Uvecane limfe
Postovani,
Imam jedan problem, nadam se da cete mi pomoci. Naime, imam 37 godina i u januaru mjesecu ove godine, nakon prelezanih varicela, primjetila sam da su mi uvecane limfe na vratu. Do sada se nisu povukle.
Nedavno sam uradila laboratorijske nalaze krvi (DKS, KKS, LDH, Se) svi parametri su bili u granicama normale. Uradila sam UZ vrata u I, II, III grupi obostrano umnozeni limfni nodusi, redukovanog limpotaznog hilusa, najveci kraceg dijametra 8 mm u III grupi. Nije bilo pataloskih promjena u mekim strukturama vrata. Takodje, sam napipala i limfne cvorice u predjelu prepona (za iste nije mi radjen UZ, jer sam ih naknadno uocila). Pored laboratorijskih nalaza krvi uradila sam laboratorijski nalaz urina koji je bio uredan. Uradjen mi je i UZ stitne zlijeze, kao i hormoni iste, sve je bilo uredu i u granicama normale. Takodje, radila sam i kompletan ginekoloski pregled, UZ abdomena i dojki, svi nalazi su uredu. Ja ne osjecam nikakve promjene, limfe na dodir nisu bolne, nemam promjena u tezini, fizicki sam aktivna, ne osjecam malaksalost niti umor. Sta biste mi preporucili da uradim dodatno od pregleda?
Hvala za odgovor.
Srdacan pozdrav.
4.12.2018
Odgovara
Irena Matić-Trputec dr.med.Obzirom da nisu uočene patološke promjene na prikazanim limfnim čvorovima vjerojatno se radi o reaktivnim limfnim čvorovima kao reakciji na upalu ili neki drugi podražaj. Ponekad limfni čvorovi ostaju i dulje vrijeme povećani, ali najčešće se povlače mjesec dana nakon infekcije. Obzirom da se kod vas radi o povećanim limfnim čvorovima u više regija na tijelu, ne radi se o lokaliziranoj limfadenopatiji koja može imati uzrok u nekom oganu ili regiji (zubi, krajnici, jajnici i drugo) već to potencijalno može ukazivati na sistemsku reakciju organizma. Napravite kontrolnu ultrazvučnu pretragu svih regija, a na osnovu nalaza će liječnik procijeniti je li potrebno napraviti punkciju ukoliko bude primjeććena neka patološka promjena na pojedinom limfnom čvoru. Limfadenopatija može biti i posljedica neke sistemske bolesti, bolesti vezivnog tkiva, reumatološke bolesti kao i nekog drugog poremećaja ili bolesti gdje dolazi do generalizirane reakcije organizma, što je najčešće stanje uz koje se može javiti blago povišena tjelesna temperatura, znojenje i drugi nespecifični znakovi akutne ili kronične upale. Ukoliko na kontrolnom ultrazvučnom pregledu ne bude naznaka povlačenja u veličini i brojnosti limfnih čvorova, po odluci liječnika, možete konzultirati specijalista imunologa, hematologa, reumatologa ili infektologa. Postoji i niz ciljnaih radioloških i laboratorijskih pretraga koje bi mogle pomoći u iznalaženju evenutalno postojećih uzroka limfadenopatije, a koje možete napraviti po preporuci specijalista. Boravite na svježem zraku, ustrajte u fizičkoj aktivnosti i zdravoj i raznovrsnoj ishrani što je svakako dobar put za postizanje ravnoteže u organizmu. Svako dobro!
Vaše pitanje je odgovoreno.