Simptomi i znakovi ozljede.
Akutna puknuća meniska uglavnom nastaju tijekom naglog pokreta u kojem se koljeno rotira dok stopalo ostaje na tlu. Osobe koji se bave sportom (poput tenisa, nogometa, košarke, i skijanja) koji uključuje iznenadne i nagle pokrete u koljenu imaju veliki rizik za ozljedu meniska. Također i direktni udarci u koljenu mogu dovesti do rotacije koljena i na taj način puknuća meniska.
Najčešći simptomi puknuća meniska su bol, oteklina, ukočenost, osjećaj nestabilnosti koljena, te nemogućnost pokretanja koljena.
Prilikom akutne ozljede bol je još uvijek blaga, no u razdoblju od nekoliko dana bol postaje puno izraženija. Tada može doći do otekline koljena, teško je čučnuti, ustati se i slično.
Klinički pregled je važan, ali može biti bolan u akutnoj fazi, stoga je preporučeno da bolesnik koristi lijekove za bol.
Prilikom razgovora s bolesnikom je važno saznati nekoliko činjenica poput:
- mehanizam ozljede,
- postoji li poteškoća pri hodu ili nošenju tereta,
- postoji li nestabilnost u koljenu ili zakočenost koljena,
- prijašnji problemi s koljenom ili ozljede koljena,
- te razina dnevne aktivnosti.
Pregledom koljena bitno je obratiti pažnju na oteklinu, hematom, ranu ili nepravilan izgled zgloba. Prilikom ispitivanja struktura u koljenu važno je isključiti i druge ozljede poput ozljede tetiva, mišića, kosti i ligamenta. Bol u zglobnom prostoru ponekad se može pripisati ozljedama meniska. Prilikom testiranja pokretljivosti je bitno obratiti pažnju na zakočenost u koljenu, smanjenu pokretljivost prilikom ispružanja, savijanja i rotacije u zglobu, kao i na stabilnost zgloba.
Specifični testovi uključuju McMurrayev i Apleyev test.
McMurrayev test se izvodi u ležećem položaju na leđima Koljeno je maksimalno savijeno dok je potkoljenica maksimalno rotirana prema van (medijalni menisk) ili prema unutra (lateralni menisk) i u tom se položaju onda koljeno ispruži.
Prilikom izvođenja Apleyevog testa bolesnik leži na trbuhu. Koljeno je savijeno do 90 stupnjeva dok je potkoljenica okrenuta prema unutra (lateralni menisk) i prema van (medijalni menisk) pod laganom kompresijom. Testovi se smatraju pozitivnim u slučaju boli u dotičnom zglobnom otvoru i u slučaju bilo kakvog škljocanja u zglobu koljena. Škljocanje se smatra više specifično od samog bola.
Medijalni menisk je čvrsto pričvršćen za unutarnju stranu koljenskog zgloba i ligamenta, tako da nije jako pokretan za razliku od lateralnog koji je puno pokretljiviji budući da nije čvrsto pričvršćen za zglobne strukture. Pukotine su češće u medijalnom nego u lateralnom menisku, možda zbog nedostatka pokretljivosti.
10.12.2024