Bolovi u vratu…
Imam 46 god., visina 175, težina 62. Nešto više od godinu dana imam gore pomenute bolove. Bolovi su toliki da me sputavaju u svakodnevnim aktivnostima. Obavila sam nedavno mr vratne kralježnice, ovo je mišljenje i n alaz radiologa: Hipolordotična vratna kralježnica. Trupovi kralježaka su uredne visine i signala. Intervertebralni diskalni prostori su primjerene širine, osim nivoa C5/6 i C6/7. Na pripadajućim kralješcima su izražene spondilodegenerativne i unkartritične promjene. U nivou C 5/6 se vidi širokobrazni dorzalna proturzija desikacionog diska koji reducira prednji subarahnoid, bez utjecaja na medulu. Odostrano dorzolateralno sitni rubni sponilofiti prominiraju intraforaminalno sa vjerojatnim spondilofitradikularnim konfliktom. U nivou c 6/7 prednjoj trećini se vide svježe degenerat.promjene Modic 1 tipa. Blagi dorzalni bulging diska tek naznačeno reducira prednji subarahnoid a jedva primjetni rubni spondilofiti nemaju direktni utjecaj na neuralne korjenove.
Spinalni kanal je primjerene širine a prikazana medula u cjelosti je urednog signala. Uredni su kraniocervikal. prijelaz i paravertebral. muskulatura.
Što mogu napraviti da si ublažim bolove…?
Unaprijed zahvaljujem,
lp
18.4.2018
Odgovara
Irena Matić-Trputec dr.med.RTG nalaz i pojmovi koji se navode opisuju promjene na vratnoj kralježnici koje bi spadale u skupinu degenerativnih promjena, te se mogu povezivati s načinom života i opterećenja. Najčešće promjene nastaju na intervertebralnom diskusu, gdje dolazi do starenja osnovne supstance diskusa, uzrokovano manjim traumama koji nastaju pri naglim pokretima i trzajima vratne kralježnice. Na segmentu vratne kralježnice između 5. i 7. kralješka postoje značajne promjene, osobito na diskusu kralješnjačkog zgloba između 5. i 6. kralješka, što treba pratiti. Sami pojmovi poput “hipolordotična vratna kralježnica” ili “spondilodegenerativne i unkartritične promjene” ili neke druge termine, objasnit će Vam liječnik na specijalističkom pregledu kod fizijatra ili reumatologa na koji se trebate naručiti. Degenerativne promjene na vratnoj kralježnici mogu biti uzrok bolova koji se šire prema glavi, ostaju u području vrata ili se šire u jednu ili obje ruke. Vodeći simptom je bol u vratnoj kralježnici, koja se najčešće širi prema jednom ili oba ramena, lopaticama ili prsnoj kosti. Također je povećana napetost mišića vrata i ramena uz bol na dodir navedenog područja. Postoji ograničena pokretljivost vratne kralježnice, u jednom ili više smjerova. U početnoj fazi bolesti preporučuje se mirovanje i dnevni odmor koji postižemo ležanjem na mekanom, valjkastom jastuku kako bi postigli rasterećenje vratne kralježnice sve dok se subjektivne tegobe ne smanje. Uz mirovanje se mogu uzimati i nesteroidni antireumatici i analgetici za ublažavanje i smirenje boli. Kada se akutna faza smiri provodi se fizikalna terapija u koju najvažniju ulogu igra kineziterapija, tj. program određenih vježbi koje imaju zadaću snaženja mišića vrata i ramena, kao i održavanja pokretljivosti vratne kralježnice. Do uključenje u neki od program afiziklane terapije nemojte samostalno izlagati kralježnicu većim opterećenjima. Masaže uvijek mogu imati rasteretni učinak i trebalo bi ih provoditi u kontinuitetu. Ako dugo čekate na specijalistički pregled, a možete si to priuštiti, ubrzajte proceduru odlaskom na fizikalnu terapiju direktno u bilo koju privatnu ustanovu ili privatnu praksu fizikalne terapije. Svako dobro!
Vaše pitanje je odgovoreno.