Pleuralni izljev
Molila bih vas vase misljenje na temelju ovih informacija jer druge nemam a u velikoj brizi sam.
Suprug (45 god-nepusac,nije izlozen nikakvim otrovima) je u 1.mjesecu dobio upalu desnog plucnog krila,napravio je RTG pluca koji je pokazao manji izljev uz stjenku desnog plucnog krila,takodjer upalu desnog plucnog krila , te povisena dijafragma,dr kaze nema naznaka nekim drugim plucnim bolestima (nema sjena)kao rtg je po drugom uredu, napravio je krvnu sliku CRP je bio 140 , napravio je ultrazvuk abdomena koji je bio uredu samo je imao jedan kamen u bubregu,i uz to masna jetra. Dobio je antibiotike i upala pluca je prosla ,crp je pao. Ali sada nakon cca mjesec dana od upale ,napravio je opet rtg koji je bio uredu sto se tice upale,ali voda je ostala ista manji izljev uz rub stijenke desnog plucnog krila gdje je bila upala,ultrazvuk je ponovio koji je bio uredu,takodjer krv je bila uredu !
Ali sada ga u 5 mj salju na CT pluca i abdomena .
Molila bih vas vase misljenje jer sam uzasno u brizi,imamo malo dijete,dali je to opasno i sto je njemu potaklo taj manji izljev bez ikakve promjene,kako se to ljeci ,jer on ljekove dobio nije,recite mi molim vas bilo sto o tome. Hvala
25.2.2019
Odgovara
Irena Matić-Trputec dr.med.Normalno, 10 do 20 ml pleuralne tekućine, sličnog sastava kao plazma ali siromašnija proteinima (<1,5 g/dl), nalazi se u tankom sloju između plućnih ovojnica (pleura), smanjujući trenje između pluća i stijenke prsnog koša. Pleuralna tekućina se nakuplja kada se poremeti normalna ravnoteža između stalne filtracije i reapsorpcije tekućine. Uzroci su brojni, a najčešći je pneumonija. Cilj dijagnostičkih pretraga je otkriti pleuralni izljev i utvrditi njegov uzrok. Postero–anteriorni RTG pluća je prva pretraga koja može otkriti pleuralni izljev. Profilni snimak pluća treba uraditi uvijek kad se sumnja na pleuralni izljev. Začahureni izljevi su tekuće nakupine zarobljene pleuralnim adhezijama (priraslicama) ili unutar pleuralnih incizura. RTG snimak pluća dok bolesnik leži na boku, CT ili ultrazvuk pluća, uvijek treba uraditi kada je nejasno je li sjena na RTG–u pluća tekućina ili je izljev začahuren, odnosno slobodan. CT nije rutinski indiciran, ali omogućava dodatno razlučivanje infiltrata. Dijagnostičku torakocentezu (punkcija zida prsnog koša zbog aspiracije pleuralne tekućine) treba uraditi gotovo uvijek kad je peuralni izljev debljine ≥10 mm na RTG snimku u ležećem položaju na boku, ili kad se ultrazvukom otkrije novi izljev ili treba razriješiti njegovu etiologiju. Pleuralna tekućina se analizira radi utvrđivanja etiologije pleuralnog izljeva. Desnostrani izljev može biti i posljedica poremećene funkcije jetre.
Liječi se osnovni uzrok. Asimptomatske izljeve (kada pacijent nema nikakvih simptoma kao što su na primjer teškoće pri disanju, bolovi i drugo) ne treba liječiti jer se većina spontano resorbira, posebno oni u sklopu nekomplicirane pneumonije. Pleuralnu bol mogu ublažiti oralni analgetici, iako su katkad kratkotrajno potrebni i oralni opijati. Provedite preporučene dijagnostičke pretrage, a po potrebi obiteljski liječnik će prepisati simptomatsku terapiju ukoliko suprug bude imao bolova ili teškoća s disanjem. Svako dobro!
Vaše pitanje je odgovoreno.