Dijabetička polineuropatija

Vrijeme čitanja članka: 3 minute

Dijabetička polineuropatija zahvaća osjetna, motorička i autonomna vlakna perifernog živčanog sustava, tako da bilo koje živčano vlakno može biti oštećeno, što znači da simptomi.

Dijabetička polineuropatija zahvaća osjetna, motorička i autonomna vlakna perifernog živčanog sustava, tako da bilo koje živčano vlakno može biti oštećeno, što znači da simptomi dijabetičke polineuropatije mogu biti mnogobrojni.
Srećom samo mali broj ima neuropatsku bol, ali je tragično da je većina bez simptoma sve dok komplikacije ne postanu teške i ireverzibilne.

Distalna  simetrična polineuropatija
Bolest počinje postupno, prvo se javlja smanjen osjet bola kao i parestezije. Oštećenje zahvaća velika aferenetna vlakna (koja prenose propriocepciju – položaj u prostoru, hladnoću i vibraciju), kao i mala aferentna vlakna (koja prenose osjet topline, dodira i boli). Simptomi se javljaju na distalnim dijelovima (prsti, šake, stopala) i zatim se postupno šire prema gore. Pozitivni simptomi su  bol (javlja se do 30% slučajeva) i parestezije, a negativne kao gubitak osjeta su češće. Gubitak motoričke inervacije dovodi do hipotrofije mišića (obično stopala) što uz ranije navedeni gubitak osjeta dovodi i do mogućeg razvoja ulceracija. Senzomotorna polineuropatija je primarni čimbenik rizika za razvoj dijabetičkih ulceracija na stopalima koja je odgovorna za 85% amputacija nogu u dijabetičkih pacijenata.

Kardiovaskularna autonomna neuropatija
Smatra se da je njena incidencija 15% kod dijabetesa tip I i 20% kod tipa II. Također je jedan od glavnih uzroka smrti kod dijabetičara (u 10-godišnjem praćenju smrtnost kod dijabetičara sa kardiovaskularnom neuropatijom je bila 27% veća nego kod dijabetičara koji je nisu imali). Zahvaća i simpatička i parasimpatička vlakna. Glavni simptomi su ortostatska hipotenzija i poremećaji srčanog ritma. Smatra se kako u komorbiditetu sa koronarnom bolešću  djeluje sinergistički na kardiovaskularnu disfunkciju, smanjenje postotka preživljavanja kod srčanog infarkta, kao i povećanje učestalosti maligne aritmije i iznenadne smrti.

Gastrointestinalna autonomna neuropatija
Najčešći simptomi su: GERB (30% pacijenata sa dijabetesom) i usporeno pražnjenje želuca ( 25-50%) koje se manifestira kao nadimanje, epigastrična bol, mučnina, povraćanje i gubitak apetita. Navedene tegobe također kompliciraju i terapiju dijabetesa, radi usporene resorpcije lijekova. Poremećaj funkcije kolona (25%) manifestira se sa opstipacijom, dijarejom i inkontinencijom.

Genitourinarna autonomna neuropatija
Erektilna disfunkcija kod muškaraca javlja se kod 50% dijabetičara starijih od 50 godina kao i kod 75% starijih od 60 godina. Kod žena manifestira se kao smanjen libido što je posljedica vaginalne suhoće i bolnosti tijekom koitusa Idispareunija). Neurogeni mjehur kao posljedica poremećaja inervacije, manifestira se kao urinarna retencija te posljedična inkontinencija urina.

Terapija

Razlikuje se:

  • primarna prevencija – bolja regulacija šećera dramatično smanjuje ili odgađa pojavu polineuropatije
  • simptomatska terapija . problem je polipragmazija jer pacijent već uzima više različitih lijekova kao i nuzpojave
  • modificirajuća terapija – budućnost

Terapija  senzomotorne polineuropatije:

