Trnjenje lica

Poštovani,
ispričavam se što vas ponovno gnjavim sa svojim problemom/ima.
Imam 44 godine, Unazad 2 dana ponovno mi se javio osjećaj punoće/zategnutosti/utrnulosti lijeve strane lice…kao da mi nešto smeta iznutra. Nema vanjske promjene osjeta dodirom, nema asimetrije lica, spuštenog kuta.
Takve smetnje sam imala prije godinu i pol isto slijeve strane, a prije 3-4 mjeseca s desne strane.
Radila sam MR mozga u 2 navrata (11.9.2017. i u 20.12.2017.(taj put zbog glavobolja koje su trajale 10ak dana) i nalaz je oba puta bio uredan osim vrlo diskretne lezije koja je prvo bila 3, pa potom 2,5 mm lijevo parijetalno subkortikalno nespecifična hiperintenzivna promjena na FLAIR-u).
Radila sam i MR angiografija – nalaz uredan.
Krvna slika besprijekorna, tlak uredan, ne pušim, bila i kod oftamologa, pregled fundusa oka, očnog živca, sve ok.
Vratna kralježnica je međutim loša. Stalno osjećam napetost u vratu i ramenu, s lijeve strane je ograničenost pokreta.
MR vratne kralježnice: Uredna je visina i intenzitet signala trupova kralježaka. Izravnanje fiziološke lordoze. U segmentu C3/C4 vidi se dorzolateralna ljevostrana protruzija iv diska koja komprimira lijevi lateralni recesus i izlazište korijena spinalnog živca C4. U segmentu c4/5 vidi se dorzomedijalna i dorzolateralna desnostrana protruzija iv diska koja komprimira duralnu vreću bez neuralnog impingementa. U segmentima C5/6/7 vidi se dorzolateralna desnostrana dijelom formainalna protruzija iv diskova koje komprimiraju duralne vreće, desne lateralne recesuse i izlazeći korijen C6. Medula spinalis je uredne veličine i homogena intenziteta signala, nema fokalnih lezija niti hidrosiringomijelije. Uredan kraniocervikalni prijelaz. Zaključak: Multisegmentarne protruzije iv diskova i radikularne konflikte C4 lijevo i C6 desno.
I EMNG je pokazao lakše i srednje teške radikularne lezije.
bila sam na pregledu kod neurokirurga koji je utvrdio da mi najviše problema radi osteofit u segmentu C3-C4.
Krajem 2016. godine radila CD karotidnih arterija i TCD i sve je bilo uredno.
ORL- devijacija septuma
EEG, BAER, EMNG lica.- rađeno prije godinu i pol – uredan nalaz
Bila sam prije par mjeseci kad su mi se javio taj osjećaj trnaca na desnoj strani lica na hitnoj i neurologica mi je rekla da nemam brige s neurološke strane, da je u pitanju vratna kralježnica i pojačana anksioznost.
Bila sam prije mjesec dana na pregledu kod neurologa koji smatra da je sve u redu, da zbog kralježnice treba fizikalna terapija i vježba.
Kako sam i inače anksiozna, ovaj osjećaj punoće/zategnutosti/utrnulosti lijeve strane lice mi još dodatno pojačava istu jer me strah moždanog udara.
Da li imam brige, može li taj osjećaj trajati danima pa se onda desiti moždani udar ili se on dešava naglo i bez upozorenja?
Moj otac je u 53-oj godini imao moždani koji je preživio, ali imao je visok tlak, šečer, višak kg i pušio je 3 kutije cigareta dnevno.
Da li moje stanje vratne kralježnice ( prvenstveno osteofit u segmentu C3-C4) može stvarati osjećaj punoće/zategnutosti/utrnulosti lijeve strane lice i kao neki pritisak.
Mišljenja neurologa su različita, a tako sam naišla i čitajući na internetu..neki smatraju da ne može izazvati nikakve senzacije na licu, na drugom mjestu čitam da promjene na vratnim kralješcima C1,C2 I C3 mogu izazvati trnjenje lica).
Još jednom isprike na dugačkom mailu..
Srdačan pozdrav

20.3.2018

Odgovara

Prof.dr.sc. Josip Vincelj dr.med.

Poštovna,

Pitanje o trnjenju lica trebali bi postaviti liječniku specijalisti neurologu. Ja ne nalazim povezanost između trnjenja lica i bolesti srca. Moguće je da su smetnje koje navodite uzrokovane promjenama na kralježnici, ali mogu biti i drugi uzroci. Neurolog bi Vam sigurno mogao više kazati o simptomima koje navodite i o uzrocima tih tegoba. 

