Sinusi
Pozdrav,imam alergijsku astmu vec godinama koja je pod kontrolom uz seratide pumpicu.Nakon toga mi je ustanovljeno da imam polipe u nosu koji budu toliki da mi se skoro iz nosa vidi.Radila sam alergotest koji je bio negativan a euzinofili u nosu su pozitivni poviseni su i u krvi.Godinama koristim Avamys sprej,seratide i XAdos.Polipe u nosu sam operirala vec 3 puta i vracaju se stalno.Prije 3 mjeseca sam imala temperaturu i doktorica u hitnoj mi je prepisala Klavocin,otol H za uho i Operil kad sam popila tu terapiju bukvalno mi se polip smanjio imala sam i culo mirisa nakon toga 15 dana tada sam bila potpuno zdrava niti sam kihala niti mi je curio nos .Onda se opet postepeno sve vracalo na isto i sad mi je opet polip velik.Kad sam svojoj doktorici opce prakse to rekla ona mi je samo opet propisala Operil 5 dana koji mi naravno nije nimalo pomogao.Mene zanima Vase misljenje da li je moguce da kod mene nikako nije alergija vec nesto drugo.Uz to tih 5 dana nisam nista ni jela dok sam bila bolesna.Da li je moguce da sam na hranu alergicna?Vjerujte kad pitam nase ljekare oni se ne unose nekako posebno u ovaj moj slucaj.Razumijem i njih ali vjerujte mene psihicki ubija borba za zrak svaki dan.Onda uvijek kisem nos curi nekad pocnem plakati od muke.Molim Vas pomozite mi ako ikako mozete.Unaprijed hvala
4.4.2018
Odgovara
Irena Matić-Trputec dr.med.Nosni polipi koji se vraćaju mogu biti kronični uzrok većine vaših smetnji disanja. Prvi simptom polipa je začepljenost nosa, zbog kojeg je disanje otežano ili potpuno onemogućeno. Zbog te mehaničke opstrukcije nosa javlja se privremeni ili potpuni gubitak osjeta njuha. Pojavljuje se također iscjedak iz nosa koji varira od rjeđeg i bezbojnog do gušćega gnojnog iscjetka. Od simptoma može biti prisutno i suzenje očiju, glavobolja, suhoća usta, hrkanje i govor kroz nos. Zbog začepljenosti ušća paranazalnih šupljina, nastaje kronični sinuitis tako da su navedeni simptomi još i pojačani simptomima bolesti sinusa. U jednoj takvoj epizodi sinusitisa prepisan vam je antibiotik s kapima za nos (dekongestiv), što je rezultiralo prolaznim olakšanjem. U prevenciji nastanka nosnih polipa treba izbjegavati uzimanje acetilsalicilne kiseline (Aspirin). Kako bi nosnu sluznicu održavali vlažnom i zdravom pijte puno tekućine. Izbjegavajte pivo, vino i likere koji sadrže tiramin i tanin, sastojke koji mogu izazvati oticanje nosne sluznice. Prvi izbor u liječenju polipa su lijekovi. Konzervativno liječenje nosnih polipa relativno je učinkovito zahvaljujući terapiji kortikosteroidima, lokalnim sprejanjem u nos, sistemskim uzimanjem kortikosteroidnih preparata na usta ili aplikacijom injekcijama. Ako polipi uzrokuju veliku neugodu ili dišne tegobe, liječnik će vam preporučiti operacijsko odstranjivanje. Kako se polipi često ponovno javljaju, operaciju je ponekad potrebno i ponoviti. Zbog toga morate redovito konzultirati specijalista otorinolaringologa. Za liječenje polipa korisno je i udisanje pare, tj. inhalacija. Izbjegavajte zagušljive i vlažne prostorije. Vrijeme radije provodite u prozračnim i provjetrenim prostorijama.
Vaše opažanje do kojeg ste iskustveno došli a odnosi se na mogući utjecaj hrane na pojavu alergisjkih simptoma, nije bez osnove. U slučaju alergije na hranu nastaje brza uzročno-posljedična reakcija, neposredno nakon ili unutar nekoliko sati od konzumacije određene hrane . Za razliku od alergije, kod intolerancije na hranu nema brze uzročno-posljedične reakcije, simptomi se javljaju postepeno i zato ih je teško povezati s određenom vrstom hrane. Najčešći simptom intolerancije na hranu su: grčevi u trbuhu, nadutost, mučnina, vjetrovi, proljev, zatvor i sindrom iritabilnog crijeva; kožni osip, suha koža, svrbež, urtikarija, angioedem, dermatitis, ekcem, akne; pretilost; otok nosne sluznice, rinitis, sinusitis, nadražaj ždrijela, astma, suhi kašalj; glavobolja, migrena, vrtoglavica, omaglica; gubitak motivacije, tjeskoba, letargija, depresija, umor, hiperaktivnost, anksioznost, umor, napadi panike, napetost. Rezultati dobiveni testom intolerancije na hranu omogućuju primjenu odgovarajuće prehrane eliminacijom namirnica koje su testiranjem pokazale visoki stupanj intolerancije. Osim toga, kod intolerancije na hranu nalazimo formiranje antitijela IgG protiv proteina određene vrste hrane, za razliku od alergije na hranu gdje dolazi do nastanka IgE antitijela. U Zagrebu se možete obratiti u Centar za preventivnu medicinu Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Dr. Andrija Štampar, Mirogojska 16, odnosno u neki drugi odgovarajući centar ili polikliniku u vašem mjestu boravka. Obratite se vašem liječniku koji će vas znati uputiti, kako biste se možda više približili pronalaženju uzroka većine vaših tegoba. Svako dobro!
Vaše pitanje je odgovoreno.