Gastritis
Postovanje,treba mi mali savjet.Imam gastritis,otkrili su mi i heliko bak,ispila sam trojnu terapiju 14 dana,i bilo mi je puno bolje.Sad pijem iberogast kapi i riopan kesice,,jer treba da uradim nalaz na bakteriju,pa su rekli da ne pijem controloc jer utice na rezultate nalaza.Da napomenem on mi je najvise pomagao.Riopan mi nesto bas ne pomaze.E sad zanima me dali je uz gastritis karakteristicna jutarnja bol u zeludcu i kako da ublazim kiselinu i bol,a da to ne utice na nalaze koje trebam uraditi za heliko bak.Hvala unaprijed.
3.5.2018
Odgovara
Irena Matić-Trputec dr.med.Hrvatske smjernice za dijagnostiku i terapiju infekcije Helicobacter pylori ovako preporuča primjenu protusekrecijske terapije nakon završene antibiotske eradikacijske terapije. H. pylori je ključni čimbenik razvoja ulkusne bolesti i njegova je eradikacija preporučljiva i u slučaju ulkusa želuca i u slučaju ulkusa dvanaesnika, jer je dokazano da navedeni pristup dovodi do cijeljenja ulkusa u više od 90% slučajeva. Nadalje, prolongirana inhibicija sekrecije želučane kiseline nije potrebna nakon uspješne eradikacije u bolesnika s nekompliciranim duodenalnim ulkusom. S druge strane, ulkus želuca za svoje cijeljenje zahtijeva dugotrajniju inhibiciju lučenja želučane kiseline od ulkusa duodenuma. Isto tako, prolongirana primjena protusekrecijske terapije pomaže pri cijeljenju u slučajevima neuspjele eradikacije. Stoga je prolongirana protusekrecijska terapija preporučljiva u bolesnika s ulkusom želuca te u onih s kompliciranim ulkusom duodenuma. Prema navedenom, u slučaju funkcijske dispepsije i nekompliciranog ulkusa na dvanaesniku, nakon završene eradikacijske terapije nije potrebno nastaviti s protusekrecijskom terapijom IPP-om. Protusekrecijsku terapiju IPP-om treba nastaviti nakon završetka eradikacijske terapije u slučaju želučanog ulkusa i kompliciranog ulkusa na dvanaesniku. Vaš liječnik treba procijeniti opravdanost takve prolongirane antisekretorne terapije u svjetlu odnosa moguće dobrobiti i potencijalne štete za vaše zdravlje u cjelini. Pokušajte drugim, nefarmakološkim mjerama umanjiti simptome gastritisa. Vodite brigu o prehrani, spavajte na uzdignutom uzglavlju, izbjegavajte iritanse svih vrsta kao i sve potencijalno stresne situacije koliko je to u vašoj moći.
Prema sadašnjim preporukama valja učiniti kontrolu četiri tjedna nakon završetka terapije. Navedena je preporuka u skladu s opažanjem da u slučaju odsutnosti preneoplastičkih lezija uspješna eradikacija H. pylori rezultira obnavljanjem oštećene sluznice želuca. Za tu se svrhu najčešće koriste urea izdisajni test i test antigena H. pylori u stolici. Lažno negativni nalazi primijećeni su u bolesnika liječenih inhibitorima protonske pumpe, antibioticima i bizmutom. Da bi se izbjegao utjecaj lijekova, bolesnici trebaju biti bez terapije antibioticima barem 4 tjedna, a bez IPP-a 2 tjedna prije testiranja. Pouzdani interval primjene testa antigena H. pylori u stolici za procjenu uspjeha terapije jest 4 tjedna od završetka terapije. Primjena IPP-a utječe i na rezultate ovog testa, stoga se preporučuje primjena testa barem 2 tjedna nakon prekida terapije IPP-om.
Svako dobro!
Vaše pitanje je odgovoreno.