Dijagnoza bolesti.
Dijagnoza za sve tumore kralježnice ovisi o rendgenskim pretragama uključujući magnetnu rezonanciju (MR), kompjuteriziranu tomografiju (CT) i rendgenske snimke (RTG) , kao i povijesti bolesti te pregled bolesnika.
Pregled se odnosi na fizikalni (pregled mišića i kostiju), te neurološki pregled (pregled funkcije živaca). Znakovi na koje se upućuje pozornost su:
• Bol u kralježnici
• Osjet (dodir, bol, temperatura)
• Refleksi u rukama i nogama
• Mišićna snaga
Najčešća klinička slika povezana sa svim tumorima kralježnice je bol u leđima zbog koje se bolesnik javlja liječniku. Bol u leđima je najčešći simptom kod bolesnika s dobroćudnim i zloćudnim promjenama u kralježnici. No, važno je imati na umu da je puno različitih uzroka bolova u leđima, a većina bolova u leđima nije uzrokovana tumorom. Naime tumori u kralježnici nisu jako česti.
Neurološki poremećaji nastaju zbog kompresije leđne moždine ili korijena živaca , te također mogu biti dio simptoma ove bolesti.
Stupanj neurološkog poremećaja može varirati od blage slabosti do potpunog gubitka mišićne snage i mogućnosti pokretanja ruku ili nogu. Gubitak funkcije crijeva ili mokraćnog mjehura može nastati zbog neurološke kompresije na kralježničnu moždinu ili živce. Dakle pojavljuje se gubitak mokrenja ili teškoće pri stolici ili potpuna inkontinencija.
Testovi i pretrage koje se koriste u dijagnostici ovih tumora uključuju:
• rendgenske snimke (RTG), CT ili magnetska rezonancija (MR)
• krvne pretrage
• biopsija. Tada se vadi maleni komadić tkiva i šalje u laboratorij na analizu da se utvrdi o čemu se točno radi.
• lumbalna punkcija se koristi za analizu cerebrospinalne tekućine (likvora)
Prva linija rendgenske obrade bi mogla biti obična radiografija (RTG) za procjenu koštane arhitekture kralježnice. Dakle može se vidjeti je li imaju promjene na kostima kralježnice. CT je više precizniji u smislu koštanih struktura ali se djelom mogu vidjeti i meke strukture poput kralježnične moždine. MR može pokazati stanje mekih tkiva kao ligamenata, živaca i kralježničnu moždinu te mišiće.
9.9.2024