
Plodova voda ili amnijska tekućina (latinski liquor amnii, engleski amniotic fluid) je tekućina koja se nalazi unutar maternične šupljine. Nju obavijaju dva sloja plodovih ovoja, amnion i korion. Plodova voda ima više funkcija. Osnovna funkcija je osiguravanje mehaničke zaštite ploda, zaštite od naglih pokreta i trauma, te zaštita pupčane vrpce od mehaničkog pritiska. Plodova voda omogućava fetusu pokrete i aktivnost. U početku embrij pluta, ima crvolike pokrete, potom fetus ima pokrete ekstremiteta i tijela, što omogućava pravilan razvoj mišića i kostiju.
Sastav plodove vode, se također mijenja ovisno o dobi trudnoće. Oko 99 % plove vode je voda, a samo 1-2/ kruta tvar. U početku je plodova voda, uglavnom voda s elektrolitima, ali oko 12-14. tjedna tekućina također sadrži proteine, ugljikohidrate, lipide i fosfolipide, ureu i komponente izvanstaničnog matriksa, uključujući kolagene i glikoaminglikane, uključujući hijaluronsku kiselinu i hondroitin sulfat, koji svi pomažu u rastu plodne vode i fetusa. Plodova voda normalno ima pH od 7,0 do 7,5.
Kako se stvara plodova voda?
Do 20 tjedana trudnoće, najveći dio plodove vode nastaje transudacijom kroz fetalnu kožu. U tom razdoblju nastanka plodove vode, sudjeluju fetalna sluznica usne šupljine, traheja, fetalna pluća, pupkovina i epitel amnija. Majka isto sudjeluje u stvaranju plodove vode i to transudacijom (izlaženje tekućine iz krvnih kapilara) iz majčinog seruma. Kako se podova voda stvara, tako se i resorbira (razgradnja tvari i upijanje). Plodova voda se resorbira fetalnim gutanjem te resorpcijom kroz plodove ovoje ( fetalne membrane, amnion i korion).
U roku 24 sata izmjeni se sva količina plodove vode. Nakon 20. tjedna sve je veća uloga fetalnih bubrega u stvaranju plodove vode. Tada fetus počne urinirati u plodovu vodu, a količina izlučenog urina mijenja se s obzirom na napredovanje trudnoće. Za ilustraciju s 25 tjedana količina izlučenog urina iznosi 3,5 ml/sat, a s 39 tjedana 29 ml/sat. Kod anomalija urogenitalnog sustava fetusa zapaža se smanjena količina plodove vode što se naziva oligohidramnij. Potpuni nedostatak plodove vode naziva se anhidramnij.
Značajnu ulogu u nastanku plodove vode imaju i fetalna pluća koja u roku 24 sata produciraju između 200 i 400 ml. plodove vode. Fetus guta vodu za vrijeme dišnih pokreta i dio plodove vode apsorbira se u gastrointestinalnom sustavu, te pridonosi razvoju istog. Sa 16 tjedana trudnoće fetus proguta 10 ml plodove vode, a s 40 tjedana i do 500 ml. Kod pojave različitih poremećaja gastrointestinalnog sustava (atrezija (prirođena neprohodnost cjevastih organa) jednjaka ili dvanaesnika), dolazi do nemoćnosti resorpcije plodove vode i do prekomjernog nakupljanja u amnijskoj šupljini, polihidramnij.
Količina plodove vode
Volumen plodove vode s 10 tjedana približno iznosi 30 ml., s 20 tjedana 350 ml. te s 30 tjedana 750 ml. najveći volumen plodove vode je između 36. i 38. tjedna trudnoće i iznosi 1000 ml. Nakon toga razdoblja količina plodove vode se smanjuje. U terminu je volumen je oko 800 ml. Ako dođe do prenošenja, poslije 42 tjedna volumen iznosi 250 ml.
O drugim važnim ulogama plodove vode u trudnoći i razvoju fetusa u daljnjim nastavcima.
28.2.2025