Glavobolja
Jucer oko 14h, nakon vrlo stresnog vikenda na poslu, pocela me boliti glava. Bol je bila u predjelu cela i oko ociju. Trpila sam bol do 18h navecer i tek tad popila brufen od 400 mg takodjer dobila sam i mucninu pa sam sama sebe natjerala da povratim. Medjutim bol se jako malo smanjivala i ja sam u 22h popila jos jedan brufen. Ujutru sam se probudila bez jake glavobolje ali je ostala tupa bol u predjelu desnog dijela glave i oko desnog oka. Sve me ovo jako uspanicilo jer nikad ovako dugo nisu trajale moje glavobolje (glava me.zaboli vrlo rijetko i uglavnom traje vrlo kratko).
Doktor u ambulanti je dao uputnicu da izvadim nalaze i rekao da pijem paracetamol i vit C narednih 2-3 dana. Molim vas posto sam po prirodi panicar i odmah mislim na najgore da li ova glavobolja treba dodatne preglede neurologa ili drugih strucnih doktora. Imam 33 godine nisam pusac niti pijem alkohol, visoka sam 163 imam 57 kg, majka sam dvoje djece i uglavnom sam primjerenog zdravlja (zato me ova glavobolja jako prepala).
Hvala puno na savjetu i odgovoru.
4.4.2018
Odgovara
Irena Matić-Trputec dr.med.Kod vas bi se moglo raditi o vrsti glavobolje koju zovemo migrena. Migrena je iznenadni napad glavobolje koja se javlja periodično i obično zahvaća polovicu glave pa govorimo o hemikraniji. Bol je često praćena mučninom, povraćanjem i poremećajem vida. Prije napadaja često se javlja aura. Aura je naziv za predsignal prije pravog migrenskog napadaja, a može trajati nekoliko minuta do najviše sat vremena. Napadaji migrene često su u svezi s mjesečnicama, a mogu biti uzrokovani i drugim provokativnim čimbenicima kao što su: psihički stres, tjelesni napor, meteorološki uvjeti i nagle promjene vremena. U osoba koje su osjetljivije, konzumiranje određene vrste hrane i namirnica, također može provocirati napadaj: sir (zbog tiramina), čokolada (zbog feniletilamina), konzervirana hrana (zbog nitrita i drugih konzervansa), alkohol, itd. Nakon aure, razvija se pulsirajuća glavobolja, ali može biti i tupa ili probadajuća. U više od 90% bolesnika bol je praćena mučninom i povraćanjem. Velik broj bolesnika tuži se na preosjetljivost očiju na svjetlost (fotofobija), a poneki ne podnose jake zvučne ili mirisne podražaje. Pri kraju napadaja neki bolesnici izmokre veću količinu mokraće (poliurija). Napadaj migrene obično traje nekoliko sati, ali u većini slučajeva završava unutar 24 sata.
Liječenje akutnog napadaja migrene provodi se analgeticima (lijekovima za liječenje boli kao što su acetilsalicilna kiselina i paracetamol) i specifičnim lijekovima (ergot-alkaloidi i agonisti specifičnih 5HT1-receptora). Većina migrenskih glavobolja reagira dobro na analgetike (acetilsalicilnu kiselinu ili paracetamol) no u većine bolesnika je peristaltika (kontrakcije crijeva kojom se potiskuje sadržaj) smanjena, tako da lijekovi teško iz probave stižu u krv. Preporuča se primjena lako topljivih lijekova ili lijekova u obliku eferveta (šumeće tablete). Ako ovi najčešći analgetici nisu učinkoviti mogu se primijeniti nesteroidni antiinflamatorni lijekovi (antireumatici). Ukoliko bi migrenski napadi glavobolje učestali (5-6 puta mjesečno i češće), vaš vam liječnik može prepisati lijekove za prevenciju napadaja migrene. Učestalost javljanja migrenskih napadaja vrlo je različita i ponekad se javljaju i do nekoliko puta mjesečno, a u pojedinih bolesnika tek nekoliko puta tijekom života. Svako dobro!
Vaše pitanje je odgovoreno.