
Prilagodba hematopoetskog sustava u trudnoći
U trudnoći dolazi do povećanja volumena krvi. Volumen krvi počinje rasti već od 6. tjedna trudnoće, a najviši je oko 34. tjedna. Nakon toga ostaje nepromijenjen sve do porođaja. Povećanje iznosi nevjerojatnih 45 do 50 %. Zanimljivo je da je volumen krvi nešto veći u svakoj sljedećoj trudnoći, kao i u višeplodnim trudnoćama.
Najveći dio povećanja volumena krvi rezultat je povećanja volumena plazme, dok je manji dio posljedica povećane proizvodnje eritrocita. Volumen eritrocita povećava se za otprilike 450 mL, za što je potrebno oko 500 mikrograma željeza. Ukupne potrebe za dodatnim količinama željeza u trudnoći time se povećavaju za otprilike 1 gram.
Porast volumena eritrocita osobito je izražen nakon dvadesetog tjedna trudnoće (u drugoj polovici trudnoće), kada se dnevna potreba za željezom povećava za oko 6–7 mg. Kod žena koje nisu trudne potrebne količine željeza mogu se osigurati iz tjelesnih rezervi, no u trudnoći to nije dovoljno, zbog čega se javlja potreba za preparatima željeza.
Zbog povećanja volumena plazme u odnosu na krvne stanice, dolazi do promjena u laboratorijskim vrijednostima: pada hematokrita i koncentracije bjelančevina – što je fiziološki proces. Također dolazi do smanjenja vrijednosti serumskog željeza, folata i vitamina.
Vrijednosti željeza u zdravih žena prije trudnoće iznose oko:
- 900 mikrograma po litri (µg/L), a hemoglobina 130 grama po litri (g/L).
Tijekom drugog tromjesečja te se vrijednosti smanjuju na: - željezo 750 µg/L, a hemoglobin 109 g/L.
U trećem tromjesečju još više se smanjuju: - željezo 560 µg/L, a hemoglobin 110 g/L.
Treba naglasiti da je pad vrijednosti željeza i hemoglobina u trudnoći manji uz nadoknadu željeza. Važno je znati da su normalne vrijednosti hemoglobina u trudnoći uvijek niže nego kod žena koje nisu trudne.
Ne smije se zanemariti činjenica da žena tijekom normalnog poroda izgubi oko 500 mL krvi, a tijekom carskog reza oko 1000 mL.
Potrebe za željezom u trudnoći su tri puta veće nego kod žena koje nisu trudne. Potrebno je oko 600 mg željeza za potrebe majke i dodatnih 250–300 mg za fetus. Svjetska zdravstvena organizacija preporučuje da trudnice od početka trudnoće uzimaju 60 mg željeza dnevno.
Anemija u trudnoći
Anemija u trudnoći može imati različite uzroke, no najčešći je neravnoteža između povećanih potreba majke i fetusa koji brzo raste, s jedne strane, i nedovoljnog unosa esencijalnih nutrijenata, s druge strane. Za sintezu hemoglobina potrebni su proteini, željezo, vitamini B1 i B12, folna kiselina, vitamin C i brojni elementi u tragovima.
Tijekom trudnoće dolazi do znatnog porasta volumena plazme i eritrocita u omjeru 3:1, pa se smanjuje vrijednost hematokrita (hematokrit je omjer koji pokazuje koliki udio u krvi zauzimaju crvene krvne stanice). To se naziva fiziološkom anemijom u trudnoći.
Mnoga istraživanja pokazala su da oko 40 % žena ima sniženu razinu željeza već prije trudnoće, što može dovesti do sideropenične anemije tijekom trudnoće. Anemiju razvijaju žene koje su ranije imale sideropeničnu anemiju, one s otežanom apsorpcijom u crijevima, upalnim bolestima crijeva, blizanačkom trudnoćom ili one koje su rodile unutar godinu dana. (Sideropenična anemija je anemija uzrokovana manjkom željeza.)
Na početku trudnoće potrebno je napraviti krvnu sliku. Ako je vrijednost hemoglobina manja od 110 g/L, potrebno je isključiti uzroke anemije. U 90 % slučajeva riječ je o manjku željeza, potom o manjku vitamina B12, folne kiseline, gubitku krvi ili malignim bolestima. Tada je potrebno uvesti peroralne pripravke željeza. Kod sideropenične anemije preporučena dnevna doza elementarnog željeza iznosi 100–200 mg, dok se kod manjka željeza bez razvijene anemije preporučuje 20–80 mg dnevno. Kontrola krvnih parametara preporučuje se oko 28. tjedna trudnoće, uz eventualnu korekciju terapije.
Tijekom trudnoće postoji tendencija veće apsorpcije željeza: u ranom stadiju trudnoće apsorpcija se povećava za oko 10 %, a u trećem tromjesečju i do 30 %. Željezo se u crijevima apsorbira u dva oblika – u fero-obliku (Fe²⁺, dvovalentno željezo) i u manjoj mjeri u feri-obliku (Fe³⁺, trovalentno željezo). Ova je činjenica važna u praksi jer se manjak željeza učinkovitije nadoknađuje preparatima koji sadrže željezo u fero-obliku. Apsorpciju dodatno poboljšava vitamin C, koji reducira feri-oblik u fero-oblik, što je preduvjet za unos željeza u mukozne stanice probavnog sustava.
27.5.2025