Problem uspavljivanja bebe
Lijep pozdrav!
Imam bebu od 3,5 mjeseca koja ima poteškoća s uspavljivanjem. Urednog je razvoja i napreduje u rastu. Kad je budna i naspavana, tad je aktivna, vedra, guguće i igra se, ali ima veliku potrebu za snom, izdrži najduže 45-60 minuta budna i onda postaje nervozna, nezainteresirana za igračke i ljude i plače jer joj se spava. Tada se ne može smiriti i zaspati.
Obično se navečer uspavljujemo uz dudu i krpicu te bijeli šum i to traje po sat do sat i pol, ali po danu to ne pomaže. Ako i zaspe preko dana u krevetu to je vrlo kratko oko 10 min i onda je za par minuta opet plačljiva jer joj se spava. Pred noć se dugo uspavljuje ali kad zaspe, spava cijelu noć.
Jedino brže rješenje za dnevno spavanje je nošenje u klokanici jer tada zaspe vrlo brzo nakon što izađemo van i napravim par koraka. Ponekad uspije uspavljivanje na pilates lopti.
Treba napomenuti da ima grčeve po cijele dane pa joj to sigurno ometa uspavljivanje. Pokušala sam ju staviti na spavanje čim primjetim znakove umora jer znam da je jako umornu bebu teže uspavati, ali ni tada se ne može smiriti. Ponekad si zna trljati okice ali ju onda uhvati grč i opet se uznervozi i ne zaspe. Ako ju pustim da plače i dalje, onda krene vrišteći plač i cijela pocrveni.
Znam da bebe vole ljuljanje jer ih to smiruje, ali ona postaje sve teža i ne mogu po cijele dane šetati s njom da bi spavala.
Je li takvo ponašanje bebe normalno i što da napravim da lakše zaspe, trebam li nastaviti nositi ju u klokanici ili promijeniti rutinu uspavljivanja? Imam osjećaj da radim nešto krivo, ali to nošenje je jedino što ju trenutno smiruje.
Hvala unaprijed na pomoći!
30.1.2018
Odgovara
Irena Matić-Trputec dr.med.Beba starosti 3 mjeseca nema uspostavljen ritam spavanja i hranjenja. Najčešće se radi o razvojnom problemu koji spontano nestaje odrastanjem djeteta, a kod neke djece to može potrajati i do 3. godine. U prvim danima i mjesecima života dojenčeta spavanje je vezano uz osjećaj sitosti i gladi. Kod rođenja normalno donesena beba provede 2/3 od 24 sata spavajući. U to doba periodi sna i budnost se izmjenjuju svaka 3-4 sata. Obično se oko 6. mjeseca najdulji period spavanja produžuje od 4 na 6 sati, a beba se noću nekoliko puta budi. Periodi budnosti danju postaju duži i prekidaju se povremenim spavanjem. Šestomjesečna beba spava oko 50% vremena od 24 sata. Većim dijelom spava tijekom noći, te obično 2 puta danju. Do prve godine života kod većine djece ostaje samo jedno dnevno spavanje tijekom popodneva.
Potrebno je puno strpljenja u odrastanju i navikavanju kako roditelja na dijete, tako i djeteta na svijet koji ga okružuje. Pokušajte uspostaviti redoviti ritam spavanja i buđenja, šetnje na svježem zraku i uopće aktivno provoditi budno razdoblje svog djeteta. Ukoliko primijetite znakove povećanog umora, razdražljivosti ili drugih znakova koji bi eventualno izazvali veću brigu kod vas, obratite se kod sljedećeg redovitog pregleda pedijaatru i medicinskoj sestri za savjet. Pedijatar će po potrebi eventualno predložiti i konzultaciju kod subspecijalista neuropedijatra. Svako dobro!
Vaše pitanje je odgovoreno.