mjerenje tjelesne mase i utvrđivanja njene redukcije.
Prosječni gubitak tjelesne mase u 18 mjeseci je bio 10.7 kg tj. –9.8%, međutim tijekom narednih 36 mjeseci pacijenti su se ponovno udebljali i vratili svoju početnu kilažu. Autori studije su zaključili da mršavljenje netom nakon postavljanja dijagnoze šećerne bolesti tip 2, dovodi do postizanja bolje glikemijske kontrole i regulacije krvnog tlaka bez obzira na ponovno dobivanje na tjelesnoj težini narednih mjeseci. 
Početno razdoblje nakon postavljanja dijagnoze od izuzetne je važnosti, jer mršavljenje u tom periodu poboljšava kontrolu faktora rizika poput razine glukoze i krvog tlaka. Otprilike 12% pacijenata sa novodijagnosticiranim dijabetesom tipa 2 smršavit će tijekom godinu i pol u prosjeku 10% svoje početne težine, ali naredne 3 godine povratit će početnu kilažu. 

Zaključak: netom po dijagnosticiranju šećerne bolesti tipa 2 krenite na redukcijsku dijetu jer gubitak kilograma dovodi do bolje kontrole faktora rizika (razine glukoze u krvi i krvnog tlaka), bez obzira što ćete kroz naredne 3 godine vjerojatno ponovno doći na vašu početnu težinu. Iako ćete se najvjerojatnije ponovno udebljati imat ćete bolji glikemijski indeks i reguliraniji krvni tlak. Ključan period je inicijalno razdolje netom po postavljanju dijagnoze šećerne bolesti.

Literatura: Diabetes Care. Published online August 12, 2008.

Imate pitanje vezano za zdravlje?

Konzultirajte se s našim stručnim timom.

Povezane teme

Bubreg

Nadomještanje bubrežne funkcije

Katkad se nađemo u situaciji da bubrezi preslabo obavljaju svoje funkcije i potreban je neki od oblika nadomještanja tih funkcija a ponajprije funkcije filtracije krvi koja i jest temeljna zadaća bubrega. Ovdje, naravno, govorimo o dijalizi jer to je jedini pouzdani način filtracije, a time i „pročišćenja“ krvi. Naravno, nikako ne treba na ovom mjestu […]

Arterijska hipertenzija

Arterijska hipertenzija i spolne razlike – 2. dio

Upalne i autoimune bolesti često su povezane s povećanim rizikom nastanka arterijske hipertenzije i KVB. Progesteron i muški spolni hormoni imaju imunosupresivni učinak, a estrogen stimulira imunološki sustav. Postoje spolne razlike i kod uobičajenih kardiovaskularnih čimbenika rizika kod bolesnika s arterijskom hipertenzijom (debljina, šećerna bolest, povećane masnoće u krvi, a zajedno čine metabolički sindrom), te […]

Histerosalpingografija

Želim ostati trudna, ali bezuspješno. Predstavljaju li moji kilogrami problem?

Arterijska

Periferna arterijska bolest u bolesnika sa šećernom bolesti 1. dio

Više od 500 milijuna odraslog stanovništva u svijetu boluje od šećerne bolesti (ŠB). ŠB je jedan od najznačajnijih rizičnih čimbenika nastanka periferne arterijske bolesti (PAB). 20% bolesnika koji boluje od ŠB ima PAB. ŠB je čimbenik rizika nastanka aterosklerotske bolesti u koje spadaju i koronarna bolest i PAB, a ujedno ŠB povećava rizik kardiovaskularne smrtnosti. […]

Dijabetes

Ravnoteža na tanjuru

Prehrana kod dijabetesa, uz samu medicinsku terapiju, je ključan kotačić održavanja ravnoteže u organizmu. Prehrana i medicinska terapija neodvojivo su povezane na putu liječenja dijabetesa. Ukoliko obroci na našem tanjuru nisu izbalansirani, to će se zasigurno dugoročno odraziti i na ravnotežu u životu i zdravlju. Prehranom možemo utjecati i na prevenciju pojave bolesti kao što […]

Cirkulacija

Trnu mi prsti na nogama – molim Vas savjet

Iz iste kategorije

Dijabetologija

Epidemiologija šećerne bolesti tip 1

Incidencija tipa 1 šećerne bolesti pokazuje značajne geografske, kalendarske, dobne i spolne varijacije. U bijelaca je viša stopa incidencije, nego u domorodačkim populacijama kao i u Aziji.

Dijabetologija

Prehrambene navike i pojavnost dijabetesa u Hrvatskoj

Šećerna  bolest i njezine kronične komplikacije su veliki svjetski zdravstveni problem, i u cijelom svijetu su u velikom porastu. Smatra se da trenutno u svijetu 366 milijuna ljudi.

Dijabetologija

Metformin je IN

Metformin (dimetilbigvanid) sada ima neprikosnoveni status najpropisivanijeg antidijabetika u svijetu. Jednako je iznenađujuće, ili možda nije, da su njegovi korijeni biljni i da su rasli i na tlu.

Dijabetologija

Iz nalaza krvi vidljivo je da je ukupni kolesterol 6,3, HDL 1,50…

Dijabetologija

Šećerna bolest tipa 2

Šećerna bolest je kronična neizlječiva doživotna progresivna bolest karakterizirana hiperglikemijom i poremećajima metabolizma zbog apsolutnog ili relativnog manjka inzulina. S obzirom na prognozu.

Dijabetologija

Predijabetes-nedijagnosticirana bolest

Predijabetes, je stanje koje prethodi razvoju punog oblika bolesti, a traje 8-12 godina prije nego bude postavljena dijagnoza šećerne bolesti. Predijabetes pojavljuje u sve mlađoj populaciji.

Dijabetologija

Imam nizak tlak i nizak šećer, počnem se tresti i bude mi loše

Dijabetologija

Šećerna bolest

Bolujete od šećerne bolesti ili poznajete nekoga tko je dijabetičar ? Vrlo vjerojatno je odgovor na ovo pitanje potvrdan, jer je šećerna bolest jedna od najčešćih bolesti u razvijenim zemljama.