Crijevna viroza?
Postovani, imam 29 godina.
Prije dva dana po noci me bolio zeludac i opcenito u trbuhu me probadalo. Mislila san da je od neceg sta san pojela pa sam popila peptoran. Na gladno. Nakon pola sata sam imala proljev a nakon sat sam povratila samu vodu prakticki. To jutro sam imala proljev 5, 6 puta i lose se osjecala. Fibra je bila 37.1 do navecer 37.7. Sutradan ujutro proljev dva puta i manje nego prvi dan. Danas opet proljev dvaput isto manje kolicinski nego prvi dan. Zute boje je proljev. Drugi dan popodne nisam imala fibru jutros opet 37.1. Od pocetka sam na dijeti (banane, caj kamilica, riza na vodi, stapici, jucer uzela malo juhe i kuhanog krumpira). Uzimam probiotik od pocetka. Bila sam kod doktorice koja misli da sam zatrovala zeludac necim. Pri pritiskanju trbuha rekla je da je mekan ali pun zraka i tekucine. Dok me pritiskala bolilo me na desnoj strani od pupka i po sredini. Opcenito mi je sve bilo nelagodno al na desnoj strani me bas probolo. Nedavno sam iz drugih razloga radila uzv abdomena i sve je bilo u redu. Neks mi je tezina u zelucu sto god da pojedem i mucnina. Crijeva cijelo vrijeme nesto krule. Trbuh me ovako ne boli samo sam umorna i bez energije. Mislite li da je ovo crijevna viroza ili moze li biti slijepo crijevo. Koliko to moze trajati i koliko da drzim dijetu. Jer imam osjecaj da nemam energije i radi siromasne prehrane. Ili da ne prenagljujem sa hranom…
21.11.2017
Odgovara
Irena Matić-Trputec dr.med.Tipični simptomi virusnih gastroenteritisa su blaga vrućica, mučnina i povraćanje, neposredno prije no što se pojavi vodenasti proljev (vrlo rijetko s primjesama sluzi ili krvi). Taj proljev prosječno traje 1 – 4 dana, premda se njegovo trajanje kod adenovirusnih infekcija može protegnuti i na dva tjedna. Također je važno pokušati razlikovati virusne gastroenteritise od proljeva drugih uzroka. Na virusnu etiologiju može se posumnjati kad je povraćanje jako izraženo, kad je period inkubacije dulji od 14 sati te kada se svi znaci bolesti povlače unutar tri do četiri dana. Važni epidemiološki čimbenici koji se svakako moraju uzeti u obzir su podaci o godišnjem dobu, putovanjima, prehrani te kontaktu s djecom, tj. drugim ljudima. Jaka vrućica, grčevi u trbuhu te mnoštvo krvi i sluzi u stolici gotovo su uvijek znak da se radi o infekciji bakterijama ili infestaciji parazitima. Konačni dokaz virusnih gastroenteritisa postavlja se u laboratoriju. Infekcije rotavirusima, adenovirusima i astrovirusima mogu se brzo dijagnosticirati upotrebom komercijalnih testova baziranih na otkrivanju virusnih antigena u stolici. Kulturom stolice isključujemo bakterijske uzročnike bolesti, a često se radi i kompletna obrada na parazite kako bi se eliminirala i ta mogućnost. Klasični simptomi akutnog apendicitisa su bol u žličici (iznad pupka i želuca) koju prati mučnina, povraćanje i gubitak teka; nakon nekoliko sati bol se premješta u desni donji dio trbuha. Bol se povećava kašljanjem i pokretom. Česta je blago povišena temperatura (rektalna temperatura od 37,7 do 38,3°C). U slučaju apendicitisa bol se pojačava i klinička slika postaje sve ozbiljnija. pacijenti obično završavaju u kirurškoj hitnoj ambulanti sa slikom akutnog abdomena(grčeviti bolovi u cijelom trbuhu).
Uzimajte i dalje probiotik, vodite računa o nadoknadi tekućine i minerala (možete uzeti i gotove pripravke u ljekarni) te se pridržavajte uputa o prehrani. Dovoljna količin atekućin ei adekvatna prehrana osigurat će vam dovoljno snage za svakodnevnu umjerenu aktivnost. Primjer takvog režima prehrane možete naći na sljedećem linku http://www.obkoprivnica.hr/sites/default/files/upute/upute_o_prehrani_bolesnika_s_akutnim_proljevom_i_povracanjem.pdf
U slučaju pojave jakih i grčevitih bolova, krvave stolice, višekratnog učestalog povraćanja ili drugih dramatičnih simptoma, odmah potražite pomoć u hitnoj ambulanti. Probavne smetnje trebale bi se smiriti najdulje nakon 2 tjedna. U suprotnom potražite savjet svog liječnika. Svako dobro!
Vaše pitanje je odgovoreno.