Bol u prsnom košu
Poštovani,
posljednjih nekoliko tjedana osjećam pulsirajuću bol u prsnom košu, uglavnom s lijeve strane, iznad dojke, no povremeno i sa desne. Bol je isprekidana, u smislu da me zaboli i pusti. Prođe za nekoliko minuta no ponekad se dogodi više takvih “epizoda” kroz dan. Uglavnom me počne boliti u sjedećem ili ležećem položaju, većinom kad ležim na boku.
Zanima me biste li me uputili da se javim liječniku na kakve pretrage.
Imam 31 godinu, pušač sam, normalne težine, bez ikakvih drugih zdravstvenih tegoba.
14.12.2018
Odgovara
Irena Matić-Trputec dr.med.Prsni koš je satkan od brojnih koštanih i zglobnih struktura, povezanih hrskavičnim, ligamentnim i mišićnim vezama. Svaka od navedenih struktura može biti izvor boli. Ovakva bol je ovisna o pokretu odnosno položaju tijela, a ponekad se pojačava udahom. Pritisak na bolno mjesto ili dlanom na čitav prsni koš može pogoršati bol, dok kratkotrajna masaža ponekad može riješiti čitav problem. Bol nije praćena drugim simptomima, a obično se javlja se u mirovanju ili nakon određene fizičke aktivnosti (npr. pilanje drva ili čišćenje snijega). U slučaju da ne traje dulje od 24 sata smatramo je bezopasnom i možemo je tretirati lijekovima protiv boli (npr. ibuprofen). U protivnom je uputno javiti se liječniku.
Diskus hernija je bolest uzrokovana promjenama i propadanjem diskusa koji se nalazi između kralježaka, a do bolova dolazi zbog pritiska na korijen međurebranog živca, na mjestu na kojem izlazi iz kralježnice, ili zbog upale kojom je zahvaćen korijen živca. Bol dugo traje i obično prati linije samog živca, protežući se od kralježnice duž grudnoga koša, a pojačava se pri kašljanju i promjeni položaja tijela.
Probadanje između rebara jedno je od najčešćih bolnih stanja u grudnom košu, a uzrok treba tražiti u međurebranim mišićima, međurebranim hrskavicama, rebrima i kralježnici. Bol je jaka, probadajuća, slična ubodu igle, ali bezopasna. Najčešće traje nekoliko sekundi, javlja se na točno određenom mjestu i ne širi se na druge dijelove grudnog koša.
Ukoliko je stil vašeg života uglavnom sjedilački i ne vodite dovoljno računa o redovitoj tjelovježbi, moguće je da su ovi bolovi posljedica promjena na zglobovima i kralježnici. Obratite se svom liječniku koji će možda preporučiti dodatnu dijagnostičku obradu, prepisati simpotmatsku analgetsku terapiju ili vas uputiti fizijatru gdje će vam biti objašnjene vježbe medicinske gimnastike kako biste ojačali muskulaturu leđa i pomogli očuvanju zdravlja i statike kralježnice. Po mogućnosti, možete se i sami uključiti u neku aktivnost kako biste redovito bili tjelesno aktivni, nakon čega biste u kraćem roku trebali osjetiti njene blagodati za tjelesno zdravlje i opću kondiciju. Svako dobro!
Vaše pitanje je odgovoreno.