Losa timpanometrija
Dijete 4 godine kasno progovorilo (sa 2,5) godina od druge godine je na kontroli usiju jer ima povremeno los timpanometar. Dijete nema upale nema problema sa visokim temperaturama i jako rijetko je bolesno. Na tretmanu je kod logopeda i jako dobro napreduje u govoru imamo recenice jos samo nam je ostalo da usvojimo slovo r,c i l. Poslednjih 6 mjesecitimpanometar je C2 vec 6 mjeseci unazad. Doktorica nista ne poduzima osim da se rade vjezbe duvanja balona. Molim za savjet
18.11.2017
Odgovara
Irena Matić-Trputec dr.med.Timpanometrija je objektivna metoda ispitivanja integriteta bubnjića (bubne opne) i funkcije srednjeg uha. Može ukazati na prisustvo sekreta u srednjem uhu, perforaciju bubne opne, upalu srednjeg uha ili nepravilno funkcioniranje Eustahijeve tube. Nalaz timpanometrije se naziva timpanogram i predstavlja krivulju koja pokazuje koliko se zvuka koji je pušten u zvukovod odbilo o bubnjić i vratilo u mikrofon. U normalnim uvjetima tlak iza bubnjića mora biti jednak atmosferskom, što je znak dobre funkcije Eustahijeve tube, kanala koji spaja srednje uho s početnim dijelom ždrijela (nos). U zdravom uhu je najmanja refleksija zvuka od bubnjića kad je tlak u zvukovodu nepromijenjen. Ako iza bubnjića postoji negativan tlak (slabije radi E. tuba), optimalno područje provođenja zvuka postiže se tek kad u zvukovod primijenimo negativan tlak. Očitavši taj tlak na uređaju indirektno, doznajemo tlak u srednjem uhu. Ako je iza bubnjića tekući sadržaj (sekret, gnoj, krv…), promjenom tlaka refleksija se ne mijenja, krivulja timpanograma je ravna. Dakle, timpanometrija nije metoda mjerenja sluha, nego govori o tlaku u srednjem uhu i njegovoj podatljivosti (elastičnost sistema bubnjić – slušne koščice). Pogodna je i za malu djecu jer nije potrebna suradnja. Ako postoji rupica na bubnjiću, timpanometrija se ne može izvesti. U tom slučaju se uz pomoć istog uređaja mjeri prohodnost E. tube.
Kod vašeg djeteta zbog lošije funkcije Eustahijeve tube, došlo je do resorpcije zraka u području srednjeg uha i pojave negativnog tlaka u prostoru srednjeg uha. Kao posljedica negativnog tlaka u tom prostoru, lošija je pomičnost slušnih koščica, a rezultat toga je i blaga provodna nagluhost (C krivulja timpanograma koja ukazuje na lošiju podatljivost bubnjića, odnosno, bubnjić i sistem slušnih koščica normalno se miču tek kada im aparatom izjednačimo tlak). Nalaz kod vašeg djeteta zahtijeva prvenstveno konzervativnu terapiju i praćenje. Ukoliko se nalazi ne poprave u iduća tri mjeseca, tada je potrebno konzultirati otorinolaringologa jer će možda biti potrebno napraviti miringotomiju (malu rupicu na bubnjiću), a ukoliko u srednjem uhu ima sekereta, možda će biti potrebna implantacija ventilacijskih cjevčica. Na prohodnost i funkciju Eustahijeve tube a time i zdravlje srednjeg uha, utjecaj imaju i druge smetnje koje dovode do loše ventilacije nosa, kao što je alergijski rinitis ili treća mandula. Stoga je osobito važno redovito kontrolirati zdravlje uha grla i nosa, kao i učestalo provoditi timpanometrijske i po odluci specijalista i druge audiološke testove. Ukoliko postoje znaci alergijskog rinititsa ili u toku upale, potrebno je koristiti sprej za nos i druge lijekove po preporuci liječnika, žvakati gume za žvakanje ili druge proizvode prikladne za dob djeteta, upuhivati zrak u uši (valsalvin manevar – dijete prstima začepi nos i pokuša upuhati zrak u uši – no ne i za vrijeme prehlade). preporučam svakako nastaviti rehabilitaciju kod logopeda te konzultirati otorinolaringologa zbog nalaza timpanometrije. Svako dobro!
Vaše pitanje je odgovoreno.