Darivanje krvi

Poštovani,

prije nekog vremena darovao sam krv ujutro nakon što sam večer prije uzeo lijek protiv bolova. Lijek protiv bolova sadržavao je 250 mg paracetamola i 10 mg kodeina.
Rekao sam liječniku da sam ga uzeo, ali rekao sam da sam ga uzeo 3 dana ranije jer nisam htio biti odbijen i pomislio sam da će zbog razrjeđivanja tvari u krvi i toga da je prošlo tri ili čak četiri vremena poluraspada, količina lijeka u krvi biti zanemariva – znam da to nisam trebao učiniti, ali tako se mojom glupošću dogodilo.
Muško sam, imam 25 godina (183 cm/93 kg). Shodno tome, mislio sam da, budući da imam oko 5700 ml krvi, a darivanje krvi je samo 450 ml, da će se ta tvar dovoljno razrijediti u mom tijelu. Liječnik je zapisao da u mojoj krvi još uvijek može biti paracetamola i pustio me da darujem.
Sada sam stvarno zabrinut da je zbog moje gluposti i bezobzirnosti krv mogla nekoga povrijediti.
Brine me kodein, tj. da bi količina kodeina koja je još bila prisutna u mojoj krvi, koliko god mala bila, mogla utjecati na funkciju trombocita u mojoj krvi i da su ti trombociti možda nekome nekako naštetili. Zabrinut sam jer sam pročitao da kodein ima učinak sličan Aspirinu što se tiče trombocita.
Jesam li zaista nekome mogao ozbiljno naškoditi? Iako kodein može imati ovaj učinak na trombocite, doza je zaista mala – 10 mg, puno manja od prosječne doze aspirina koji ima takav učinak na trombocite.
Kao što sam već rekao, savršeno sam svjestan da to nikada nisam trebao učiniti, ali tako je bilo. Naravno da sam naučio lekciju i da više nikada neću učiniti takvo što.

Unaprijed hvala

13.2.2020

Odgovara

Irena Matić-Trputec dr.med.

Poštovani,

bili ste upoznati s tim da liječniku prije darivanja krvi trebate spomenuti sve lijekove koje koristite. Obzirom da ste uzeli jednu dozu analgetika, vjerojatno ne postoji realni rizik da bi vaša krv nekome naštetila.

U vašem slučaju je postojao još jedan razlog zbog kojeg tog dana niste bili idealan darivatelj, jer su bolovi večer prije mogli biti simptom neke sistemske bolesti, infekcije u fazi inkubacije ili drugo. Jedan od principa kada želimo nekome pomoći govori o tome da ne smijemo štetiti, jer u pretjeranoj namjeri da nekome pomognemo i pri tome činimo više od onog što je potrebno (ili što je u tom trenutku sigurno i za darivatelja i za primatelja), možemo, nažalost, naštetiti.

Jasno vam je da se na vaše pitanje ne može dati decidirani odgovor, ali je vrlo vjerojatno da nije bilo štete. Kao što ste i sami rekli, naučili ste lekciju. Svako dobro!

Imate pitanje vezano za zdravlje?

Konzultirajte se s našim stručnim timom.

Iz iste kategorije

Obiteljska medicina

Cistocela

Cistocela je protruzija mokraćnog mjehura u rodnicu koja nastaje zbog defekta dna zdjelice. Prolaps genitalnih organa je poremećaj koji pogađa žene svih životnih dobi. Rizik raste s godinama života pogotovo ulaskom u postmenopauzu pa oko polovice žena starijih od 55g ima neki oblik prolapsa. Rizični čimbenici koji pogoduju nastanku prolapsa su trudnoća, teški vaginalni porodi […]

Obiteljska medicina

RTG pluća – molim Vaše mišljenje

Obiteljska medicina

Vrtoglavica

Vrtoglavica/vertigo je nespecifičan simptom koji je vrlo čest u praksi liječnika opće/obiteljske medicine (LOM-a), te čini oko 2-3 % razloga posjeta. Vrtoglavica je iluzija okretanja tijela ili okoline te je simptom, a ne dijagnoza. Pri obradi bolesnika najvažnije je utvrditi radi li se uopće o vrtoglavici ili se radi o poremećaju ravnoteže, presinkopalnom stanju, fobičkom […]

Obiteljska medicina

Bakterijski konjuktivitis

Konjuktivitis je upalni proces spojnice (konjunktive) oka. Različito se očituje, prema vrsti i stupnju upale, a obično je uzrok infekcija, alergija ili fizikalno-kemijski iritans. Prema trajanju, konjunktivitisi se dijele na akutne (nastupa naglo, u početku unilateralno sa zahvaćanjem drugog oka unutar jednog tjedna te traje manje od 4tj) te kronične (traje duže od 3-4 tj). […]

Obiteljska medicina

Gravesova bolest

Gravesova bolest (Basedowljeva bolest, difuzna toksična guša) najčešći je uzrok hipertireoze. Uzrokovana je autoprotutijelima na TSH receptore, koja su stimulacijska pa potiču trajnu sintezu i lučenje suviška T4 i T3. Ponekad se javlja uz druge autoimune bolesti, kao što su DM tipa 1, vitiligo, perniciozna anemija, kolagenoze. Može se genetski prenositi, a pogađa žene više […]

Obiteljska medicina

Pijelonefritis

Pijelonefritis je bakterijska infekcija jednog ili oba bubrega. Najčešći uzročnik infekcija bubrega je E. coli, bakterija koja se normalno nalazi u debelom crijevu, a uzrokuje 90% vanbolničkih te 50% bolničkih infekcija bubrega. Infekcije obično nastaju kad bakterije migriraju iz anusa prema mokraćnoj cijevi, duž mokraćne cijevi u mokraćni mjehur pa opet uzlazno, prema bubregu. Infekciji […]

Obiteljska medicina

Depresija

Učestalost depresije je u porastu te se smatra da će uskoro postati drugi svjetski zdravstveni problem. Procjenjuje se da tijekom života od depresije oboli oko 20% žena i 10% muškaraca. Depresija se javlja u svim razdobljima života, ali je najčešća pojavnost u ljudi srednje životne dobi što sa sobom nosi brojne posljedice: poteškoće u radnom […]

Obiteljska medicina

Je li uzrok mom suhom kašlju alergija?