Iscjedak, pljuvačka, stolica
Prošle godine sam uzimala terapiju za helikobakteriju, poslije nje nisam radila test jer su simptomi nestali.
Od 2og mjeseca svako jutro ispljunem pljuvačku koja je svijetlozelene boje.
Također, iz rodnice imam svijetlozeleni sekret ponekad, kod ginekologa sam bila i Papa test je pokazao blagu upalu, kao terapiju sam pila Macmiror complex 12 dana.
U zadnje vrijeme imam meku zelenkastu stolicu, nadutost jaku i grčeve u crijevima, čekam nalaz na helikobakteriju, ali sad sam povezala da mi zeleni boja vlada organizmom.
Koje nalaze dalje da vadim, što može biti uzrok toga? Hvala unaprijed, lijep pozdrav.
27.6.2019
Odgovara
Irena Matić-Trputec dr.med.Stolica zelene boje kod odraslih može biti uzrokovana nizom poremećaja gastrointestinalnog trakta, iako je najčešće povezujemo s uzimanjem hrane odgovarajuće boje. Zeleni proljev kod odraslih može se javiti kao posljedica analnih fisura. Analne fisure su male pukotine u sluzokoži anusa, a često nastaju kao rezultat izbacivanja tvrde stolice. Analne fisure se mogu javiti kao posljedica kroničnog proljeva ili upalnog procesa u crijevima, a mogu obojiti stolicu u zeleno. Zeleni proljev kod odraslih se može pojaviti i kao posljedica celijakije. Stolica zelene boje može biti rezultat uzimanja nekog lijeka. Tamno zelena stolica može biti uzrokovana crijevnim infekcijama ili drugim bolestima i stanjima crijeva. Obzirom da navodite da već duže vrijeme imate probavne tegobe, osjećate nadutost i grčeve u crijevima, možda se kod vas radi o funkcionalnom poremećaju crijeva koje nazivamo sindrom iritabilnog crijeva. Kod tog poremećaja ne radi se o nekom organskom poremećaju, već su probavne tegobe najčešće posljedica reakcije na neko stresno životno razdoblje iz različitih razloga. U tom slučaju vrlo je važno paziti na prehranu i uključiti namirnice koje dobro podnosite, koje ne izazivaju crijevne tegobe pa je o tome potrebno voditi dnevnik prehrane i dodatno se educirati. Postoji mogućnost i alergije ili nekog stupnja nepodnošenja neke vrste namirnica o čemu potražite dodatni savjet kod svog liječnika koji će procijeniti eventualnu potrebu za daljnjom dijagnostičkom obradom. Svako dobro!
Vaše pitanje je odgovoreno.