  • triciklički antidepresivi – analgetički efekt zasnovan je na inhibiciji povrata serotonina i noradrenalina, postoji određeno poboljšanje,problem su nuzpojave
  • SSRI – bolje se toleriraju od tricikličkih antidepresiva, ali je učinak manji
  • antiepileptik koji je u prvoj liniji terapije za neralgijsku bol kod neuropatije, učinak mu je jednak kao kod tricikličkih antidepresiva, ali su reakcije sa drugim lijekovima manje (što je važno jer se radi o starijim pacijentima koji uzimaju različite lijekove) tako da ima prednost pri izboru u odnosu na tricikličke antidepresive
  • karbamazepin i oxcarbazepin – također imaju jednak učinak, ali su problem češće nuspojave (vrtoglavica, pospanost, ataksija)
  • opioidni analgetici (tramadol) i NSA – problem su nuspojave kod dugotrajnog uzimanja
  • drugi tretmani: elektrostimulacija – dolazi do poboljšanja, ali se simptomi vraćaju nakon tjedan dana, tioktatna kiselina – smanjuje pojavu simptoma ali je treba uzimati od samog početka simptoma ili čak prije pojave istih (ne djeluje kada je došlo do ireverzibilnih oštećenja)

Terapija kardiovaskularne neuropatije

Prevencija je esencijalna jer nema učinkovitog tretmana. Može biti reducirana pojavnost za 68% dobrim tretmanom dijabetesa, hipertenzije i hiperkolesterolemije. Simptomi posturalne hipotenzije se reduciraju nefarmakološkim mjerama – uzimanjem većih količina vode npr. Treba misliti na to kako antihipertenzivi mogu dovesti do paradoksnog skoka tlaka, radi poremećaja u inervaciji alfa 1, alfa 2 i beta receptora. Disbalans simpatičke i parasimpatičke aktivnosti može se popraviti sa ACE inhibitorima i beta blokatorima.

Terapija autonomne neuropatije

Primarna terapija je kontrola glikemije. Hiperglikemija usporava kontrakcije želuca i brzinu pražnjenja, a osjet sitosti i punoće u stomaku su također rezultat povišenog šećera u krvi. Studije su također pokazale kako su simptomi izrazitiji kod pacijenata sa lošijom kontrolom glikemije. Preporuča se pacijentima da smanje unos masti a povećaju unos vlakana. Možda najviše frustrira to da pacijenti koji imaju izrazitije gastrointestinalne simptome teže mogu i kontrolirati šećer jer je i resorpcija lijekova smanjena. U simptomatskoj terapiji preporuča se metoklopramid, domperidon.

Terapija genitourinarne autonomne neuropatije

Neurogeni mjehur slabo reagira na terapiju, postoji i sklonost urinarnim infekcijama. Doxazosin poboljšava praženjenje mjehura, ali ne u potpunosti.
Tretman seksualne disfunkcije počinje sa dobrom kontrolom glikemije. Erektilna disfunkcija direktno korelira sa nivoom HbA1c. i lijekovi koje pacijent uzima mogu dovesti do erektilne disfunkcije (beta blokatori, antidepresivi, spirinolaktoni). Na kraju ulogu igraju i psihogeni faktori.

Zaključak

Dijabetička polineuropatija se javlja kao komplikacija dijabetesa, simptomi mogu zahvatiti bilo koji organski sustav. Ispravno liječenje dijabetesa je važno jer se odlaže pojava bolesti, a i simptomi su blaži. Terapija polineuropatije je još uvijek uglavnom simptomatska.

Imate pitanje vezano za zdravlje?

Konzultirajte se s našim stručnim timom.

Povezane teme

melanom

Što znači “melanom in situ”?

Loperamid

Proljev tijekom putovanja: prevencija i pomoć

Vrijeme čitanja članka: 3 minuteUvod Putnički proljev je česti zdravstveni problem tijekom putovanja u zemlje s drugačijim higijenskim standardima. Najčešći uzročnici su bakterije – posebno enterotoksigeni Escherichia coli (ETEC) – zatim virusi (npr. norovirus) i protozoe (npr. Giardia lamblia). Osnovne prehrambene i higijenske preporuke Pravilo “skuhaj, oguli ili zaboravi” – jedite samo termički obrađenu hranu i oguljeno voće koje […]

Mokraćne infekcije

Ljeto i mokraćne infekcije

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteLjetno je doba rizično za smetnje mokrenja. Vrijeme kupanja i mokrih kupaćih kostima, oskudne odjeće, maestrala, bosih ili mokrih nogu… Vrlo često možemo čuti, najčešće žene, kako izgovaraju ovu rečenicu. I dok je sasvim jasno kako se manifestira i što je prehlada u području respiratornog sustava, ostaje manje jasno što je to zapravo „prehlada“ mjehura. […]

