Bol u leđima – može li se ispraviti fizikalnom terapijom?

Poštovani,

Još kao tinejdžeru ustanovljena mi je skolioza za koju su mi date vježbe i koje sam nedugo radio. Nisam imao NIKAKVIH tegoba sa kičmom dugi niz godina sve do prije godinu dana, tačnije kraj februara/početak marta. Taj dan kada su mi počele tegobe sa kičmom radio sam vježbe snage, konkretno široke sklekove, i poprilično sam siguran da mi je forma sklekova bila nepravilna i da su mi ruke bile previše široko postavljene. Moram napomenuti da sam taj dan već odradio vježbe snage i da su mi mišići već bili umorni i ohladjeni. Nakon par ponavljanja osjetio sam jaku bol u mišiću ispod lijevog pazuha i bol u srednjem lijevom dijelu ledja odmah uz kičmu. Bol je bila jača nakon što bih udahnuo duboko, što mi je ujedino stvaralo probleme sa disanjem. Tegobe su trajale danima. Uzeo sam pauzu u treniranju i tegobe su postale znatno manje ali su bile i dalje prisutne.

Nakon 2 mjeseca u maju mjesecu počeo sam opet trenirati i tegobe su opet postale intenzivnije. Posjetio sam fizijatra u mjesecu avgustu i tada rezultati pregleda su bili sledeći: šema hoda uredna, oslonac na prste i pete izvodi. Čučanj izvodi. Postura narusena, blago povijena ramena nprema naprijed, desno rame diskretno vise polozeno. Na kicmenom stubu prisutna duga torakalna sinistrokonveksna skolioza. Kicmeni stub bez bola na spinalnu i paraspinalnu palpaciju. Prateca pvm urednof tonusa, bez bola na palpaciju. LL negativan. Mennel negativan. Proba prsti pod uredna.

Fizijatar mi je prepisao struje i termalnu terapiju 7 dana. Medjutim to mi uopšte nije olakšalo tegobe. Nakon toga prepisana mi je fizikalna terapija. Generalne vježbe za jačanje ledjnih mišića. Takodje fizijatar mi je preporučio da nastavim sa vježbanjem. Vježbe koje su mi prepisane mi uglavnom nisu pomagale, osim nekih u kojima bi osjetio olakšanje. Medjutim tegobe su i dalje trajale, bolu u ledjima i otežano disanje.

Moje pitanje je da li je moguće da je istegnut mišić u pitanju iako je prošlo godinu dana od prvih simptoma ili je nešto drugo u pitanju?

Zatim, nove tegobe su počele prije 2-3 sedmice, tačnije 9. Marta, nakon fudbalske rekreacije nezgodno sam pao na donji dio ledja. Iako to ispočetka nisam povezao jer je bio bezazlen pad. Narednih dana sam osjetio pojačane bolove u kičmi, i pojavili su se intenzivni trnci u lijevoj nozi i lijevoj ruci dok su trnci na desnoj strani rijedji te se može reći da ih uopšte i nema.

Bio sam kod kiropraktičara 13.marta i osjetio sam olakšanje u kičmi medjutim kratkoga vijeka, poslije dan, dva tegobe su opet počele.

Bio sam kod neurologa uputio me je da uradim EMNG. Takodje bio sam kod 2 različita fizijatra u medjuvremenu dok sam čekao termin za EMNG. Prvi fizijatar je izvršio fizičku provjeru i pri provjeri vratnog dijela kičme, na pritisak glave ka dole osjetio sam bol, fizijatar me uputio da uslikam vratnu kičmu. Zatim sam bio kod drugog fizijatra koji je takodje uradio fizički pregled i rezultati su sledeći: Bez bola na spinalnu i paraspinalnu palpaciju duž kičmenog stuba. Bez ispada senzibiliteta duž gornjij i donjih ekstremiteta. Umjereno napeti rubovi trapeziusa. LL negativan.

Nakon toga uradio sam rengen vratne kičme i rezultati rengena su sledeći: hipolordoza, preostali nalazi morfološki u fiziološkim granicama.

Danas sam odradio EMNG i rezultati su sledeći: današnji EMNG nalaz ukazuje na hronične radikularne lezje po miotomima C5 sin i C6 sin blagog do sresnje teškog stepena, c7 sin srednje teškog stepena, C8/T1 sin srednjeg do jako teškog stepena. L4 sin blagog stepena, L5 sin srednjeg teškog stepena, S1 sin srednje do jako teškog stepena. Denervacioni potencijali se ne registruju. Registruje se produžena distalna latenca za n.tibialis sin.

Isti taj doktor je pregledao rengen vratnog dijel kičme i rekao je da je uočio da tu ima nešto, baš u djelovima gdje što je pokazao EMNG, nije bio specifičan i nije to unio u rezultate nalaza. Doktor je preporučio da se uradi magnetna rezonanca.

