Nuspojave lijeka i posebna upozorenja
Poštovani!
s obzirom da je moj psihijatar trenutno na odsustvu, zanima me još jedna informacija vezana uz lijek Halea i bila bih vam jako zahvalna kad biste mi obrazložili ove natuknice koje sam pročitala u uputama o lijeku, a to su: kod upotrebe selektivnih inhibitora ponovne pohrane seretonina, uključujući liječenje sertralinom, zabilježen je razvoj po život opasnih sindroma kao što je serotoninski sindrom Ili neuroleptički maligni sindrom… Jako sam se prestrašila ove informacije i zbog toga se jako bojim piti ovaj lijek, a bolujem od anksioznosti. Isto tako u uputama piše da se ne smiju koristiti lijekovi kao sto su Ibuprofen i acetilsalicilatna kiselina i lijekovi protiv mučnine, a ja sam to koristila, jako me strah i bojim se ovih informacija. Lp
29.8.2019
Odgovara
Irena Matić-Trputec dr.med.Neuroleptički maligni sindrom je rijetka, ali po život opasna idiosinkrazijska reakcija na neuroleptičku terapiju. Sindrom je okarakteriziran groznicom, zgrčenošću mišića, promjenom mentalnog stanja i autonomnom disfunkcijom. Vezan je prvenstveno uz primjenu antipsihotika, a lijek koji uzimate ne pripada u tu skupinu lijekova.
Serotoninski sindrom se pojavljuje kod uzimanja lijekova koji podižu razinu serotoninina koji se akumulira u Vašem tijelu. Serotoninski sindrom se može pojaviti kada povećate dozu takvog lijeka ili dodate novi lijek u svoj režim. Serotonin je kemikalija koju proizvodi Vaše tijelo i koja je potrebna Vašem mozgu i živčanim stanicma za normalno funkcioniranje. U normalnim okolnostima, živčane stanice u Vašem mozgu i leđnoj moždini proizvode serotonin koji pomaže u upravljanju Vaše pozornosti, ponašanja i temperature tijela. Ostale živčane stanice u Vašem tijelu, posebno one u Vašim crijevima, također proizvode serotonin. U tim područjima, serotonin utječe na reguliranje probavnog sustava, protoka krvi i disanja. Iako je moguće da uzimanje samo jednog lijeka koji povećava razinu serotonina uzrokuje serotoninski sindrom, ipak se on većinom pojavljuje kada kombinirate određene lijekove. Čest uzrok serotoninskog sindroma je također i prekomjerno uzimanje antidepresiva. No, previše serotonina može uzrokovati simptome koji variraju od blagih, poput proljeva pa do težih, poput groznice i napadaja. Teži oblik serotoninskog sindroma može biti opasan po život ako se ne liječi. Blaži oblici serotoninskog sindroma obično se povlače otprilike dan nakon prestanka uzimanja lijekova koji uzrokuju simptome ili uzimanjem lijekova koji spriječavaju proizvodnju serotonina. Ako sumnjate da imate serotoninski sindrom nakon što se počeli uzimati novi lijek ili ste povećali dozu trenutnog lijeka, nazovite liječnika ili ga hitno posjetite. Ako imate teške simptome ili simptome koji se naglo pogoršavaju, pod hitno tražite medicinsku pomoć.
Prilikom primjene selektivnih inhibitora ponovne pohrane serotonina zabilježeni su slučajevi krvarenja u koži (ekhimoze i purpura) te druga krvarenja poput gastrointestinalnog ili ginekološkog, uključujući i krvarenja sa smrtnim ishodom. Stoga je nužan oprez u bolesnika na terapiji selektivnim inhibitorima ponovne pohrane serotonina, osobito kod istodobnog uzimanja drugih lijekova koji utječu na funkciju trombocita (npr. antikoagulansi, atipični antipsihotici i fenotijazini, većina tricikličkih antidepresiva, acetilsalicilatna kiselina i nesteroidni protuupalni lijekovi), kao i u bolesnika koji u anamnezi imaju poremećaj zgrušavanja krvi.
Kako bismo inače spriječili pojavu neželjenih reakcija na lijekove koje uzimamo, potrebno je pridržavati se pravila da lijekove uzimamo u propisanoj dozi sa čašom obične vode. Ukoliko uzimamo više lijekova u toku dana, potrebno je između pojedinih doza i vrsta lijekova napraviti vremenski razmak od 2 sata. Nije uputno kombinirati više lijekova koji se primjenjuju za istu svrhu bez nadzora liječnika. To se odnosi i na lijekove koje možete kupiti bez recepta jer i u tom slučaju može doći do akumuliranja aktivne tvari u tijelu. Ako imate dodatnih dvojbi u pogledu pravilne primjene lijekova koje uzimate, obratite se za dodatni savjet Vašem psihijatru ili obiteljskom liječniku. Svako dobro!
Vaše pitanje je odgovoreno.