Bol u leđima – može li se ispraviti fizikalnom terapijom?

Poštovani,

Još kao tinejdžeru ustanovljena mi je skolioza za koju su mi date vježbe i koje sam nedugo radio. Nisam imao NIKAKVIH tegoba sa kičmom dugi niz godina sve do prije godinu dana, tačnije kraj februara/početak marta. Taj dan kada su mi počele tegobe sa kičmom radio sam vježbe snage, konkretno široke sklekove, i poprilično sam siguran da mi je forma sklekova bila nepravilna i da su mi ruke bile previše široko postavljene. Moram napomenuti da sam taj dan već odradio vježbe snage i da su mi mišići već bili umorni i ohladjeni. Nakon par ponavljanja osjetio sam jaku bol u mišiću ispod lijevog pazuha i bol u srednjem lijevom dijelu ledja odmah uz kičmu. Bol je bila jača nakon što bih udahnuo duboko, što mi je ujedino stvaralo probleme sa disanjem. Tegobe su trajale danima. Uzeo sam pauzu u treniranju i tegobe su postale znatno manje ali su bile i dalje prisutne.

Nakon 2 mjeseca u maju mjesecu počeo sam opet trenirati i tegobe su opet postale intenzivnije. Posjetio sam fizijatra u mjesecu avgustu i tada rezultati pregleda su bili sledeći: šema hoda uredna, oslonac na prste i pete izvodi. Čučanj izvodi. Postura narusena, blago povijena ramena nprema naprijed, desno rame diskretno vise polozeno. Na kicmenom stubu prisutna duga torakalna sinistrokonveksna skolioza. Kicmeni stub bez bola na spinalnu i paraspinalnu palpaciju. Prateca pvm urednof tonusa, bez bola na palpaciju. LL negativan. Mennel negativan. Proba prsti pod uredna.

Fizijatar mi je prepisao struje i termalnu terapiju 7 dana. Medjutim to mi uopšte nije olakšalo tegobe. Nakon toga prepisana mi je fizikalna terapija. Generalne vježbe za jačanje ledjnih mišića. Takodje fizijatar mi je preporučio da nastavim sa vježbanjem. Vježbe koje su mi prepisane mi uglavnom nisu pomagale, osim nekih u kojima bi osjetio olakšanje. Medjutim tegobe su i dalje trajale, bolu u ledjima i otežano disanje.

Moje pitanje je da li je moguće da je istegnut mišić u pitanju iako je prošlo godinu dana od prvih simptoma ili je nešto drugo u pitanju?

Zatim, nove tegobe su počele prije 2-3 sedmice, tačnije 9. Marta, nakon fudbalske rekreacije nezgodno sam pao na donji dio ledja. Iako to ispočetka nisam povezao jer je bio bezazlen pad. Narednih dana sam osjetio pojačane bolove u kičmi, i pojavili su se intenzivni trnci u lijevoj nozi i lijevoj ruci dok su trnci na desnoj strani rijedji te se može reći da ih uopšte i nema.

Bio sam kod kiropraktičara 13.marta i osjetio sam olakšanje u kičmi medjutim kratkoga vijeka, poslije dan, dva tegobe su opet počele.

Bio sam kod neurologa uputio me je da uradim EMNG. Takodje bio sam kod 2 različita fizijatra u medjuvremenu dok sam čekao termin za EMNG. Prvi fizijatar je izvršio fizičku provjeru i pri provjeri vratnog dijela kičme, na pritisak glave ka dole osjetio sam bol, fizijatar me uputio da uslikam vratnu kičmu. Zatim sam bio kod drugog fizijatra koji je takodje uradio fizički pregled i rezultati su sledeći: Bez bola na spinalnu i paraspinalnu palpaciju duž kičmenog stuba. Bez ispada senzibiliteta duž gornjij i donjih ekstremiteta. Umjereno napeti rubovi trapeziusa. LL negativan.

Nakon toga uradio sam rengen vratne kičme i rezultati rengena su sledeći: hipolordoza, preostali nalazi morfološki u fiziološkim granicama.

Danas sam odradio EMNG i rezultati su sledeći: današnji EMNG nalaz ukazuje na hronične radikularne lezje po miotomima C5 sin i C6 sin blagog do sresnje teškog stepena, c7 sin srednje teškog stepena, C8/T1 sin srednjeg do jako teškog stepena. L4 sin blagog stepena, L5 sin srednjeg teškog stepena, S1 sin srednje do jako teškog stepena. Denervacioni potencijali se ne registruju. Registruje se produžena distalna latenca za n.tibialis sin.

Isti taj doktor je pregledao rengen vratnog dijel kičme i rekao je da je uočio da tu ima nešto, baš u djelovima gdje što je pokazao EMNG, nije bio specifičan i nije to unio u rezultate nalaza. Doktor je preporučio da se uradi magnetna rezonanca.

