Želudčana kila?
Poštovani, dobio sam erozivni gastritis, doktor koji mi je to dijagnosticirao nakon gastroskopije je kao uzrok naveo stres zbog situacije sa koronom i potresom koji se zbio u Zagrebu. Na pregledu sam bio u 7mom mjesecu. Kao terapiju sam dobio Controloc i Reglan.
Nakon toga imam “malo” pogoršanje stanja.
Kako je faks završio otputovao sam kod djeda i bake da se opustim. No tamo sam opet završio kod liječnika (zbog želučanih tegoba) koji mi je “napipao” kako želudac pulsira točno ispod prsne kosti, što sam i sam mogao osjetiti. Namješten mi je nazad na područje pupka ali se opet popeo par centimetara iznad. Od tih dana kontinuirano imam reflux kiseline do usta (kiseo osjecaj u ustima, bijele naslage na jeziku, začepljen nos, osjećaj vode u uhu, promukao sam većinu vremena i kašljem).
Zanimaju me ove stvari:
1) je li moguće da imam želučanu kilu s obzirom da mi se želudac šeta gore dole? Možda to uzrokuje ovaj reflux?
2) Ako je tako, jel se ta kila može dijagnosticirati na ultrazvuku?
3) Ako nije kila, jel znate koji bi još razlozi mogli biti za reflux? Jedino što meni pada na pamet je da je kardijački sfinkter želudca iz nekog nepoznatog razloga prestao normalno raditi.
Hvala najljepša na odgovoru. Lijep pozdrav.
25.9.2020
Odgovara
Irena Matić-Trputec dr.med.Hijatus je otvor u ošitu tj. dijafragmi. Naime, grudni je koš odvojen od trbušne šupljine ovim mišićem koji ima oblik kupole. Kroz ošit tj. dijafragmu prolazi jednjak i spaja se sa želucem. Ako mišić oko tog otvora oslabi iz bilo kojeg razloga, gornji dio želuca počne prolaziti kroz otvor iz trbušne šupljine u grudni koš. Ovu pojavu nazivamo hijatusna ili ošitna kila. Postoje tri osnovna oblika hijatusne kile: klizeća, paraezofagusna i mješovita kila. Neke hijatusne kile mogu rasti tako dugo dok se veći dio želuca ne protisne kroz hijatus. Katkad dolazi do uklještenja kile, kada dolazi do prekida opskrbe krvlju tog dijela želuca i obližnjeg jednjaka. To je vrlo česta pojava kod paraezofagusne kile. Klizeća i mješovita hijatusna kila ne izazivaju pojavu simptoma i ne predstavljaju opasnost po zdravlje. Većina malih hijatusnih kila ne stvara tegobe i ne zahtijeva terapiju. Ako je kila vrlo velika može uzrokovati niz tegoba od žgaravice, kiseline, podrigivanja, mučnina, povraćanja do boli tj. pritiska u grudnom košu. Tegobe se obično pojačavaju kod ležećeg položaja, podizanja tereta, u trudnoći (zbog pritiska trudnog uterusa) te kod napora ili sagibanja. Pacijenti s hijatusnom kilom obično dolaze liječniku zbog žgaravice i kiseline. Tek se tijekom obrade utvrdi postojanje i hijatusne kile. Izbjegavajte nošenje uske i pripijene odjeće. Naime, sve što pritišće želudac može otežati simptome kile. Nemojte se saginjati ili lijegati punog želuca. Takvi postupci pojačavaju pritisak u trbušnoj šupljini te pospješuju žgaravicu. Održavajte razumnu tjelesnu težinu. Prestanite pušiti. Pušenje snažno potiče žgaravicu. Većina osoba s hijatusnom kilom nema tegobe pa terapija nije niti potrebna. Ali ako vas muči žgaravica, kiselina ili bol u grudnom košu pokušajte smršaviti te jesti manje, ali češće obroke. Dok je klizeću ili mješovitu kilu moguće liječiti i konvencionalnim i alternativnim načinima liječenja, paraezofagusna kila se mora ukloniti konvencionalnim kirurškim zahvatom. Osim u spomenutom slučaju, kirurški je zahvat potreban u slučaju krvarenja, uklještenja ili upale klizeće i mješovite hijatusne kile. Kirurškim se zahvatom obnavlja hijatus, dok se želudac vraća na svoje mjesto. Umjesto preobilnih obroka konzumirajte četiri do pet manjih porcija na dan i pritom jedite polako. Na ovaj ćete način smanjiti pritisak u trbušnoj šupljini, a time i izbjeći žgaravicu. Smanjite količinu masnoća u ishrani. To će značajno ublažiti simptome. Jedite najmanje 3 sata prije spavanja, a nakon obroka nemojte odmah leći. Izbjegavajte kofein, alkohol, začinjenu hranu te čokoladu.
Daljnjim dijagnostičkim metodama, u koje je uključen pregled trbušne šupljine ultrazvukom, gastroskopija i laboratorijske pretrage krvi, liječnik će moći zaključiti o čemu se radi i što bi trebalo poduzeti u terapijskom smislu. Ponekad je to samo dijetalni režim prehrane i/ili liječenje lijekovima, zatim bolničko liječenje i operativni zahvat. Svako dobro!
Vaše pitanje je odgovoreno.