Imam problema s aknama, ne znam kako si pomoći!

Obiteljska liječnica mi je u 12. mj. 2015. god. (tada sam imala 19 god.) propisala kremu Dercome Clear 40 mg/g suspenzije za kožu i uz to neku dezinfekciju vodicu od 20 ml koja je mirisala slično kao medicinski alkohol, zbog toga jer su mi se akne pojavile na desnoj vilici (ispod desnog uha do brade).

Te su akne bile bolne, crvene i bilo mi je teško spavati na desnoj strani lica pa sam od tada (12. mj. 2015. god.) do 4. mj. 2018. god. koristila tu propisanu kremu te sam potrošila ukupno 3 tube i uz to 4 dezinfekcijske vodice.

U 5. mj. 2018. akne su mi se u potpunosti povukle na toj desnoj vilici lica no ostali su mi manji ožiljci pa sam 01.10.2019. do 14.01.2020. bez recepta i samostalno koristila La Rache-Posay Effaclar Duo+ od 40 ml te pjenušavi gel za čišćenje lica iste marke od 200ml 2x dnevno (ujutro i navečer), gdje sam ukupno potrošila 4 tube kreme i 2 tube pjenušavog gela za čišćenje lica. Nažalost, posljednje tri noći, odnosno prije prestanka korištenja te kreme (14.01.2020.) su mi se pojavili sićušni prištići na desnoj vilici lica (ispod desnog uha do brade) te sam zaboravila i zaspala s tom kremom na licu, jer sam od 2018. svaku drugi i/ili treću noć radila preko 20 sati dnevno (zbog studiranja – magisterija).

Četiri dana kasnije, 18.01.2020. godine umnožili su mi se sićušni prištići na desnoj vilici lica (ispod desnog uha do brade), no isto sam zanemarila jer sam bila preopterećena sa studijem i ispitnim rokovima da bi mi se 05.02.2020. pojavile cistične akne na toj istoj strani lica, ali uz to su mi se pojavile akne i na lijevoj vilici lica (ispod lijevog uha do brade) ali u znatno manjoj količini nekih 65% manje. Istoga dana sam otišla kod obiteljske liječnice koja mi je propisala kremu Fusicutan od 15 mg koju sam mazala samo na te obje strane vilice lica (lijeve i desne strane) i to 14 dana. Nakon tih 14 dana mi se upala povukla, ali ne u potpunosti, odnosno za nekih 70% s obje strane lica.

Nakon toga mi se ponovno upalilo lice s obje strane vilice i bilo mi je gore nego prethodnog puta, moram napomenuti da mi je lice za to vrijeme bilo izrazito suho pa sam samo koristila običan PH neutralan sapun za pranje lica, no niti to mi nije pomoglo pa sam 3 tjedna držala obloge na licu od Filipan vode te sam ujedno i pila tu vodu, ali mi niti to nije previše pomoglo.

20.09.2020., odnosno nakon završetka studija su mi se samostalno povukle akne i crvenilo, bio je samo gdjekoji upaljeni prišt da bi mi se u 12. mj. 2020. god. ponovno pojavile akne s obje strane vilce lica (lijeve i desne strane), jer sam od tog 12. mj. 2020. do 11. mj. 2021. izrađivala svoj magistarski rad te sam također tadila 20 sati dnevno svaki drugi/treći dan. Lice mi je za to vrijeme bilo jako suho te sam za to vrijeme prala lice prirodnim pčelinjim sapunom koji se sastoji od shea maslaca, propilisa, meda, pčelinjeg voska i kozmetičkog mirisa sandal. Taj mi je sapun jako pomogao, lice mi je bilo mekano te mi se vratio sjaj i mekoća lica koju sam nekada imala. Moram navesti da imam kombiniranu kožu lica (masti mi se T zona lica, a ostala mi je koža normalnog tipa).

Od sredine 11. mj. 2021. do danas mi se akne vraćaju pa povlače same od sebe, odnosno kada bih god radila preko 15 sati dnevno koža lica mi doslovno podivlja pa kad odspavam smanji mi se upala, ali ne u potpunosti.

Od svoje 13. god. do danas pijem redovno vitamine i minerale marke Natural Wealth, odnosno i 30 ml aminokiselina, Dualtabs(ili ABC plus), 1 kapsulu OMEGA3, vitamin C, vitamin B, ginko, artičoku, zeolit i koenzim. Od 12. mj. 2020. god. koža lica mi se povremeno sušila iako sam prala lice s prirodnim pčelinjim sapunom, koncentracija mi je bila loša te sam bila jako razdražljiva pa sam odlučila pojačati dozu OMEGA3 masnih kiselina pa sam umjesto dotadašnje jedne kapsule od 12. mj. 2020. god. pila 4 kapsule dnevno te 3 kapsule ABC multivitamina što pijem još i danas zajedno sa svim prethodno navedenim vitaminima, mineralima i aminokiselinama. Moram i napomenuti da jedem jednom, odnosno najviše dva puta dnevno, ali 3 ili 4 puta tjedno ribu i povrće te voće od svoje 13. god. do danas. Također od 10. mj.2018. do danas u prirodi sam (šetam) samo 3 ili 4 puta mjesečno, zbog težine posla.

