Problem s probavom
Poštovani,
imam 19 godina i unazad nekoliko dana se borim s nadutošću, nadutost postaje sve gora nakon svakog obroka i stalno je tu i ujutro kad se probudim iako nisam nista jela, brzo se zasitim i zbog te nadutosti sam izgubila apetit pa jedem možda dva puta dnevno, nemam bolove, ali imam čudan osjećaj u području ispod pupka, ponekad i oko pupka, nekada imam kao nekakvu zagrijanost, odnosno žarenje u tom dijelu, dosta čujem crijeva preko dana što prije nisam toliko, stolica mi nije redovita, pijem čajeve i probiotike pa ju nakon dva tri dana i dobijem, ali tvrdu i osjećaj kao da nije bilo potpuno pražnjenje, od svega toga me uhvatio užasan umor i bezvoljnost, protekla dva mjeseca su mi stresna s fakultetom i ne bavim se nikakvom fizičkom aktivnošću, većinom samo sjedim i učim, a prije nikada nisam imala takav način života, da li je ta nadutost i sve to posljedica stresa i manjka fizičke aktivnosti ili je nešto drugo? Bila sam kod doktora zbog slične situacije prije otprilike 3 tjedna, ali još i zbog povratka hrane u jednjak i mučnine, rekao mi da je to gastritis, smirilo se na nekih tjedan dana i prije nekoliko dana je opet sve počelo samo bez mučnina i povratka hrane.
10.6.2019
Odgovara
prof. dr. sc. Darija Vranešić Bender klinička nutricionistkinja, viša znanstvena suradnicaPoštovana,
sindrom iritabilnog crijeva složen je sindrom koji se ubraja u funkcionalne smetnje i ne predstavlja ozbiljnu bolest probavnog sustava, iako simptomi mogu biti neugodni za pacijenta. Ako se bolovi ne smire preporučila bih Vam da se javite gastroenterologu, koji će preporučiti koju dijagnostičku obradu bi trebalo obaviti. Terapija bi trebala pokazati učinak relativno brzo, kroz nekoliko dana.
Definirani su određeni prehrambeni čimbenici koji utječu na razvoj bolesti i pogoršanje simptoma, a to su preosjetljivost na hranu, neravnoteža crijevne mikroflore, pretjeran unos masnoća, prejedanje, neredovito i prebrzo konzumiranje hrane te prevelik unos alkohola, kave i gaziranih pića.
Također, novija saznanja o vezi prehrane i sindroma iritabilnog crijeva pokazuju da vrlo restriktivna prehrana siromašna određenim prirodnim šećerima ublažava osjećaj nadutosti, smanjuje količinu plinova, olakšava bol u trbuhu te druge simptome u oboljelih od sindroma iritabilnog crijeva. Ovaj je zaključak rezultat nekoliko manjih studija koje su utvrdile značajno poboljšanje simptoma u pacijenata koji su iz prehrane izbacili hranu bogatu određenim prirodnim šećerima (fermentabilnim šećerima, oligosaharidima, disaharidima, monosaharidima i poliolima – tzv. FODMAP hrana), poput raži, pšenice, češnjaka, luka, artičoka, gljiva, cvjetače, graha, slanutka, leće, mliječnih proizvoda osim tvrdog sira, meda, jabuka, kruški, lubenice, manga.
Iako prehrana koja isključuje tzv. FODMAP hranu ne djeluje kod svih oboljelih, sve veći broj stručnjaka podržava njene principe. Ipak, takva je prehrana poprilično složena i potrebno je provoditi uz nadzor liječnika ili nutricionista kako bi prehrana i dalje ostala nutritivno uravnotežena.
Bez obzira na to koji su pravi čimbenici usljed kojih nastaje sindrom iritabilnog kolona -infekcija, hormoni, stres ili neravnoteža crijevne mikroflore – promjene prehrambenih navika mogu imati značajan utjecaj na bol i nelagodu koju osjećaju osobe koje pate od sindroma. Iako ne postoji univerzalna dijeta koja može koristiti svim oboljelima, postoje neke opće smjernice koje pomažu većini. Tako bi se prehrana dizajnirana za olakšavanje simptoma sindroma iritabilnog kolona trebala sastojati od određenih vrsta žitarica, voća i povrća te nemasnog mesa, ribe i fermentiranih mliječnih proizvoda obogaćenih probiotičkim bakterijama. Istovremeno, preporuka je izbjegavati namirnice koje obiluju mastima i šećerima te kofein i alkohol. Svakako valja pripaziti na dovoljan unos vode te izbjegavati gazirane napitke.
Ukoliko oboljeli pati od nadutosti poželjno je da iz prehrane izbaci i namirnice koje nadimaju poput povrća iz skupine kupusnjača i mahunarki. Zob, chia sjemenke i mljeveni lan mogu pomoći kod problema s konstipacijom.
Srdačan pozdrav!
Vaše pitanje je odgovoreno.