Štitnjača
Poštovani, prije 7 mj. dijagnosticirana mi je hipotireoza. Tsh je bio 7.2 . Počela sam piti Levotiroksin 25 mg svaki dan. Nakon 4 tjedna išla sam na kontrolu. Tsh se spustio na 5.3. Rekla mi je doktorica da sad krenem piti 3x tjedno po 50 mg a 4x tjedno 25 mg. Ja još nisam počela piti tu novu dozu. Još uvijek pijem na svoju ruku samo 25 mg. Što vi mislite da nastavim uzimati po 25 ili da poslušam doktoricu? Ne želim sebi stvoriti probleme sa želucem zbog povećanja doze. Hvala
23.9.2019
Odgovara
Irena Matić-Trputec dr.med.Liječenje poremećaja funkcije žlijezde štitnjače je individualno. Individualnu dnevnu dozu treba odrediti na temelju dijagnostičkih laboratorijskih testova i kliničkog pregleda. Obzirom da u mnogih bolesnika tijekom terapije dolazi do porasta vrijednosti T4 i fT4, pouzdana osnova za odluku o daljnjim terapijskim koracima je određivanje bazalne koncentracije tirotropin-stimulirajućeg hormona (TSH) u serumu. Terapiju hormonima štitne žlijezde treba započeti niskim dozama koje treba postupno povećavati u razmacima od 2-4 tjedna, sve do dostizanja pune nadomjesne doze. Liječenje hormonima štitne žlijezde kod starijih, bolesnika s koronarnom bolesti srca, bolesnika s teškom i dugotrajnom hipotireozom, mora se započeti uz poseban oprez, tj. mora se odabrati niska početna doza koju će se zatim, postupno i u duljim vremenskim intervalima, povećavati uz često praćenje razine hormona štitne žlijezde.
Ukupnu dnevnu dozu najbolje je primijeniti ujutro na prazan želudac, najmanje 30 minuta prije doručka, najbolje uz malo tekućine (npr. pola čaše vode).
Ako u individualnim slučajevima bolesnik ne podnosi određenu dozu ili u slučajevima predoziranja, mogu se pojaviti sljedeći klinički simptomi tipični za hipertiroidizam, naročito kod prebrzog povećanja doze na početku liječenja: srčane aritmije (npr. atrijska fibrilacija i ekstrasistole), tahikardija, palpitacije, anginozna stanja, glavobolja, slabost mišića i grčevi, crvenilo, vrućica, povraćanje, menstrualni poremećaji, pseudotumor mozga, tremor, nemir, nesanica, hiperhidroza, gubitak tjelesne težine i proljev. U ovim slučajevima potrebno je reducirati dnevnu dozu ili lijek isključiti na nekoliko dana. Čim se nuspojave povuku, terapija se može ponovo započeti, uz pažljivo doziranje.
Dozu nadomjesne terapije hormonima štitnjače treba određivati postupno uz česte kontrole hormona na početku terapije. Jedamput kada se uspostavi odgovarajuća razina hormona, ne znači da će takva doza i ostati. Moguće su i kasnije oscilacije i potreba za prilagodbom doze vašoj dobi i općem zdravstvenom stanju. Zbog toga je potrebno da doživotno odlazite na periodične kontrolne preglede za štitnjaču. Slijedite preporuke svog liječnika, a ako nemate povjerenja u njegove odluke, potražite drugo stručno mišljenje. Obzirom da poremećaj rada žlijezde štitnjače može imati loše dugoročne posljedice na metabolizam i cjelokupni organizam, potrebno je uvijek sagledati pacijenta u cjelini, pri čemu su razine hormona samo jedan od parametara u konačnoj odluci o potrebnoj dozi lijeka. Svako dobro!
Vaše pitanje je odgovoreno.