Infekcija uha

Infekcije uha nakon kupanja u moru

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteLjeto i more donose osvježenje, ali i određene zdravstvene izazove. Jedan od češćih problema, osobito kod djece i osoba koje često plivaju ili rone, su infekcije uha nakon kupanja. Najčešće se radi o tzv. vanjskom uhu ili plivačkom uhu, no u rijetkim slučajevima mogu biti zahvaćeni i srednje i unutarnje uho. Zašto nastaju infekcije uha […]

Rosacea

Rosacea: okidači, simptomi i načini smirivanja crvenila

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteRosacea je kronična kožna bolest koja je vrlo česta. Karakterizira ju crvenilo sredine lica te hiperplazija vezivnog tkiva kože i lojnih žlijezda. U procesu nastanka rozacee sudjeluju upalne i vaskularne stanice, pa se u liječenju nastoji smanjiti upala i podražljivost krvnih žilica lica. Crvenilo ne mora uvijek biti tipično izraženo na sredini lica i jednako […]

Fibrilacija atrija

Što učiniti kod povremenih epizoda fibrilacije atrija unatoč terapiji i je li ablacija preporučena opcija?

Iz iste kategorije

Neurologija

Liječenje boli u mišićima

Vrijeme čitanja članka: 3 minuteBol u mišićima je multifaktorsko stanje koje može nastati zbog raznih fizioloških, okolišnih i čimbenika načina života. Razumijevanje mehanizama boli u mišićima ključno je za učinkovito liječenje. Liječenje boli u mišićima ovisi o njezinu uzroku kao i o tome radi li se o akutnoj ili kroničnoj boli. Dok se mnogi slučajevi, pogotovo akutne boli, rješavaju […]

Neurologija

Bol u mišićima

Vrijeme čitanja članka: 3 minuteBol u mišićima (mialgija)Bol u mišićima, ili mialgija, uobičajeno je stanje koje pogađa ljude svih dobnih skupina. Uzroci su različiti i mogu varirati od blage nelagode nakon fizičkog napora do simptoma ozbiljnijih bolesti. Bol u mišićima može značajno utjecati na kvalitetu života, pokretljivost i svakodnevno funkcioniranje. Pravodobno otkrivanje uzroka boli u mišićima ključno je i […]

Neurologija

Što znači disritmički EEG s povremenim zašiljenim valovima bez paroksizama?

Neurologija

Tenzijska glavobolja

Vrijeme čitanja članka: 3 minuteGlavobolje su jedan od najčešćih neuroloških poremećaja koji pogađaju ljude svih dobnih skupina. Tenzijska glavobolja najčešća je vrsta glavobolje, iako je često u sjeni dramatičnijih oblika poput migrene ili klaster glavobolje. Unatoč svojoj naizgled benignoj prirodi, tenzijske glavobolje mogu značajno utjecati na kvalitetu života, radnu produktivnost i psihičko blagostanje. Tenzijska glavobolja često se opisuje kao […]

Neurologija

Lezija peronealnog živca

Vrijeme čitanja članka: 2 minute

Neurologija

Benigna intrakranijalna hipertenzija

Vrijeme čitanja članka: 3 minuteBenigna intrakranijalna hipertenzija je neurološko stanje karakterizirano povećanim intrakranijalnim tlakom bez prepoznatljivog uzroka kao što je tumor, hidrocefalus ili strukturna abnormalnost mozga. Nastaje kada se cerebrospinalna tekućina (CSF), tekućina koja štiti leđnu moždinu i mozak, nakuplja. Pritisak se povećava u mozgu i optičkom živcu. Unatoč tome što se naziva “benignim”, stanje može dovesti do značajnog […]

Neurologija

Spinalni hemangiom

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteSpinalni hemangiom predstavlja benigni tumor kralježnice koji se sastoji od krvnih žila. Većina ljudi nema simptome te se obično slučajno pronađu tijekom izvođenja slikovnog testa iz drugog razloga. Spinalni hemangiom obično nije ozbiljno stanje. Mogu se javiti komplikacije koje su bolne u vidu​​lomova kostiju ili kompresije živaca. Koliko su česti spinalni hemangiom? Procjenjuje se da […]

Neurologija

Što znači nalaz malacije u mozgu i hipoplastičan A2 segment na MR angiografiji?