SAMO PROČITAJTE
Imam 15 godina i 100kg, za Božić sam bila kod bake i uvijek kad tamo odem ne mogu ici na wc i tjedan dana sam drzala u sebi i kad sam se vratila doma sa išla u wc i sjedila 15min i bilo je krvi malo. Od tada više ni doma ne idem svaki dan na wc i svaki put mi bude malo krvi, a zadnjih par puta mi je bilo dosta krvi kad sam u wcu. Mene je sada jako strah, ne želim ići kod doktora jer se bojim i strah me ako mi kaže da imam rak ili nešto. Molim vas bar sta bi moglo biti
7.2.2018
Odgovara
Irena Matić-Trputec dr.med.Obzirom na vašu tjelsnu masu, vjerojatno se radi o hemeroidima. Hemeroidi su velike i nabubrene proširene vene unutar ili na izlazu zadnjeg crijeva (čmar). Svaki jači pritisak na taj dio može uzrokovati promjene u krvnim žilama, prije svega nastanak hemoroida. Kako pritisak raste krv se pojačano nakuplja u venama i tako proširene vene šire se na okolno tkivo. Hemeroidi nastaju zbog pretjeranog naprezanja kako bi se što prije obavila stolica, a zatvor također može stvoriti pritisak na debelo crijevo. Drugi rizični faktori uključuju pretilost jer povećana tjelesna masa, pogotovo masno tkivo na trbuhu stvara pritisak na područje zdjelice. Kod nekih osoba postoji nasljedna sklonost proširenim venama, a i osobe s nižim krvnim tlakom su nešto sklonije pojavi hemoroida nego one s visokim. Pojava hemeroida prepoznaje se obično po krvarenju tijekom obavljanja nužde, svrbežu u području čmara, a ako je hemeroid jako velik onda se javlja i bol. Liječnik, a najbolje specijalist proktolog, na temelju simptoma i izvršenog pregleda prepisuje terapiju. Slične tegobe (krvarenje i jaka bol) mogu se javiti i kod raka crijeva, no to kod vs ne dolazi u obzir. Kod pacijenta starijih od 50 godina ili onih koji su u rizičnoj skupini za rak crijeva, liječnik će preporučiti dodatne dijagnostičke pretrage.
Promjenom životnih navika, smanjenjem tjelesne mase, reguliranjem stolice i prehrane, učinili biste značajni korak ka rješavanju ovog svog problema. Posavjetujte se sa svojim liječnikom i potražite savjete nutricionista o potrebnim promjenama u prehrani. Dajte si dovoljno vremena da redovito uzimate obroke tijekom dana i vremena da u miru obavite fiziološke potrebe u vama odgovarajućoj sredini i bez žurbe. Vaš liječnik može vam pomoći simptomatskom terapijom kako biste regulirali stolicu i ublažili tegobe kao što su bol i svrbež. Nemojte zanemarivati ovaj problem jer već u ovoj dobi vas u znatnoj mjeri zaokuplja i utječe vam na svakodnevni život i raspoloženje. Učinite prvi korak kako biste osigurali zdraviju budućnost. Svako dobro!
Vaše pitanje je odgovoreno.