
Konzervativno (neoperativno) liječenje
Kod većine ozljeda meniska nije potrebna hitna operacija. Uglavnom se preporučuje neoperativno liječenje po RICE protokolu. Navedena metoda je učinkovita kod većine sportskih ozljeda, a RICE je kratica za Rest (odmor), Ice (led), Compression (kompresija/pritisak) i Elevation (podizanje).
• Odmor
Preporuka je odmor od aktivnosti koja je uzrokovala ozljedu. Ponekad je potrebno i korištenje štaka kako bi se smanjilo opterećenje na oštećeni zglob.
• Led
Hladni oblozi ledom se koriste do 20 minuta, nekoliko puta dnevno. Led se ne nanosi izravno na kožu, već na primjer preko ručnika i pazi se da ne dođe do ozebline na koži.
• Kompresija
Elastični kompresijski zavoj pomaže kod smanjenja otekline i daje djelomičnu stabilnost zgloba.
• Podizanje ozlijeđene noge prilikom odmora
Kako bi se smanjilo oticanje bitno je podignuti nogu na razinu više od srca prilikom odmora.
Nesteroidni protuupalni lijekovi (NSAID) – protuupalni lijekovi poput ibuprofena i naproksena pomažu smanjiti bol i oteklinu. Navedeni lijekovi mogu imati nuspojave, poput većeg rizika od krvarenja i gastritisa te također djeluju na bubrege. Treba ih koristiti samo povremeno.
Injekcije plazme bogata trombocitima (PRP), trenutno se proučavaju i mogle bi se koristiti u budućnosti kao metoda liječenje puknuća meniska.
Vježbe naučene kod fizioterapeuta mogu biti korisne.
Izbjegavanje aktivnosti kao što su trčanje i skakanje.
Nošenje steznika za koljeno može zaštititi koljeno od daljnjih ozljeda. Steznici će spriječiti pretjeranu pokretljivost koljena i smanjiti pritisak na meniske. Steznici za koljeno također vrše kompresiju na koljeno i tako smanjuje otok. Obični se nose dok se ide na fizikalne terapije ili nakon operacije.
Vrsta steznika za koljeno ovisi o vrsti puknuća meniska, kao i aktivnosti kojima se bolesnik bavi.
10.3.2025