Hormoni štitnjače
Poštovani, rađeni su mi hormoni štitnjače i nalazi su sljedeći (rađen je i ultrazvuk štitnjače čiji nalaz je bio uredan):
fT3 6,64 H (ref. interval 3,8 – 6,0)
TSH 4,417 ( ref. interval 0,34 – 5,6)
fT4 15,93 H (ref. interval 7,8 – 14,41)
anti-TPO 0,88
Zanima me na što ukazuju ovi hormoni i da li je po Vašem mišljenju potrebna nekakva terapija, odnosno da li se ovi povišeni hormoni mogu sniziti i vratiti u “normalu” bez terapije, “sami od sebe”?
Muško sam i imam 23 godine.
23.1.2019
Odgovara
Irena Matić-Trputec dr.med.Vaš nalaz TSH je uz gornju granicu te zbog toga postoji velika vjerojatnost da Vam se usporio metabolizam te da ste zbog toga počeli dobivati na masi. Uz dobivanje na masi postoji mogućnost da se i osjećate umorno, da Vam se često spava i da se teško možete naspavati te da imate manjak energije. Povišene vrijednosti TSH mogu se naći u hipertiroidizmu povezanim s povećanom razinom fT4 i TSH, neliječenom hipotiroidizmu, subakutnom tiroiditisu, Hasimotovoj bolesti, hiperkolesterolemiji, guši, amiloidozi, depresiji, alkoholnoj cirozi i hirsuitizmu. Slobodni tiroksin (fT4) je fiziološki aktivna komponenta tiroksina. Određivanje slobodnog tiroksina je važan element u rutinskoj kliničkoj dijagnostici, a u slučaju sumnje na poremećenu funkciju štitnjače ga je potrebno kombinirati s TSH. Najveći dio i ovog hormona se veže na transportne proteine. Glavna transportna bjelančevina je globulin koji veže tiroksin (TBG), vežući oko tri četvrtine hormona štitnjače. Određena zdravstvena stanja mogu mijenjati razine ove vrste bjelančevina u krvi, što može voditi netočnom tumačenju razine ukupnih hormona štitnjače. Slobodni oblik tiroksina (fT4) smatra se najpouzdanijom mjerom hormonalne ravnoteže u osi hipotalamus-hipofiza-štitnjača-nadbubrežna žlijezda.
Niska razina anti-TPO protutijela govori o tome da se kod vas ne radi o autoimunom poremećaju štitnjače. Obilježje je te bolesti prisutnost protutijela (anti-TPO, anti-Tg) koja djeluju na vlastite stanice štitnjače, tako da slično djelovanju TSH-a stimuliraju štitnjaču na pojačano stvaranje i lučenje hormona štitnjače (T3 i T4).
Obzirom da se kod zdravih ljudi izmjerene vrijednosti hormona štitnjače obično kreću u sredini normalnog raspona vrijednosti, kod vas postoje elementi koje treba pratiti. Posljedice nereguliranih hormona štitnjače mogu se izmjenjivati i klinički upućivati na hipertireozu (nervoza, nemir, razdražljivost, umor, malaksalost, nesanica, tremor, pojačano znojenje, opadanje kose, lupanje srca -tahikardija, povišen arterijski tlak, mršavljenje, učestale stolice, povećana štitna žlijezda -guša i pritisak u vratu, egzoftalmus -buljave oči, dvoslike, smetnje vida) ili na hipotireozu (slabost, pospanost, umor, depresija, pomanjkanje koncentracije, usporen ritam srca – bradikardija, smanjen apetit, debljanje, promuklost, zatvor, blijeda i suha koža, podbuhlo lice, zadebljan jezik, natečene ruke i stopala, miksedem -generalizirani otok). Stoga se obratite iskusnom endokrinologu – tireologu, koji će vas pratiti i periodički kontrolirati nalaz u krvi, ultrazvučni nalaz te eventualno preporučiti dodatnu dijagnostičku obradu. Svako dobro!
Vaše pitanje je odgovoreno.