DUGOTRAJNA BOL
Poštovani,
moj problem je slijedeći: prije skoro 3 mj prilikom hodanja pojavila se oštra bol u predjelu desnog donjeg dijela leđa te malo iznad prepone. Primila sam 5 injekcija protiv bolova, no stanje je bilo sve gore.
Prvo sam obavila RTG LS kralježnice i zdjelice. Nalaz je pokazao lagano suženje i.v. prostora segmenta L5/S1 i blago suženje dorzalnog dijela iv prostora nivoa L2/L3, L3/L4 te da je vidljiva sinistrokonveksna rotaciona skolioza. Upućena sam na fizikalnu terapiju u trajanju od 2 tjedna (vježbe za skoliozu, vježbe po Kaltenbornu, TENS I UZV paralumbalno). Terapija nije djelovala.
Neurološki i somatski status je uredan prema navodima doktora s hitne. Na nativnoj snimci urotrakta ne vidi se mineralnih sjena koje bi odgovarale anorganskim konrementima.
Nakon toga sam upućena na MR lumbalnosakralne kralježnice, MR sakroilijakalnih zglobova, a nalazi su bili potpuno uredni.
Obavljen je color doppler abdomena na kojem je uočen pijesak u oba bubrega te hemangiom na jetri.
Propisana mi je terapija Rowatinexom, no bolovi su i dalje prisutni.
Obavljen je cjelokupni ginekološki pregled (uzv ,brisevi, ca 125) i s te strane je sve potpuno uredno.
Nalaz krvi je uredan, urinokultura je na početku bolova pokazala esherichiju coli 10 na 3 te mi je propisan Ninur.
Napominjem da sam prije 6 mjeseci imala prometnu nesreću, kad je obavljena snimka vratne i lumbalne kralježnice i sve je bilo u redu te sam imobilizirana Schanzovim ovratnikom.
Prije 9 mjeseci imala sam papilarni karcinom štitnjače te je štitnjača potpuno odstranjena. Nalazi su uredni.
Trenutno su bolovi smješteni u predjelu gluteusa, kuka i iznad prepone s desne strane koji se pojačavaju prilikom hodanja ,sjedenja, sagibanja. Bol se ne širi u nogu.
Od tableta pijem Zaldiar, Euthyrox i Rowatinex.
Bol se smanjuje kod odmaranja u ležećem položaju.
Moje pitanje je da li je pijesak u bubrezima uzrok takvim bolovima i ako nije, što od slijedećih pretraga učiniti, jer je bol i dalje prisutna i onemogućava mi obavljanje svakodnevnih aktivnosti.
Unaprijed hvala na odgovoru!
Lijepi pozdrav!
18.1.2018
Odgovara
Irena Matić-Trputec dr.med.Vaš opis tegoba u najvećoj mjeri upućuje da je bol posljedica promjena na bubrezima. Pijesak (čestice manje od 3,5 milimetra) i kamen u urinarnom traktu dva su praktično ista entiteta. Pijesak, odnosno razne soli koje se inače otapaju u urinu, prolaze u nerastvorenom obliku formirajući pijesak, koji se naknadno pretvara u kamen. Simptomi su vrlo različiti, ali je najkarakterističniji oštra bol u slabini, bočnim dijelovima trbuha i genitalijama. Bol je praćena mučninom, povraćanjem, općim lošim stanjem, smetnjama mokrenja, uz promjenu boje mokraće. Ozbiljnost problemu daju infekcije urosistema koje su često povezane sa pijeskom ili kamenom. Ako se na vrijeme ne postavi dijagnoza i adekvatno i kontinuirano ne liječe mogu vremenom dovesti do ozbiljnih oštećenja bubrežnog sistema. Po statičkim pokazateljima, 30% svih slučajeva vezano je za genetsku predispoziciju i urođene anomalije urotrakta, 10% za metaboličke poremećaje, a ostali slučajevi su idiopatskog (nepoznatog) uzroka. Terapija je uvijek individualna. Počinje se sa ublažavanjem akutne boli, lijekova za poticanje mokrenja. čenje počinje eliminisanjem bola uz pomoć analgetika, dok se na bolni slabinski dio stavlja nešto toplo, termofor ili se tušira vrelom vodom. Ako su bolovi jači uključuje se infuzija sa analgeticima i spazmoliticima. Najvažnije je piti velike količine vode, najmanje dvije do tri litre tijekom dana. Tekućina pomaže izbacivanju kamenčića i pijeska, a istovremeno sprječava njihovo nastajanje. Zapravo, voda sprječava proces kristalizacije i taloženja. Osim toga, za izbacivanje kamena preporučuje se i kretanje, odnosno penjanje uz stepenice i vožnja bicikla.
Budući da ste obavili ciljanu dijagnostiku, sada je najvažnije je raditi na tome da se stanje ne pogorša, da se pijesak što prije izbaci iz mokraćnih kanala kako ne bi izazvao infekciju. U tom slučaju vrlo je važno povećati unos vode i čajeva, jer voda razrjeđuje urin i smanjuje koncentraciju soli. Obratite se svom liječniku koji će korigirati analgetsku terapiju kako ne biste trpjeli pretjeranu bol. Svako dobro!
Vaše pitanje je odgovoreno.