Salonit ploče-azbest
Poštovani,
Muškarac sam, 33 godine, dobrog zdravlja, aktivno se bavim sportom, pušač do prije recimo godinu dana, povremeno zapalim, prosječno 1 cigareta dnevno.
Zanima me sljedeće, kao dijete od 14+ godina, pa kroz godine koje su dolazile, pomagao sam ocu nekoliko puta u manipulaciji salonit ploča, koje su i danas kao krovni pokrov na šupi pored kuće. Koliko se sjećam, ja osobno ploče nisam trgao, bušio i sl. no mogu reći da je bilo i oštećenih. Obzirom da je nedavno kroz medije pisano o štetnosti salonit ploča, zanima me mogu li kako provjeriti stanje pluća, te što mi je činiti u smislu preventivnog pregleda/kontrole.
Ima li razloga za zabrinutost ili je opasnost minimalna?
Hvala unaprijed.
19.8.2020
Odgovara
Irena Matić-Trputec dr.med.Poštovani,
Kad udahnemo azbestna vlakna, većina ih bude izbačena iz organizma, no neka od njih zaostanu u plućima i ostanu čitav život. Vlakna se tako mogu nakupljati i izazvati sitne ožiljke i upale, što na poslijetku može dovesti do opasnih bolesti. Valja napomenuti da smo svi mi izloženi malim koncetracijama azbestnih vlakana u zraku. Smatra se da dugogodišnjom preradom i upotrebom azbestnih minerala u nekoliko tisuća proizvoda (npr. žbuci, izolacijskom materijalu, fasadnim pločama, krovnim ravnim i valovitim pločama, zidnim i podnim pločicama, crijepu, cigli, cementnim cijevima za vodu, azbestnim brtvama, kočnim pločicama, protupožarnim pokrivačima, radnim rukavicama, azbestnim ljepenkama, smjesama za brtvljenje i dr.) nailazimo na jednu ili više azbestnih vlakana. Većina ih je danas u upotrebi, ali pod strogim oprezom i kontrolom jer mu nema zamjenskog tehničkog materijala. Svoju primjenu azbest ima u brodogradilištu, svemirskim letjelicama, elektroindustriji, bolnicama, školama, knjižnicama, državnim zgradama, kancelarijama, poduzećima, kućama, zgradama i mnogim drugim granama gospodarstva.
Bolesti povezane s azbestom najčešće nastaju kod osoba koje su dugotrajno ili često izložene azbestu, posebice većim koncentracijama, što se događa kod profesionalne izloženosti ((građevinski radnici, radnici koji su nekad radili u proizvodnji azbestnih proizvoda i sl.). Ukoliko je osoba izložena azbestu dulje vrijeme i pušač je, njezin rizik za nastanak raka pluća je veći od jednostavnog zbroja rizika od izlaganja azbestu i rizika od pušenja. Međutim, istraživanja su pokazala da čestice azbesta tzv. prašina azbestnih igličastih vlakana koje se oslobađaju u zrak (emisija azbesta) izazivaju kod ljudi, uslijed kontakta, bilo u industriji ili neposrednoj blizini, nakon izvjesnog vremena teške kronične bolesti (azbestozu) pa i smrt. Zabrana proizvodnje, prometa i upotrebe azbesta i materijala koji sadrže azbest u Republici Hrvatskoj stupila je na snagu 01.01.2006. godine.
Potrebno je izbjegavati nepotrebno, a osobito bez zaštite, izlaganje određenim građevinksim materijalima prilikom njihovog odlaganja i zbrinjavanja. Kratkotrajna izloženost ovim vlaknima ne predstavlja zdravstveni rizik. Ukoliko imate bilo kakvih dvojbi ili se kod vas javi neki od simptoma poremećaja plućne funkcije, napravite specijalistički sistematski pregled u poliklinici za plućne bolesti. Svake godine organiziraju se preventivni pregledi za sve one kod kojih postoji neki od rizika za zdravlje pluća. Svako dobro!
Vaše pitanje je odgovoreno.