Secer u krvi
Pozdrav.
U utorak sam vadio krv u okviru ljekarskog pregleda za vojsku. Izmjerili su mi 6.7 secer (dozvoljeni limit 6.0) iako cijelu sedmicu nisam konzumirao slatkise ili bilo kakva pica osim Janine vode sa C vitaminom. U totalu sam pojeo po kilo banana i mandarina. Rekli su mi da cu morati opet raditi nalaz krvi ali to je najmanji problem.
Ostatak utorka sam pojeo kesicu plazma keksa, kroasan 7days i red keksa Jadro. Popio sam litar soka od ribizle.Sutradan sam otisao na novi ljekarski pregled. Izmjereno mi je 14.8 secer prije i preko 17 nakon sto sam popio casu glukoze. Doktor mi je savjetovao da uradim hemoglobinski test u laboratoriji. Objasnio mi je da je to tromjesecni prosjek. Izmjereno je 7.0 i doktor mi je rekao da imam dijabetes. Moje pitanje je da li je to moguce obzirom na sljedece cinjenice:
– Tezina mi se nije mijenjala mjesecima, imam 87 kg na visinu od 189 cm
-Mokrim normalno puta i pijem vodu u normalnim kolicinama
– Usta mi se ne suse
– Vid mi se nije pokvario
– Sposoban sam da bez jela i vode odradim solidan trening u teretani, pola sata trcanja za koje istrcim 5 kilometara
– U porodici nemam nikoga sa tim problemima sem strica koji ga je dobio za vrijeme rata
– Sa druge strane, radim testove na secer u apotekama i jedino kada sam imao ispod 6, bilo je na isti dan kad mi je dijagnosticiran secer 14.8. Jeo sam u 11; otisao kuci, odspavao i otisao u teretanu u 5. U 6 sam se izmjerio i bilo je 5.7
Molim vas, dajte mi odgovor, veoma sam zabrinut zbog ovoga.
21.12.2017
Odgovara
Irena Matić-Trputec dr.med.Dijabetes melitus se dijagnosticira na temelju tipičnih simptoma, a potvrđuje se mjerenjem koncentracije glukoze u plazmi. Najbolje je da se mjerenje izvrši nakon 8–12 h gladovanja (glukoza u plazmi natašte nGUP) ili 2 h nakon uzimanja koncentrirane otopine glukoze (OGTT). U praksi se dijabetes melitus ili oštećeno podnošenje glukoze često dijagnosticiraju na osnovi mjerenja glukoze u plazmi ili glikoziliranog hemoglobina (HbA1c). Vrijednost glukoze >11,1 mmol/L (200 mg/dl) se smatra dijagnostičkom, ali na vrijednosti utječu nedavni obroci pa je nalaz dobro provjeriti. Ako postoje klinički znaci šećerne bolesti dvostruka provjera nije potrebna. Mjerenje HbA1c odražava glikemiju u zadnja 2–3 mjeseca; vrijednosti >6,5 mg/dl ukazuju na abnormalno visoke razine glukoze. Poremećena ravnoteža glukoze može vas izložiti akutnom riziku zbog hipoglikemije koja može dovesti do gubitka svijesti. Dugotrajan rizik za zdravlje predstavlja neregulirana hiperglikemija koja ostavlja posljedice na kardiovaskularnom sistemu i time dugoročno oštećuje rad unutrašnjih organa i dovodi do metaboličke neravnoteže u organizmu koje zajedničkim imenom nazivamo metabolički sindrom. Savjetujem da ozbiljno pristupite ovom problemu i utvrdite točnu dijagnozu te ukoliko se radi o dijabetesu, na vrijeme prevenirajte preuranjeni nastanak akutnih i kroničnih posljedica bolesti na vaše zdravlje. Potražite savjet o eventualno potrebnoj dodatnoj dijagnostičkoj obradi kod specijalista endokrinologa-dijabetologa. Svako dobro!
Vaše pitanje je odgovoreno.