Vaše pitanje je odgovoreno.

Imate pitanje vezano za zdravlje?

Konzultirajte se s našim stručnim timom.

Iz iste kategorije

Kardiologija

Preporuke bolesnicima koji boluju od fibrilacije atrija europskog kardiološkog društva – 3. dio

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Prim. Sonja Frančula-Zaninović, dr.med.univ.mag.admin.sanit., spec.internist-subspec.kardiologije KLJUČNE PREPORUKE ZA BOLESNIKE Prilikom pregleda liječnik će svakom bolesniku uzeti anamnezu i steći uvid u životne navike, a u cilju određivanja optimalne terapije. Što boljom kontrolom rizičnih čimbenika smanjuje se rizik ponovljenih epizoda FA, smanjuje se rizik srčanog zatajenja, srčanog udara, moždanog udara i poboljšava se opće stanje bolesnika. […]

Kardiologija

Preporuke bolesnicima koji boluju od fibrilacije atrija Europskog kardiološkog društva – 2. dio

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Prim. Sonja Frančula-Zaninović, dr.med.univ.mag.admin.sanit., spec.internist-subspec.kardiologije SMJERNICE EUROPSKOG KARDIOLOŠKOG DRUŠTVA PREPORUČUJU „FA-CARE“ PRISTUP U UPRAVLJANJU FIBRILACIJOM ATRIJA Upravljanjem fibrilacijom atrija (FA) primjenjuje se princip „bolesnik u središtu“. Svim bolesnicima treba pružiti odgovarajuću zdravstvenu skrb, a u tu svrhu smjernice Europskog kardiološkog društva preporučuju „FA-CARE“ program. Kratica CARE označava:C (engl. comorbidity) = upravljanje komorbiditetima i rizičnim čimbenicima […]

Kardiologija

Preporuke bolesnicima koji boluju od fibrilacije atrija Europskog kardiološkog društva – 1. dio

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Fibrilacija atrija (FA) je poremećaj srčanog ritma do kojeg dolazi zbog pojave abnormalnih električnih signala u pretklijetkama srca. FA je jedan od češćih oblika poremećaja srčanog ritma u starijoj životnoj dobi. U rjeđim slučajevima se pojavljuje i kod mlađih osoba. Simptomi koje FA uzrokuje su različiti kod pojedinih bolesnika i variraju svojom učestalošću i intenzitetom. […]

Kardiologija

Molim mišljenje oko terapije za tahikardiju i početnu hipertenziju

Kardiologija

Zatajivanje srca u starijoj životnoj dobi – 2. dio

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Kod starijih bolesnika većinom su prisutni različiti komorbiditeti, najčešće arterijska hipertenzija, šećerna bolest, koronarna bolest, zatajivanje bubrega, slabokrvnost. Često su prisutna i druga patološka stanja koja smanjuju toleranciju starijih osoba prema lijekovima i češćem razvoju nuspojava: opća slabost, kaheksija, kognitivne smetnje. Prema ESC smjernicama liječenje bolesnika sa zatajivanjem srca (ZS) uz smanjenu ejekcijsku frakciju lijeve […]

Kardiologija

Zatajivanje srca u starijoj životnoj dobi – 1. dio                                          

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Zatajivanje srca (ZS) je klinički sindrom koji označava slabljenje srčane funkcije koje nastaje zbog strukturnih i funkcionalnih promjena srca. Najčešći simptomi koji se javljaju kod kroničnog ZS su umor, zaduha, kratkoća daha, oticanje potkoljenica, u težim slučajevima gubitak tjelesne mase, bolovi u grudima, poremećaji svijesti. Starenjem populacije raste incidencija ZS, ali raste i morbiditet i […]

Kardiologija

Na što ukazuje moj nalaz holtera?

Kardiologija

Kaheksija u bolesnika sa srčanim popuštanjem (srčana kaheksija)

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Kaheksija je sindrom nenamjernog gubitka 5% ili više tjelesne težine unatrag godine dana uz prisutne sljedeće kliničko-laboratorijske faktore (barem tri moraju biti prisutna): snižen indeks tjelesne mase, umor, smanjena mišićna snaga, gubitak apetita, poremećaj biomarkera u krvi (snižen hemoglobin i serumski albumin, povišen interleukin 6 i C-reaktivni protein). Ona se može javiti u mnogim kroničnim […]