Kvržica kod anusa
Poštovana/i,
Imam 20 godina, žensko sam te imam 10 -tak kilograma viška na svoju visinu. Ne bavim se sportom, ali trudim se svaki dan barem prošetati. Inače, dosta sjedim zbog predavanja na fakultetu i učenja, sad I zbog trenutne situacije kada većinu vremena provodim u stanu. Prije desetak dana primijetila sam kvržicu u blizini anusa. Ne nalazi se skroz na anusu, ali je blizu. Kvržica je “boje kože”, uopće ju ne osjetim, ne uzrokuje nikakvu bol niti općenito niti na dodir, ne smeta mi. Ponekad osjetim lagani svrab nakon velike nužde, ali u tom se slučaju odem otuširati i on prestane, a i općenito nije pretjeran i ne uzrokuje mi probleme. Ponekad (možda 2 do 3 puta u danu) osjetim nešto poput bockanja u anusu i to traje sekundu, dvije te ne boli već samo na trenutak uzrokuje neugodan osjećaj. Prije tri mjeseca pila sam antibiotike (klavocin) koji su uzrokovali proljev nakon kojeg me krenulo peckati nakon velike nužde, a ponekad i je znalo zaboljeti, ali to je prestalo kroz tjedan do desetak dana. Pretpostavila sam da je to zbog previše napinjanja i čestog odlaska na toalet u kratkom vremenu te da je to možda uzrokovalo hemeroide ili nešto slično, a prestalo je pa sam to zanemarila. Što se tiče kvržice, kao što sam već rekla, nije niti bolna, ne djeluje ispunjena krvlju ili gnojem, ne smeta mi, ali me svejedno strah jer je tamo. Na internetu se mogu pronaći svakakve informacije o tome (npr. rak anusa). Strah me otići kod doktora. Zanima me što ta kvržica može biti?
Unaprijed hvala na odgovoru i lijepi pozdrav
24.4.2020
Odgovara
Irena Matić-Trputec dr.med.Poštovana,
Najvjerojatnije se radi o hemoroidima. Kako biste umanjili nelagodu zbog svraba i peckanja, obratite se ljekarniku koji će vam ponuditi odgovarajuće lijekove i preparate za njegu zbog hemoroida, od kojih se niti jedan ne izdaje na recept. Nešto od toga vam može preporučiti liječnik telefonom jer u ovom času nije potrebno da odlazite liječniku. Nema naznaka da se radi o nekom akutnom pogoršanju, ovo je tek upozorenje da ste očigledno skloniji problemima venskog krvotoka. Možda ćete probleme s venama primijetiti i na cirkulaciji potkoljenica. Ukoliko se kroz neko vrijeme pojačaju simptomi, možete se najaviti na specijalistički pregled kod gastroenterologa – proktologa koji će utvrditi stanje venskog spelta izlaznog crijeva, odnosno napraviti klinički pregled zadnjeg crijeva.
Dugoročno možete u dobroj mjeri utjecati na ovaj problem, od čega će vam se nešto činiti izglednim a nešto možda neizvedivim. U svakom slučaju na vama je odabir hoćete li naći vremena za sebe, baviti se umjerenom ali redovitom tjelesnom aktivnošću, pripaziti na tjelesnu masu, izbor namirnica, regulaciju stolice,… jer vrlo ja važno da postignete takvu konzistenciju stolice i ritam pražnjenja kako biste veliku nuždu mogli obavljati bez napora. Napor pri vršenju nužde, kao i zatvor i tvrda stolica čine dodatni pritisak na zadnje crijevo. Pokušajte ipak smanjiti vrijeme koje provodite sjedeći, bez obzira na trenutne obaveze. Stavite zdravlje na prvo mjesto!
Svako dobro!
Vaše pitanje je odgovoreno.