Moje pitanje glasi: Kako kontrolirati pojavu akni i prištića te suhu kožu lica, a moram intenzivnije raditi pošto mi je takva priroda posla (ja sam programska inženjerka) i na koji način smanjiti ili u potpunosti ukloniti akne i prištiće? Također, još ću naredne 2-3 godine morati raditi istim intenzivnim tempom, a ne želim imati uništeno lice puno ožiljaka. Sada imam 25 godina.

P.S. Nitko iz moje obitelji nema problema s kožom lica, osim mene te nemam nikakvih nasljednih bolesti.

 

17.2.2022

Odgovara

mr. sc. Klaudija Šebetić dr. med., spec. dermatovenerologije

Pročitala sam detaljno Vaš mail iz kojeg mogu zaključiti da se radi o aknama u odrasloj dobi.Kod tog oblika akne uvijek su hormoni problem i oni smetaju koži. Ponekad su to spolni hormoni ali ponekad i kortizol( hormon stresa). sAvjetovala bih Vam pregled kod dermatovenerologa i endokrinološku obradu.
Lp.

Vaše pitanje je odgovoreno.

Imate pitanje vezano za zdravlje?

Konzultirajte se s našim stručnim timom.

Iz iste kategorije

Dermatologija

Postupalne hiperpigmentacije – razlike u etiologiji i liječenju kod različitih fototipova kože

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Postupalne pigmentacije na koži vrlo su česta pojava i kao takve česti razlog odlaska dermatologu. U svom nastajanju uvijek im prethodi nešto što je potaknulo upalu u koži, a posljedica je promjena boje kože. Iako mogu nastati u svim životnim razdobljima učestalije nastaju u adolescenciji, kasnije tijekom života i češće u žena. Koža može upalno […]

Dermatologija

Glavni mehanizmi hiperpigmentacije uzrokovane lijekovima

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Primjenom određenog lijeka u svrhu liječenja određene bolesti uvijek se nastoji izbjeći ili smanjiti sve moguće nuspojave. Jedna od mogućih nuspojava na koži je nastajanje hiperpigmentacija koje mogu nastati difuzno na cijelom tijelu ili ograničeno samo na pojedinim dijelovima tijela. Da bi do toga došlo primijenjeni lijek mora biti osjetljiv na svjetlost i sunce i […]

Dermatologija

Pomoć u tretiranju ožiljaka

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Ožiljci na koži vrlo su česta pojava. Uvijek nastaju nakon ozljede kože i na neki način predstavljaju tkivo koje je potrebno kako bi se održao integritet kože i njezina uloga u zaštiti tijela. Koža djeluje poput velikog omotača, a ožiljci su način na koji ona čuva svoju cjelovitost. Ožiljci su oblik cijeljenja kože, a prema […]

Dermatologija

Što mi možete preporučiti za gljivice na noktima?

Dermatologija

Jako suha stopala i neugodan miris – što mi se to događa?

Dermatologija

Njega kože s psorijazom

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Psorijaza je kronična kožna bolest koja kao i druge mnogobrojne kronične bolesti zahtijeva veliku strpljivost i suradljivost između liječnika i pacijenta. Ona sama po sebi može imati nekoliko kliničkih oblika prema kojoj može biti izražena na koži, pa se prema tome određuje kako će se liječiti. Psorijaza može biti izražena na vlasištu, noktima, dlanovima, tabanima, […]

Dermatologija

Zima – neprijatelj kože

Vrijeme čitanja članka: 3 minute Zima kao godišnje doba donosi niske temperature, hladnoću, boravak u grijanim prostorijama i suhom zraku, a svi zajedno snažno djeluju na kožu. Zimski klimatski uvjeti i hladan vjetar isušuju kožu, što utječe na zaštitni hidrolipidni sloj kože. Boravkom u zatvorenom prostoru koža je izložena suhom i toplom zraku, ali i radi velikih temperaturnih razlika u […]

Dermatologija

Uzroci alopecije kod žena kroz različitu životnu dob

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Ispadanje kose u žena vrlo je česta pojava koja može biti vidljiva već u djetinjstvu, ali i kasnije tijekom života. Ova pojava čest je razlog dolaska dermatologu na pregled kako bi se ispadanje kose zaustavilo. Roditelji su vrlo često jako zabrinuti radi ispadanja kose svoje u djevojčice kako ne bi neki ozbiljniji zdravstveni problem bio […]