Slijepo crijevo (Appendicitis)
Pozdrav, ovako, zanima me sledeće. Imam 19 godina,18.06.19. imao sam operaciju slijepog crijeva konvencionalnom metodom (rez 6 konaca). Operacija je dobro prošla, bio sam u bolnici 5 dana. U ponedjeljak navečer sam operisan, u srijedu sam previjao ranu i u petak… Hirurg koji me je operisao je pregledao svako previjanje ranu i nije bilo nikakvih problema… U petak sam pušten kući i dobio sam terapiju protiv upale i za zeludac. U ponedjeljak su mi skinuli zavoje, otvoreno ostavili i dali mi Geramicin kremu da mažem, da bih u petak konce povadio. Sve do sad je dobro bilo i rana lagano zarasta, danas je 13-ti dan od operacije… Ja normalno hodam, mada sam ja hodao i 3-ći dan od operacije lagano… Hirurg je rekao da imam jak organizam i nisam gubio krvi, da ću se brzo oporaviti… Do danas sam praktikovao dijetu, tj. ne previše slano, ne slatko, čajevi, kuhano, kompot i ostalo… Kada sam vadio konce, mislio sam popričati sa hirurgom, ali ga nije bilo. Mene sad zanima, ja trebam ići raditi 22. 7. u Njemačku, to je 1 mj i 5 dana nakon operacije… Hoću li ja moći normalno raditi, tj. ima tu tereta, dizanja možda do 30-35 kg non stop, trčanje, voznja bicikla i penjanje uz stepenice, to je posao u pošti. Tj. da li je to još rano za tijelo, za te sve aktivnosti i da li može doći do nekih komplikacija jer čitao sam da najmanje 2 mjeseca treba izbjegavati teret… Ali ja se osjećam već dobro, mlad sam i doktor je rekao da ću se brzo oporaviti. Tj. rekao je on je mlad, ima jak organizam, ne troši terapije, trebao bi se oporaviti brzo tako mojim roditeljima?
1.7.2019
Odgovara
Irena Matić-Trputec dr.med.Oporavak nakon operacije crvuljka slijepog crijeva traje 1-2 tjedna. Kada se vratite kući, važno je držati se uputa liječnika te napraviti sljedeće: uzimati antibiotike protiv infekcije, mirovati kući tjedan ili dva,
ne baviti se ikakvim sportom tijekom mirovanja. U bolnicu je potrebno otići u sljedećim slučajevima: ako se pojave znakovi infekcije, uključujući groznicu i zimicu, crvenilo, edem, krvarenje, puknuće šavova na rezu,
teški kašalj, teška mučnina ili povraćanje, povećana bol u trbuhu ili prsima, nesvjestica i vrtoglavica, krv u stolici.
Nakon ovakve operacije, najvažnije je mirovati, a potrebna je i prilagodba crijeva na hranu. Detalje o prehrani ste dobili od liječnika nakon izlaska iz bolnice. Tijekom prvih 14 dana hrana treba biti probavljiva i energetski dostatna. U narednim mjesecima potrebna je lagana prehrana koja će zadovoljiti energetske potrebe i omogućiti brži oporavak. Period prilagodbe traje od 8-12 mjeseci. Potrebno je konzumacija tekućine, 2-3 l dnevno (crni, zeleni i biljni čajevi, povrtna juha umjereno zasoljena), izbjegavati prevelike količine vlakana, jesti redovito po manje i dobro žvakati hranu. Vrlo je važno uspostaviti urednu stolicu.
Strogo je zabranjeno dizati utege u postoperativnom razdoblju. Tjelesna vježba nakon upale slijepog crijeva treba biti umjerena. Inače, rizik stvaranja kila (hernija) je visok što zahtijeva drugu operaciju. Hernija može nastati na više mjesta na trbušnoj stijenci kao što je pupak ili na mjestu reza od ranije operacije na trbuhu. Samo dva tjedna nakon operacije pacijent može podići težine ne više od 2-3 kg. Nakon nekoliko mjeseci broj se može povećati na 5 kg. Fizički stres postupno se uvodi.
Obavijestite Vašeg poslodavca o operaciji koju ste prošli kako biste postepeno povećavali teret i fizički napor na poslu. U našoj zemlji je Pravilnikom regulirano koje poslove možete obavljati tijekom rehabilitacije nakon operativnog zahvata. U uređenim zemljama kao što je Njemačka, postoje propisi vezani uz ovu problematiku i svi ih se pridržavaju. Ponašanje poslodavca i zaposlenika koje bi bilo nekritično i koje ne bi vodilo brigu o zdravstvenom stanju pojedinca, može dovesti do neželjenih komplikacija i povećanih troškova liječenja pa se o tome vodi značajna briga. Posavjetujte se kod svog poslodavca i u suradnji s poslodavcem i kolegama postupno preuzimajte poslove do punog fizičkog opterećenja u skladu s vašim zdravstvenim stanjem i fazom oporavka. Činjenica da ste mladi i da se brzo oporavljate nije presudna u donošenju zaključka da se na Vas ne odnose povećane mjere opreza, a sve u svrhu izbjegavanja potencijalnih komplikacija u budućnosti. Ukoliko imate dodatnih dvojbi, inzistirajte na savjetovanju kod kirurga ili specijaliste medicine rada. Svako dobro!
Vaše pitanje je odgovoreno.