Tumačenje nalaza frakcionirane pasaže tankog crijeva, dg: Colopathia funkcionalis, SIC-CMS, IBS
Poštovani,
citiram iz nalaza: u području male krivine želuca vidi se defekt punjenja dim 6x8mm – može odgovarati polipoidnom izbočenju sluznice pri GE ušću s medijalne strane; veći defekt punjenja na prijelazu distalne trećine u antrum, na strani velike krivine 25mmx18mm dubine. lp
2.12.2020
Odgovara
Irena Matić-Trputec dr.med.Ovaj nalaz govori u korist funkcionalnog poremećaja rada crijeva. Probavne smetnje zbog kojih ste vjerojatno napravili ovu pretragu ne povezuju se u ovom času s nekim organskim poremećajem.
Sindrom iritabilnog crijeva (IBS) čest je funkcionalni gastrointestinalni poremećaj koji se očituje bolovima u trbuhu i promijenjenim ritmom pražnjenja crijeva u trajanju od najmanje tri mjeseca. Zahvaća tanko i debelo crijevo. Karakteristični i česti simptomi su nadimanje, bolovi u trbuhu, bol ili nelagoda povezani s promijenjenim ritmom pražnjenja crijeva (proljev, zatvor ili izmjenjivanje zatvora i proljeva). Prilikom dijagnoze potrebno je isključiti sve organske bolesti koje bi mogle biti uzrokom simptoma kako bi se potvrdio funkcionalni poremećaj. Patofiziologija IBS-a nije potpuno rasvijetljena, smatra se da su uzroci multifaktorski, vezani za utjecaj okolišnih, nasljednih i psihosocijalnih čimbenika. IBS može nastati i kao rezultat imunosne reakcije nakon infekcije, uslijed preosjetljivosti na određenu hranu i alergene, te zbog psiholoških čimbenika koji uključuju stres, anksioznost i depresiju, ali i raznih drugih. Činjenica je da ne postoji isključivo jedan fiziološki mehanizam koji bi objasnio simptome u osoba s IBS-om pa je stoga i liječenje izazovno. Liječenje sindroma iritabilnog crijeva obično je usmjereno na ublažavanje prevladavajućeg simptoma ili na izbjegavanje poznatih okidača koji pogoršavaju simptome. Ipak, u svjetlu sve većih spoznaja o ulozi crijevne mikrobiote, značajna se pažnja poklanja upravo intervencijama u sastav crijevne mikrobiote. Bez obzira na to koji su pravi čimbenici uslijed kojih nastaje sindrom iritabilnog kolona (infekcija, stres ili neravnoteža crijevne mikrobiote) promjene prehrambenih navika mogu imati značajan utjecaj na bol i nelagodu u osoba koje pate od sindroma. Prilikom odabira dijete valja uzeti u obzir i preklapanje ovog stanja s određenim intolerancijama na hranu (laktoza, fruktoza, ugljikohidrati, histamin), alergijama na hranu te preosjetljivosti na gluten koja nije vezana za celijakiju (NCGS) jer jedan ili više tih čimbenika može biti uzrokom simptoma IBS-a.
Probiotici imaju blagotvoran učinak na simptome IBS-a (abdominalnu bol, nadutost i vjetrove), posebice ako se koriste probiotici s više sojeva. Probiotici ne samo da štite od infekcija štetnim bakterijama, nego i pomažu u olakšavanju sindroma iritabilnog crijeva. Probiotičke kulture prirodno su prisutne u fermentiranoj hrani kao što su jogurt i miso, a mogu se i dodavati u hranu ili uzimati u obliku kapsula, granula ili u tekućem obliku.
Svako dobro!
Vaše pitanje je odgovoreno.