Nakon uzimanja antibiotika, stolica mi je tvrda, je li to normalno?

Poštovani! Zbog ginekoloških smetnji, ja i moj partner imali smo terapiju antibiotikom Doksicilinom 12 dana (2×1). Tijekom terapije smo rijetko imali stolicu, ako i da onda je bila iznimno tvrda. Ja sam u par navrata primijetila malo svijetlo crvene krvi u stolici. Terapiju smo završili pred nekoliko dana. Partneru se stolica normalizirala, meni bas i ne. Meni je i dalje tvrđa i primijetim malo krvi u stolici svijetle boje. Napominjem da mi je stolica prije uzimanja antibiotika bila redovna i normalna, krvi nije bilo. Zanima me može li to biti posljedica antibiotske terapije ili nešto drugo? Ne znam što mi je činiti. Brinem se. Trebam li se javiti svojem liječniku obiteljske medicine s opisanim problemom ukoliko se stanje ne poboljša za nekoliko dana? Taj me antibiotik dosta namučio. Nisam imala previše apetita i stolica je bila iznimno rijetka, a prije uzimanja antibiotika imala sam normalnu stolicu skoro svaki dan.
Hvala unaprijed.

20.9.2021

Odgovara

Irena Matić-Trputec dr.med.

Poštovana!

Nije uobičajeno da nastane zatvor nakon primjene doksiciklina. Vjerojatno je to kod Vas posljedica lošije probave zbog pomanjkanja apetita i težine u želucu, što su nažalost, česte posljedice uzimanja ovog antibiotika. Pretposavljam da ste sada ginekološki u redu i možete se posvetiti prehrani kako biste u skorije vrije ponovno uspostavili redovitu stolicu primjerene konzistencije. Tragovi svježe krvi mogu potjecati iz zadnjeg crijeva zbog tvrde stolice ili unutarnjih hemoroida. Obratite malo više pažnje na stolicu, pijete dovoljno tekućine i uzimajte vlaknima bogatu lako probavljivu hranu.

Svako dobro!

Imate pitanje vezano uz vaše zdravlje? Konzultirajte se s našim stručnim timom.

Pitajte liječnika