Spinalni tumori prema lokalizaciji.
Primarni tumori kralježnice.
Primarni tumori kralježnice su rijetki i čine manje od 10 posto svih tumora kralježnice. Primarni tumori kralježnice nastaju iz kostiju ili struktura mekog tkiva kralježnice uključujući hrskavicu. Primarni tumori kralježnice uključuju osteosarkom, hemangiom itd.
Multipli mijelom je sistemska bolest koja pogađa ljude srednje dobi, a karakterizirana je lokalnom destrukcijom kosti. Multipli mijelom je zloćudni tumor koštane srži u kojoj dolazi do umnažanja promijenjenih plazma-stanica koje su inače dio imunološkog sustava. Multipli mijelom je najčešći primarni maligni tumor kostiju i kralježnice. Ovi bolesnici mogu imati simptome kao i bolesnici s drugi tumorima u kralježnici. Bolesnici se obično žale na bolove koji mogu biti jači noću, noćno znojenje, gubitak težine i slično. Na rendgenskim snimkama se vide lezije (oštećenja) kostiju koje mogu biti prisutne u cijelom kosturu. Nakon što se otkrije lezija u kralježnici, potrebno je učiniti i magnetnu rezonanciju ili CT kralježnice kako bi se procijenilo uništenje kralježaka i učinak istog na kralježničnu moždinu i korijenove živaca.
Multipli mijelom je osjetljiv na terapiju zračenjem i kemoterapiju. Kirurški zahvat u vidu stabilizacije kostiju se koristi kada je došlo do prijeloma kostiju ili da bi se spriječilo oštećenje kralježnične moždine.
Tumori kralježnične moždine.
Tumori kralježnične moždine su tumori koji nastaju iz samog tkiva kralježnične moždine i korijenova živaca. Javljaju se u intraduralnom prostoru (unutar spinalnog kanala) i mogu biti unutar ili izvan kralježnične moždine. Tumori kralježnične moždine rijetko metastaziraju izvan spinalnog kanala.
Intraduralni tumori se dijele na:
- intramedularne tumore počinju u stanicama unutar same kralježnične moždine, poput glioma ili ependimoma, te
- ekstramedularni tumori rastu ili u membrani koja okružuje kralježničnu moždinu ili u korijenima živaca koji izlaze iz leđne moždine, poput meningeoma i schwanoma.
Ovdje ćemo spomenuti neke od navedenih tumora.
• Ependimomi su tumori koji nastaju iz ependimalnih stanica kralježnične moždine. Nađu se pregledom kralježnice s magnetnom rezonancom. Liječenje je potpuno kirurško uklanjanje ukoliko je moguće.
• Schwanomi su dobroćudni tumori koji nastaju iz Schwannovih stanica živčanih korijena. Ovi tumori sporo rastu i mogu izazvati kompresiju živaca i leđne moždine. Preporuča se kirurško uklanjanje ukoliko izazivaju simptome. Imaju jako malu stopu ponovnog vraćanja nakon što se uklone.
• Meningeomi su tumori zaštitne ovojnice oko kralježnične moždine koja se naziva dura ili tvrda ovojnica. To su obično dobroćudni tumori koje sporo rastu, ali nekada mogu postati agresivni. Ovi tumori rastu izvan leđne moždine, ali mogu uzrokovati značajni pritisak na živce ili strukture kralježnične moždine. Preporuča se potpuno uklanjanje ali to nije uvijek moguća. Tada postoje drugi oblici tumorskog liječenja kao npr. zračenje.
23.7.2024