Vibracije
Poštovani,
prije dvije godine živio sam 10 mjeseci u jednom studentskom domu u sklopu kojeg se nalazi i pučka kuhinja. Problem je u tom što je baš kroz sobu u kojoj sam boravio prolazila cijev od nape, a to je proizvodilo buku popraćenu neugodnim vibracijama od cca 7 i 30 do 13 i 30 svakim danom, osim nedjelje.
Moje pitanje je može li to prouzrokovati zdravstvene probleme (npr. pojačana osjetljivost na buku i(li) niske frekvencije, glavobolje/migrene i sl.).
Hvala.
31.3.2020
Odgovara
Irena Matić-Trputec dr.med.Poštovani,
osjetljivost na buku ovisi o karakteristikama buke (jakost, ritam, sadržaj), individualnim karakteristikama izložene osobe (stanje organa sluha, životna dob, individualna osjetljivost na buku) te o duljini i vrsti izloženosti.
Prva faza oštećenja sluha naziva se i faza početne akustičke traume, a javlja se u frekvencijskom području od 4 000 Hz. Uho se još ponaša kao zdravo i osoba ne mora biti svjesna svog problema. Ako se u ovoj fazi ne prepozna poremećaj i osoba bude i dalje izložena buci, oštećenje prelazi u drugu fazu, fazu trajne nagluhosti gdje se više ne može postići kompletan oporavak sluha.
Ljudi se razlikuju u osjetljivosti na buku. Postoje osobe kod kojih nagluhost nastaje brzo, a u drugih i nakon niza godina izloženosti prekomjernoj buci sluh bude razmjerno malo oštećen. Utjecaj je buke to štetniji što je ona jača, isprekidanija, a dugoročna izloženost intenzivnoj buci, dovodi do smanjenja slušne osjetljivosti osobe, odnosno lagane nagluhosti ili čak potpune gluhoće. Do gubitka sluha, zbog izloženosti buci, najčešće dolazi postupno i progresivno, a uzrokuje ga degeneracija slušnih stanica.
Utjecaj buke na zdravlje može biti izravan i imati za posljedicu oštećenje organa za sluh i ravnotežu, a može biti neizravan i imati utjecaja na živčani, krvožilni, probavni i endokrini sustav. Pod izravnim posljedicama na zdravlje podrazumijevamo nagluhost, gluhoću, šumove u uhu, razne poremećaje vezane za razumijevanje govora i probleme u komunikaciji do smetnji ravnoteže, nesigurnosti u hodu, zanošenja.
Od neizravnih posljedica za zdravlje bitne su neurovegetativne reakcije kao što su hipertenzija, endokrinološki poremećaji i drugi poremećaji metabolizma. Druge su neizravne posljedice umor i psihičke reakcije (razdražljivost) te smanjenje radne sposobnosti.
Buka jako utječe na ciklus spavanja te dovodi do objektivnog poremećaja sna – skraćena REM faza nakon izlaganja buci. Buka izaziva poremećaj svakidašnjih aktivnosti, a naročito u izvođenju složenih mentalnih aktivnosti. Inducira osjećaj bespomoćnosti, sličan onome kod depresivnih pacijenata. Dovodi do povećanja svagdanjih pogrješaka kod uobičajenih dnevnih radnji. Buka dovodi i do poremećaja u ponašanju zbog otežane komunikacije, povećava agresiju i uzrokuje neželjene promjene ponašanja, što može dovesti do društvene izolacije.
Buka utječe na razvoj kardiovaskularnih bolesti, dolazi do promjena krvnog tlaka, frekvencije pulsa i disanja, povećava se razina serumskog kolesterola, povećava se lučenje adrenalnih hormona te stvara povišen rizik za infarkt miokarda. Prag iznad kojeg se javlja viši rizik za infarkt iznosi 60 dB. Endokrini odgovor na buku dovodi do porasta adrenalina i noradrenalina, kortizola i gonadotropina. Utjecaj kronične izloženosti buci na kognitivne sposobnosti očituje se u smanjenoj pažnji, poteškoćama koncentracije, slabije razumljivosti govora, smanjenoj motivaciji, slabijem pamćenju kompleksnih podataka te slabijem rezultatu u školi. Izloženost buci može uzrokovati psihičke promjene, a psihički problemi dodatno povećavaju osjetljivost na buku.
Iz ovog prikaza je vidljivo da izloženost buci može imati znatnog utjecaja na zdravlje. Dobro je da više niste izloženi vibracijama te ako imate nekih dvojbi vezano uz Vaše sadašnje zdravstveno stanje, a postoji mogućnost da ga povežete s dugotrajnom izloženosti vibracijama, uputite se na ORL pregled kod audiologa, specijjalista koji će utvrditi eventualno objektivno postojanje manjka sluha. U slučaju postojanja drugih zdravstvenih tegoba, zatražite dodatni savjet od svog liječnika.
Svako dobro!
Vaše pitanje je odgovoreno.