Eeg djeteta
Postovani!kcerka ima 5 god.,prije par mjeseci prilikom trbusne viroze nakon sto je imala proljev izgubila svjest na cca 5sekundi..posjetom pedijatru receno nam da mozda je trbuh zabolio pa je to uzrokovalo kolaps a mozda i dehidracija.Oporavila se brzo i sve je bilo ok dok nakon 6 mjeseci nismo otisli na redovno cijepljenje koje joj ja nisam najavila pa je bila sokirana bolom(cijepljena u guzu)te je par minuta nakon cijepljenja kolabrirala no bez gubitka svijesti,polegli smo je i dosla je k sebi nakon 15ak minuta te opet normalno trcala i igrala se.Upuceni smo na eeg te nakon toga nalazom da odemo neuropedijatru.Zanima me koliko je stetan eeg i da li je bas neophodan?Bojim se i u uspjesno obavljanje istog buduci da treba biti mirna pola sata.Suprug i ja se neckamo oko obavljanja eeg..mozda je samo osjetljiva kao i mi u takvim situacijama kad nam pozli npr.pri vadenju krvi i sl.
9.10.2017
Odgovara
Irena Matić-Trputec dr.med.EEG je funkcionalna, neinvazivna metoda koja registrira električnu aktivnost moždanih stanica. Mozak se sastoji od biliona neurona koji su električni aktivni, zahvaljujući električnoj aktivnosti koja postoji na njihovoj membrani. Oni komuniciraju putem električnih impulsa i aktivni su cijelo vrijeme, čak i kada spavate. Ova se aktivnost prikazuje kao valovita linija na EEG snimci. Pretraga je neinvazivna, bezbolna, ne zrači i nije štetna. Prikazuje trenutačnu aktivnost moždanih stanica, te se može mijenjati ovisno o stanju osobe koju snimamo (budnost, spavanje, pospanost, glad, umor, glavobolja, neprospavana noć,…). Zbog toga ista osoba u različitim stanjima može imati različit nalaz EEG-a. Poželjno je stoga i 8 sati prije snimanja izostaviti lijekove za spavanje, lijekove za smirenje, lijekove koji opuštaju mišiće, kavu, čaj ili čokoladu. I ta sredstva mogu promijeniti nalaz. Svoje uobičajene lijekove potrebno je uzeti po rasporedu, ukoliko nije drugačije naznačeno. Snimanje se izvodi tako da se elektrode (mali metalni diskovi) gelom zalijepe za površinu glave. Snimanje se izvodi u sjedećem položaju, zatvorenih očiju, u poziciji koja omogućava mir i opuštanje. Od pacijenta se u toku snimanja traži da na nalog otvori i zatvori oči. Trajanje snimanja je oko 20-tak minuta, a tijekom snimanja mogu se provoditi i neke aktivacijske tehnike (koje “pobuđuju” ili provociraju aktivnost moždanih stanica) kao što je duboko disanje, fotostimulacija (“bljeskanje”) ili snimanje nakon neprospavane noći. Glavna vrijednost ove pretrage je u dijagnostici poremećaja svijesti. Dodatno se primijenjuje kod glavobolja, nakon traume glave, u nekim metaboličkim poremećajima ili oblicima smetnji pamćenja.
Pri odluci propisivanja pojedinog lijeka, provođenja određenog dijagnostičkog ili terapijskog postupka, najvažnije je procijeniti opravdanost i utvrditi u kojoj mjeri korist nadvladava mogući rizik.
Vaše pitanje je odgovoreno.