Da li su mogući trnci zbog manjka D vitamina i viška kalcija?

 

Nadovezujem se na moje pitanje o manjku D vitamina i višku kalcija.

Uzimala sam Plivit D kapi, 10 kapi dnevno.

PTH sam vadila prije 3 godine, bio je uredan nalaz.

Pretila sam, imam inzulinsku rezistenciju, hipotireozu, hasimoto, migrene. Trenutno sam u obradi po neurologu zbog pritiska u sljepoočnicama te trnjenja lica u području sljepoočnica i jagodicama lica. Trnci su nekada slabiji, a nekada jači što me ometa u svakodnevnom funkcioniranju.

Da li su mogući ti trnci zbog manjka D vitamina i viška kalcija?

 

12.1.2022

Odgovara

prof. dr. sc. Darija Vranešić Bender klinička nutricionistkinja, viša znanstvena suradnica

 

Budući da ste koristili tek 2.000 IJ dnevno, teško je za očetivati da biste mogli dosegnuti ciljne vrijednosti koncentracije vitamina D u krvi, posebice ako se uzmu u obzir dodatni otežavajući čimbenici poput pretilosti, inzulinske rezistencije i hipotireoze. Uputno bi bilo napraviti i denzitometriju kako biste vidjeli je li hiperkalcijemija posljedica pojačane razgradnje kosti. Trnci koji su lokalizirani samo u području lica vjerojatno nisu izazvani manjkom vitamina D ili hiperkalcijemijom.

Potrebno je istražiti detaljnije uzroke hiperkalcijemije, ako je ona kontinuirano prisutna.

Imate pitanje vezano uz vaše zdravlje? Konzultirajte se s našim stručnim timom.

Pitajte liječnika