Limfociti povišeni duže vrijeme
Poštovani,
U zadnje 2 godine sam često vadila krv zbog poremećenih hormona štitnjaće (dijagnoza hipertireoza) i uočila sam da su mi na svakom nalazu limfociti blago povišeni, a trombociti na donjoj granici ili sniženi. Prije pola godine hormoni su se vratii u ravnotežu, ali krvna slika na zadnja dva nalaza je i dalje ista (limfociti povišeni, a trombociti na donjoj granici). Osim toga, segment RDW mi je konstantno blago povišen. Doktorica kaže da se radi o preboljenoj/blagoj upali, ali ni u jednom slučaju nisam imala nikakve značajne simptome upale ni prehlade prije vađenja krvi. Zanima me treba li me navedeno stanje brinuti?
Tijekom liječenja od hipertireoze sam se dosta informirala o samoj bolesti te došla do informacije koja kaže da je toj bolesti uzročnik EBV koji se reaktivira te limfociti mogu pokazivati reaktivaciju samog virusa. Ono što me brine je i informacija da ukoliko se EBV ne smiri se širi na središnji živčani sustav (pogotovo soj virusa EBV koji uzrokuje hipertireozu) što može dovesti do multiple skleroze. Dodatno me zabrinilo i to što u zadnjih par mjeseci (samo) ujutro nakon ustajanja iz kreveta osjećam trnce u stopalima te tup osjećaj boli na različitim mjestima na trupu (provršinski – koža ili mišić) koji prođe kroz par minuta. Doktorica kaže da nema smisla da mi da vađenje antitijela na EBV jer će samo pokazati da sam nekada preboljela mononukleozu. Imam 27 godina. Zanima me trebam li inzistirati na nekakvim dodatnim pretragama ili ovo stanje (krvna slika) nije zabrinjavajuće?
Hvala na odgovoru.
15.1.2021
Odgovara
Irena Matić-Trputec dr.med.Slažem se s vašom liječnicom oko provođenja testova na EBV. Postoji više mogućih trigera za poremećaje funkcije štitne žlijezde i kada se postavi dijagnoza hipertireoze, potrebno je usmjeriti se na pronalaženje najbolje terapijske opcije kako bi se hormoni štitnjače doveli u ravnotežu. Hormoni štitnjače uključeni su u gotovo sve metaboličke procese u tijelu i mogu u znatnoj mjeri narušiti funkciju raznih organa u tijelu. Klinička slika hipertireoze varira od asimptomatskih oblika pa do teške kliničke slike specifične za Gravesovu bolest. Bolesnici se žale na nervozu, nemir, razdražljivost, umor, nesanicu, pojačano znojenje, nepodnošenje vrućine, vole hladnoću. Lupa im srce, guši ih, teško podnose napor. Kosa im ispada i stanjena je. Unatoč pojačanu apetitu mršave, ali se u početku mogu i debljati. Mokrenje i stolica su učestali, a stolice su mekše sve do pravog proljeva. Katkad se žale na amenoreju, oligomenoreju, smanjen libido, sterilitet. Oko 50% bolesnika ima promjene na očima, koža je topla, baršunasta i vlažna, dlanovi topli i znojni. Akcija srca je ubrzana i ponekad aritmična, a u težim slučajevima dolazi do pojave znakova popuštanja srca. Jetra zna biti povećana, slezena i limfni čvorovi također. U oko 5% bolesnika koji imaju najteže imunološke poremećaje javljaju se edemi na potkoljenicama, zadebljanje nožnih prstiju, a hiprtireoza može razotkriti i neke genetske poremećaje mišića dovodeći do teške hipokalemije i mišićne slabosti – tireotoksične periodične paralize. Vaše aktivnosti oko brige z azdravlje trebaju biti usmjerene na štitnjaču čije liječenje treba provoditi pod kontrolom specijalista endokrinologa. Svako dobro!
Vaše pitanje je odgovoreno.