Problem s probavom
Poštovani,
Imam 22 god. Pozdrav od 2 mjeseca imam probleme imao san jednom samo malo krvi nakon stolice. Nakon toga imam proljeve i tanke stolice ono čas normalno čas proljev čas zatvor, stolica zna bit tamne boje kao koda je crna jedan dio a nekad je normalna. I dosta mi krče crijeva i proljevi vataju ujutro ili zatvor i bol desna strane i krči po cijelom trbuhu. Prije toga san nedavno radio gastroskopiju i kolonoskopija i našlo mije gastritis Gerb i uzmao lijekove i prošlo. I sada sam izgubio malo kilograma zadnji put san 10 izgubio pa san vratio. Opet san ponovio pretrage sve kao uredu kolonoskopija uspjela samo 90cm. Pa sam radio test na okultno krvarenje negatvino pa irigografija i pasaža tankog crijeva. Irgo uredu ali pasaža piše da ima kao izraženi spazmima pretežito lijevo, Ne znam šta to znači? Radio sam sve na parazite i helicobacter pylori itd sve je negativan. Doktorica mi je dala neki lijek koji pijem spasmomen nakon tog nalaza tankog crijeva. Može vaš savjet.hvala
21.6.2020
Odgovara
prof. dr. sc. Darija Vranešić Bender klinička nutricionistkinja, viša znanstvena suradnicaPoštovani,
Budući da vaša gastroenterološka obrada u pravilu ne pokazujue patološka zbivanja, vjerojatno se radi o sindromu iritabilnog crijeva s izraženim spazmima odnosno grčevima crijeva. Lijek koji ste dobili mogao bi vam pomoći da se glatka muskulatura crijeva lakše opušta.
Točan uzrok sindroma iritabilnog crijeva nije poznat, no pretpostavlja se da nastanku sindroma pogoduju upale i infekcije, stres te poremećaj ravnoteže neurotransmitera i mikrobiote. Dosad iskušani načini liječenja su brojni i uključuju dodatke prehrani s vlaknima, ulje paprene metvice, probiotike, antidepresive, psihoterapiju, promjene u prehrani, akupunkturu, antidijaroike i laksative. Ponekad se sindrom iritabilnog crijeva naziva i trbušnom glavoboljom ili „nervoznim crijevima“.
Bez obzira na to koji su pravi čimbenici uslijed kojih nastaje sindrom iritabilnog kolona (infekcija, hormoni, stres ili neravnoteža crijevne mikrobiote) promjene prehrambenih navika mogu imati značajan utjecaj na bol i nelagodu u osoba koje pate od sindroma. Prilikom propisivanja dijete valja uzeti u obzir i preklapanje ovog stanja s određenim intolerancijama na hranu (laktoza, fruktoza, ugljikohidrati, histamin), alergijama na hranu te preosjetljivosti na gluten koja nije vezana za celijakiju (NCGS).
Noviji znanstveni dokazi ukazuju da relativno restriktivna eliminacijska dijeta siromašna određenim prirodnim šećerima može ublažiti osjećaj nadutosti, smanjiti količinu plinova, olakšati bolove te druge simptome u oboljelih od sindroma iritabilnog crijeva. Tijekom posljednjih godina, nekoliko studija ukazalo je na značajno poboljšanje simptoma u pacijenata koji su iz prehrane izbacili hranu bogatu određenim prirodnim šećerima (fermentabilnim šećerima, oligosaharidima, disaharidima, monosaharidima i poliolima – tzv. FODMAP hrana) poput raži, pšenice, češnjaka, luka, artičoka, gljiva, cvjetače, graha, slanutka, leće, meda, jabuka..
Iako prehrana koja isključuje tzv. FODMAP hranu ne djeluje kod svih oboljelih, sve veći broj stručnjaka podržava njene principe, barem kada je riječ o kratkoročnoj primjeni. Ipak, takva je prehrana poprilično složena i potrebno je provoditi uz nadzor liječnika ili nutricionista kako bi prehrana i dalje ostala nutritivno uravnotežena. Dugoročna primjena FODMAP dijete do danas nije dovoljno istražena te se uglavnom zagovara postupna liberalizacija dijete nakon smanjenja intenziteta simptoma, posebice u svjetlu spoznaja o utjecaju ove dijete na raznolikost crijevne mikrobiote
Vaše pitanje je odgovoreno.