Bolovi u trbuhu
Poštovani, molim Vas za pomoć. Posljednjih 5 mjeseci imam snažne bolove u trbuhu koji su se u početku javljali prosječno jednom tjedno, a sada su gotovo svakodnevni. Bol je najčešće u lijevom dijelu trbuha, ispod rebara i niže prema zdjelici, ali se ponekad širi i u druge dijelove trbuha i leđa. Traje poput napadaja prosječno 10-15 min,a nekad i do 2 sata i pritome imam povišenu temperaturu (37-37.4). Tablete protiv bolova ne pomažu. Prisutna je bijela ili narančasta sluz u stolici, stolica je pretežno tvrda. Također u zadnjih mjesec dana prisutne su vidljive bijele pahuljice u urinu (ne prilikom svakog mokrenja),imam osjećaj nepotpunog pražnjenja mjehura, osjećam umor i ponekad bol u ekstremitetima. Napravljena je urinokultura koja je navodno u redu. Povećan je sediment u urinu. Što se tiće krvne slike,blago su povišeni leukociti (10.6×10^9/L) te povišeni neutrofili (8.31×10^9/L, 78,6%), sniženi limfociti (16,4%), a CRP iznosi 0.3 mg/L. Kalij nizak (3,7 mmol/L). Koagulogram: INR sniženo 1,1. RTG abdomena u redu. RTG pluća u redu. UZV abdomena učinjen nekoliko puta, na zadnjem su nedavno nađena 3 kamenčića u lijevom bubregu (prije 2 tjedna). UZV i hormoni štitnjače u redu. Zbog sumnje gastroenterologa, testirana antitijela na tkivnu transglutaminazu-negativna. Upućena sam i na gastroskopiju, čekam termin. Ginekološki obavljen. PAPA test pokazao mješovitu mikrofloru i stanice endometrija (22.dan ciklusa) međutim nisam upućena na daljnju obradu. Posljednjih godinu dana bolnije mjesečnice. Molim Vas ako imate neki savjet jer već mjesecima pokušavam pronaći izvor problema. Srdačan pozdrav!
12.1.2021
Odgovara
Irena Matić-Trputec dr.med.Prisutnost sluzi u stolici može biti posljedica neke upale u probavnom traktu, prvenstveno crijevima, ali može biti i posljedica stresa. Obzirom na razdoblje pojačane brige za zdravlje kroz koje prolazite, vjerojatnije je da mnoge tegobe možete pripisati stresu, a tome svakako ne pridonosi vrijeme u kojem živimo i izazvoi tog vremena s kojima se svakodnevno suočavamo. Pokušajte probavne probleme ublažiti konzumiranjem ferrmentiranih proizvoda poput kefira i jogurta koji sadrže dobre bakterije i koje će pomoći u obnavljanju sluznice crijeva te više namirnica koje su bogate vlaknima. Nastojte pojačati unos vode. Sam podatak o uglavmnom tvrdoj stolici može upućivati na prisutnost dodatne količine sluzi u stolici jer do pojave sluzi u stolici dolazi i nakon dugotrajnog zatvora. U tom slučaju se radi o iritaciji sluznice crijeva koja je prouzročena tvrdom stolicom. Pojačana sluz zapravo bi trebala pomoći pri izbacivanju tvrde stolice iz crijeva.
Iz vašeg prikaza indikativan je i podatak o nalazu kamenaca u bubrezima. Bubrežni kamenci uzrokuju napadaje grčevite boli a mogu uzrokovati i posljedične upale bubrega i drugih mokračnih organa što je često praćeno povišenom tjelesnom temperaturom. Kamenci, osobito oni sitni, ne moraju izazivati nikakvih simptoma. Kamenci u mokraćnom mjehuru mogu uzrokovati bol u donjem dijelu trbuha. Kamenci koji začepljuju mokraćovod ili bubrežnu nakapnicu ili bilo koji od dijelova kanalnog sustava mogu izazvati bol u križima ili jaku grčevitu bol (bubrežne kolike). Bubrežna kolika obilježena je povremenom razdirućom boli, obično u slabini, koja se širi kroz trbuh često do spolnih organa i unutarnje strane bedra. Drugi simptomi obuhvaćaju mučninu i povraćanje, napuhnutost, zimicu, vrućicu i krv u mokraći. Osoba može imati potrebu za čestim mokrenjem, osobito dok se kamenac spušta niz mokraćovod. Kamenci mogu izazvati infekciju mokraćnog sustava. Kada kamenci sprječavaju protok mokraće, bakterije ostaju zarobljene u mokraći koja se nakuplja iznad mjesta prekida protoka, dovodeći do infekcije. Kada kamenac zaustavlja protok mokraće dugo vremena, mokraća se vraća u kanale unutar bubrega stvarajući pritisak koji može rastegnuti bubreg (hidronefroza) te ga napokon oštetiti.
Kamenci koji ne izazivaju simptome mogu se otkriti slučajno, tijekom rutinske mikroskopske analize mokraće (pretrage sedimenta). Kamenci koji uzrokuju bol obično se dijagnosticiraju na osnovi simptoma bubrežnih kolika, zajedno s bolnošću križa i prepone ili boli u području spolnih organa kojima se ne nalazi uzroka. Mikroskopska analiza mokraće može pokazati krv ili gnoj kao i sitne nakupine kristala. Obično nisu potrebne dodatne pretrage, osim ukoliko bol ne traje dulje od nekoliko sati ili dijagnoza nije sigurna. Dodatne pretrage koje pomažu u postavljanju dijagnoze obuhvaćaju sakupljanje uzorka 24satne mokraće i uzoraka krvi, u kojima se traži razina kalcija, cistina, mokraćne kiseline i drugih tvari za koje se zna da uzrokuju kamence.
Pijenje dosta tekućine povećava stvaranje mokraće i pomaže pri ispiranju kamenaca van; kada je kamenac jednom izašao, daljnje liječenje nije potrebno. Bol, uslijed bubrežnih kolika, može se ublažiti narkotičnim lijekovima protiv boli. Često se kamenac unutar bubrežne nakapnice ili najvišem dijelu mokraćovoda, čiji je promjer 1 cm ili manji, može razbiti uz pomoć ultrazvuka (ekstrakorporealna litotripsija).
Svako dobro!
Vaše pitanje je odgovoreno.