S obzirom da sam jako mlad (20) sve ovo me je preplašilo i nasikiralno, te želim da prikupim što više različitih mišljena. Želim da znam da li je ova dijagnoza ozbiljna, šta je tačno uzrok ovoga svega, da li se može ispraviti fizikalnom terapijom, da li će se morati raditi operacija i da li će ostaviti trajne posljedice na moje tijelo.

Lijep pozdrav i hvala.

19.4.2023

Odgovara

prim. Ivan Sunara dr. med., spec. fizikalne medicine i rehabilitacije

Poštovani, zahvaljujem na vašem pitanju.

Vidim da ste pregledan od više liječnika i da se dobro obrađeni, slažem se s vašim zadnjim liječnikom da uradite MR cijele kralježnice. Ovisno o tome nalazu će te vidjeti imali kakve patologje koju treba operirati ili se navedenom može riješiti vježbanjem.

Lijepi pozdrav.

,

Vaše pitanje je odgovoreno.

Imate pitanje vezano za zdravlje?

Konzultirajte se s našim stručnim timom.

Iz iste kategorije

Fizikalna medicina i rehabilitacija

Akutna ozljeda meniska  – 5. dio

Vrijeme čitanja članka: < 1 minuta Konzervativno (neoperativno) liječenje Kod većine ozljeda meniska nije potrebna hitna operacija. Uglavnom se preporučuje neoperativno liječenje po RICE protokolu. Navedena metoda je učinkovita kod većine sportskih ozljeda, a RICE je kratica za Rest (odmor), Ice (led), Compression (kompresija/pritisak) i Elevation (podizanje). • Odmor Preporuka je odmor od aktivnosti koja je uzrokovala ozljedu. Ponekad je potrebno […]

Fizikalna medicina i rehabilitacija

MR vratne kralježnice – molim mišljenje

Fizikalna medicina i rehabilitacija

Akutna ozljeda meniska  – 3. dio

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Simptomi i znakovi ozljede. Prilikom akutne traume koljena, osobito ukoliko postoji oteklina, potrebno je napraviti običnu rendgensku snimku kako bi se isključio mogući prijelom kosti. Rendgenska slika neće pokazati puknuće (rupturu) meniska. Magnetska rezonancija (MR) se izvodi kako bi se potvrdila dijagnoza ozljede meniska, te isključile druge ozljede mekih tkiva, uključujući hrskavicu, tetive i ligamente. […]

Fizikalna medicina i rehabilitacija

Akutna ozljeda meniska – 2. dio

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Simptomi i znakovi ozljede. Akutna puknuća meniska uglavnom nastaju tijekom naglog pokreta u kojem se koljeno rotira dok stopalo ostaje na tlu. Osobe koji se bave sportom (poput tenisa, nogometa, košarke, i skijanja) koji uključuje iznenadne i nagle pokrete u koljenu imaju veliki rizik za ozljedu meniska. Također i direktni udarci u koljenu mogu dovesti […]

Fizikalna medicina i rehabilitacija

Akutna ozljeda meniska  – 1. dio

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Uvod. Ozljede meniska mogu biti akutne (obično traumatske) i kronične (odnosno degenerativne) ozljede. Akutna ozljeda meniska je ozljeda koljena koja se najčešće javlja kod sportski aktivnih osoba. Uglavnom se javlja kod mlađih osoba, no može se vidjeti i kod starijih, pogotovo kod onih s artrozom u koljenu. Pukotine meniska se često pojavljuju u kontaktnim sportovima […]

Fizikalna medicina i rehabilitacija

Spinalni tumori – 5. dio

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Dijagnoza bolesti. Dijagnoza za sve tumore kralježnice ovisi o rendgenskim pretragama uključujući magnetnu rezonanciju (MR), kompjuteriziranu tomografiju (CT) i rendgenske snimke (RTG) , kao i povijesti bolesti te pregled bolesnika. Pregled se odnosi na fizikalni (pregled mišića i kostiju), te neurološki pregled (pregled funkcije živaca). Znakovi na koje se upućuje pozornost su: • Bol u […]

Fizikalna medicina i rehabilitacija

Bol u prsnom košu – što bi to moglo biti?

Fizikalna medicina i rehabilitacija

Spinalni tumori – 4. dio

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Simptomi bolesti. Simptomi za sve vrste spinalnih tumora su slični te ovise o lokalizaciji tumora, odnosno je li tumor stvara pritisak na kralježničnu moždinu, korijene živaca, krvne žile ili kosti kralježnice. Znakovi i simptomi bolesti mogu uključivati: Bol u leđima je rani simptom tumora kralježnice. Bol može biti na mjestu tumora zbog rasta tumora, ali […]