Holesterol
Postovani, imam 24 godina. Visoka sam 170 a teska oko 60 kg. Holesterol mi je 8.2. Prije par meseci mi je bio 6.8 ali sada se poveco, iako nisam nista promenila u ishrani. A i ne jedem przenu hranu niti neku puno masnu hranu, jedino kada sam nervozna znam pojesti dosta slatko. Mnogo se brzo zamaram. Kada hodam brze srce pocne mnogo jako da mi lupa. Isto tako kada sedim i ustanem srce pocinje da mi kuca jako a i nekako kao da mi pulsira u glavu. Ne znam dali ima povezanosti sa ovim ali glava me uvek boli ponekad manje ponekad vishe, a posebno desna strana. Ako mi mozete dati neki savjet. Fala unaped.
25.5.2018
Odgovara
Irena Matić-Trputec dr.med.Povećni kolesterol u krvi može imati više različitih uzroka. Neki od njih nisu uvjetovani ishranom, nego su genetske (familijarne) prirode i u tom slučaju treba ih liječiti. Povećanje kolesterola u krvi može biti udruženo i s drugim metaboličkim poremećajima, pa bi možda bilo dobro da provjerite hormone štitnjače. Povećani unos slatkog dugoročno može utjecati na razvoj metaboličkih poremećaja i uzrokovati rezistenciju na inzulin što samo po sebi utječe na metabolizam cijelog organizma, utječe na ubrzanu aterosklerozu, povećani krvni tlak i drugo. Povećani unos slatkog ima utjecaj na povećanje triglicerida u krvi, manje na kolesterol. Stres i emocije također utječu na naše tjelesno zdravlje, pa pokušajte sami razmisliti možete li nešto učiniti na tom planu da se osjećate opuštenije i zadovoljnije. Prvi korak u regulaciji povećanih masnoća je odgovarajuća ishra. U dnevnom kalorijskom unosu hrane masnoće trebaju biti zastupljene otprilike 30% i prednost treb adati nezasićenim masnim kiselinam aiz biljnih ulja (maslinovo), plave ribe, orašastih plodova, a izbjegavati unos zasićenih masnih kiselin aiz životinjskih masnoća. Prehrana s dosta povrća, nemasnog mesa, manje masnih mliječnih proizvoda dobra su opcija. Periodički treba provjeravati metaboličke parametre kako bi vam vaš liječnik mogao dati odgovarajuće preporuke.
Fiziološka reakcija srca na povećani napor je povećanje frekvencije otkucaja (pulsa). Zamor koji osjećate najvjerojatnije je posljedica manjka kondicije. Sve to možete promijeniti usvajanjem zdravih životnih navika i redovitom tjelesnom aktivnošću. Za podizanje funkcionalnosti srca i krvotoka dobre su aerobne aktivnosti kao što je hodanje, trčanje, vožnja bicikla. Potražite savjet osobnog trenera ili se uključite u neki program gimnastike ili sličnih aktivnosti kako biste dugoročno preventivno djelovali na svoje zdravlje. Vrlo ste mladi i bez obzira na moguće zdravstvene rizike koje možda imate, napravite prvi korak koji će vam donijeti osobno zadovoljstvo i samopoštovanje. Ukoliko imate nekih dvojbi oko zdravlja srca, obratite se svom liječniku i napravite EKG, a po odluci liječnika i ultrazvučni pregled srca, kako biste otklonili eventualne sumnje zbog zaduhe koju osjećate. Svako dobro!
Vaše pitanje je odgovoreno.