S obzirom da sam jako mlad (20) sve ovo me je preplašilo i nasikiralno, te želim da prikupim što više različitih mišljena. Želim da znam da li je ova dijagnoza ozbiljna, šta je tačno uzrok ovoga svega, da li se može ispraviti fizikalnom terapijom, da li će se morati raditi operacija i da li će ostaviti trajne posljedice na moje tijelo.

Lijep pozdrav i hvala.

19.4.2023

Odgovara

prim. Ivan Sunara dr. med., spec. fizikalne medicine i rehabilitacije

Poštovani, zahvaljujem na vašem pitanju.

Vidim da ste pregledan od više liječnika i da se dobro obrađeni, slažem se s vašim zadnjim liječnikom da uradite MR cijele kralježnice. Ovisno o tome nalazu će te vidjeti imali kakve patologje koju treba operirati ili se navedenom može riješiti vježbanjem.

Lijepi pozdrav.

,

Imate pitanje vezano za zdravlje?

Konzultirajte se s našim stručnim timom.

Iz iste kategorije

Fizikalna medicina i rehabilitacija

ACNES – 3. dio

Liječenje ACNES-a. ACNES (Sindrom uklještenja prednjeg kožnog živca) se može dijagnosticirati primjenom lokalne injekcije anestetika u kanal u ravnom trbušnom mišiću gdje prolazi zahvaćeni kožni živac. Injekcija lokalnog anestetika blokira osjet u živcu, ali se pretpostavlja i da smanjuje pritisak u kanalu koji uzrokuje uklještenje živca. Studije su potvrdile pozitivan učinak lokalne injekcije anestetika kod […]

Fizikalna medicina i rehabilitacija

HLA nalaz – molil da mi očitate nalaze

Fizikalna medicina i rehabilitacija

ACNES – 1. dio

Što je ACNES ? Sindrom uklještenja prednjeg kožnog živca (Anterior cutaneous nerve entrapment syndrome – ACNES) je stanje koje može uzrokovati dugotrajnu bol u području trbuha. Može se pojaviti kada su završne grane donjih međurebrenih živaca pritisnute u području trbušnih mišića. ACNES se očituje kao intenzivna lokalizirana neuropatska bol. Budući da se radi o rijetkom […]

Fizikalna medicina i rehabilitacija

Bolna osjetljivost uzrokovana opioidima? – 4. dio

Liječenje. Buprenorfin (djelomično se veže za opioidne receptore, a djelomično ih blokira), je korišten kao analgetik, a u kombinaciji s naloksonom (antidot za opioide) pri liječenje ovisnost. Postoji mogućnost da bi i rotacija na ovaj lijek mogla smanjiti bolnu osjetljivost uzrokovanu nekim drugi opioidom, no dugoročni učinci su još uvijek nejasni. Zaključak. Hiperalgezija je pojačan […]

Fizikalna medicina i rehabilitacija

Bolna osjetljivost uzrokovana opioidima? – 2. dio

Simptomi Prilikom ozljede tijelo pokušava samo popraviti oštećenje, primjerice zaustaviti krvarenje, spriječiti infekciju i očuvati pokretljivost. U ovoj fazi je bitno pomoći organizmu u oporavku i moderne preporuke ukazuju da su opioidi korisni u akutnoj boli s korištenjem tri do pet dana. Njihov svrha je pomoći tijelu u mobilizaciji nakon ozljede. Osim u pomoći pri […]

Fizikalna medicina i rehabilitacija

Bol u laktu – imam li razloga za brigu?

Fizikalna medicina i rehabilitacija

Bolna osjetljivost uzrokovana opioidima? – 1. dio

Bolna osjetljivost uzrokovana opioidima? Hiperalgezija je pojačan doživljaj bola u odnosu na podražaj koji inače ne bi izazvao toliku bol. Dakle bolni podražaj koji uzrokuje blagu bol se doživi kao bol visokog inteziteta. Ponekad sami opiodi mogu uzrokovati pojačanu osjetljivost na bol ili hiperalgeziju. Na prvi pogled se čini dosta neobično da opioidi, lijekovi koji […]

Fizikalna medicina i rehabilitacija

Spinalni hemangiom – 6. dio

Liječenje.  S obzirom da je velika većina hemangioma bez simptoma, tada je liječenje nepotrebno kod većine osoba s hemangiomom. Liječenje je potrebno kod neuroloških poremećaja ili jake boli. Mali i stabilni hemangiomi ne zahtijevaju operaciju samo kontrolne preglede. MR kontrolni pregled može pokazati je li se hemangiom povećao i pritišće li na okolne strukture. U […]