Slijepo crijevo
Postovani,
Da li pretraga uzv abdomena obuhvaca i pregled slijepog crijeva?
Moze li slijepo crijevo boliti povremeno ali da bol nije stalna vec kao da “sijeva” oko pupka i na desnoj strani se osjeca lagana bol kod pritiska?
21.2.2018
Odgovara
Irena Matić-Trputec dr.med.Bolesnici koji imaju akutnu upalu slijepog crijeva žale se na bolove u desnom donjem dijelu trbuha, desno uz pupak uz osjećaj mučnine, nagona na povraćanje, učestalog mokrenja ponekad i proljeva ili opstipacije. Simptomi kod upale slijepog crijeva najčešće nastaju unutar 24 sata nakon početka upale apendiksa. Naravno kod svih bolesnika mogu biti prisutni samo neki od navedenih tegoba, a lokalizacija bolova može biti i na drugim mjestima u trbuhu. Poneki bolesnici, iako rjeđe imaju bolove lijevo od pupka u donjem dijelu leđa ili iznad stidne kosti. Bol je obično trajno prisutna i ne prolazi promjenom položaja tijela, povraćanjem ili proljevom.
Nekada se upala slijepog crijeva dijagnosticirala kliničkim pregledom, mjerenjem tjelesne temperature pod pazuhom i u crijevu, zatim određivanjem leukocita u krvi. Danas uz sve navedene dijagnostičke preglede može se učiniti i ultrazvuk trbušne šupljine, u kojem se mogu isključiti svi drugi eventualni uzroci sličnih tegoba u trbušnoj šupljini i može se sa sigurnošću uz pomoć kolor dopler ultrazvuka slijepog crijeva prikazati upaljeno “slijepo crijevo” (crvuljak). Velika je prednost upotrebe ultrazvuka s kolor doplerom u razlučivanju akutnih bolova u trbušnoj šupljini, kada je hitno potrebno donijeti odluku o eventualno potrebnom operativnom liječenju.
Bolovi u trbuhu koji se pojačavaju kod pritiska obično upućuju na tzv. funkcionalne poremećaje probavnog sustava. Takav poremećaj obične ne prati nikakav organski poremećaj u crijevima i probavnim organima, već se obično manifestiraju nadimanjem, poremećajem stolice, grčevima ui slično. U podlozi ovakvih poremećaja obično je neki stresni poremećaj, neredovita i neprilagođena ishrana i drugi mogući razlozi koje prati ubzani tempo života. Obratite se svom liječniku koji će vam simptomatskom terapijom i savjetima pomoći da napravite prvi korak u rješavanje probavnih tegoba. Po odluci liječnika, možete napraviti i dodatnu dijagnostičku obradu. Svako dobro!
Vaše pitanje je odgovoreno.