MR vratne kralježnice – molim pojašnjenje nalaza

Poštovani molim Vaše mišljene, dugi niz godina imam problem s kralježnicom, bol, trnjenje, ukočenost.. al iz dana u dan sve su veći, snimila sam MR, evo nalaza:

Pregled je rađen na aparatu 3 Tesla sekvencama T1 tse sagitalno, T2 tse transverzalno, sagitalno, coronalno, T2 tirm sagitalno. Urađene su „composing“ rekonstrukcije u postprocesingu.

Kod MRI cervikalne kralježnice vidljivo je da je ista u položaju izravnate cervikalne lordoze. Trupovi prikazanih kralješaka su primjerene visine sa vidljivim rubnim osteofitima.
U području pokrovnih ploha C5/C6 segmenta su vidljive manje Šmorlove hernije.
Uz pokrovne plohe trupova nivoa C5/C6 su vidljive rubne zone izmijenjenog intenziteta signala koje će odgovarati degenerativnim promjenama tipa MODIC II. Iv prostor nivoa C5/C6 je blago reducirane visine.
Vidljive su artrotične promjene malih zglobova. Pojedini procesus uncinatusi su ušiljeni.

Na nivou C3/C4 je vidljiv disk-osteofit kompleks usmjeren dorzolateralno lijevo koji posljedično sužava lijevi lateralni recesus i lijevi iv foramen uz znake diskoradikularne kompresije lijevo.

Na nivou C4/C5 je vidljiva lučna napetost diska po tipu baldžinga. Iv forameni su slobodni.

Na nivou C5/C6 je vidljivo široko dorzalno degenerativno izbočenje diska koje sa rubnim osteofitima posljedično reducira prednji likvorni prostor bez znakova kompresije na prednji aspekt kičmene moždine. Spinalni kanal je ap promjera 10 mm. Lateralni recesusi i iv forameni su suženi uz znake obostrane diskoradikularne kompresije.

Kičmena moždina je primjerenog toka, širine, doima se primjerenog intenziteta signala.

Hvala!

22.4.2025

Odgovara

prim. Ivan Sunara dr. med., spec. fizikalne medicine i rehabilitacije

Poštovana, zahvaljujem na vašem pitanju.

Imate poremećaj diska na više nivoa u vratu, samo se kliničkim pregledom može vidjeti je li navedeni nalaz ogovara kliničkoj slici. Ukoliko niste pokušali s fizikalnom savjetujem da to uradite, ukoliko vam nije bolje i nakon fizikalne savjetujem pregled neurokirurga.

Lijepi pozdrav.

Vaše pitanje je odgovoreno.

Imate pitanje vezano za zdravlje?

Konzultirajte se s našim stručnim timom.

Iz iste kategorije

Fizikalna medicina i rehabilitacija

Akutna ozljeda meniska  – 6. dio

Vrijeme čitanja članka: < 1 minuta

Fizikalna medicina i rehabilitacija

Koji je uzrok kvržice na koljenu?

Fizikalna medicina i rehabilitacija

Akutna ozljeda meniska  – 5. dio

Vrijeme čitanja članka: < 1 minuta

Fizikalna medicina i rehabilitacija

Akutna ozljeda meniska  – 4. dio

Vrijeme čitanja članka: < 1 minutaDiferencijalne dijagnoze Prilikom traumatske ozljeda koljena uglavnom ne bude samo zahvaćen menisk. Često dolazi i do ozljeda drugih mekih struktura koljena, kao npr. ligamenata. Ovakav tip ozljede se naziva „nesretni trijas“, što znači da oštećenje meniska nastaje zajedno s ozljedama kolateralnog ligamenta i prednjeg križnog ligamenta koljena. Ozljeda prednjeg križnog ligamenta obično se javlja u […]

Fizikalna medicina i rehabilitacija

Modrica i kvržica – što to predstavlja?

Fizikalna medicina i rehabilitacija

Akutna ozljeda meniska  – 3. dio

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteSimptomi i znakovi ozljede. Prilikom akutne traume koljena, osobito ukoliko postoji oteklina, potrebno je napraviti običnu rendgensku snimku kako bi se isključio mogući prijelom kosti. Rendgenska slika neće pokazati puknuće (rupturu) meniska. Magnetska rezonancija (MR) se izvodi kako bi se potvrdila dijagnoza ozljede meniska, te isključile druge ozljede mekih tkiva, uključujući hrskavicu, tetive i ligamente. […]

Fizikalna medicina i rehabilitacija

Akutna ozljeda meniska – 2. dio

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteSimptomi i znakovi ozljede. Akutna puknuća meniska uglavnom nastaju tijekom naglog pokreta u kojem se koljeno rotira dok stopalo ostaje na tlu. Osobe koji se bave sportom (poput tenisa, nogometa, košarke, i skijanja) koji uključuje iznenadne i nagle pokrete u koljenu imaju veliki rizik za ozljedu meniska. Također i direktni udarci u koljenu mogu dovesti […]

Fizikalna medicina i rehabilitacija

Akutna ozljeda meniska  – 1. dio

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteUvod. Ozljede meniska mogu biti akutne (obično traumatske) i kronične (odnosno degenerativne) ozljede. Akutna ozljeda meniska je ozljeda koljena koja se najčešće javlja kod sportski aktivnih osoba. Uglavnom se javlja kod mlađih osoba, no može se vidjeti i kod starijih, pogotovo kod onih s artrozom u koljenu. Pukotine meniska se često pojavljuju u kontaktnim sportovima […]