Problem sa stolicom
Već neko vrijeme imam problema sa stolicom, prije sam svaki dan normalno ujutro obavio stolicu bez problema. Sada već duže vrijeme ujutro ne obavim stolicu potpuno, te mi se često zna dogoditi, dok hodam ili negdje sjedim, potreba da moram na wc obaviti stolicu, gdje kada dođem na wc ili se pomokrim ili ispustim vjetar i to je to. Također često mi se zna dogoditi da se širi neugodan miris oko mene, makar nisam svjesno ispustio vjetar. Prvo sam mislio da si umišljam te neugodne mirise ali sam primjetio da mi nakon dva dana nošenja hlače počinju jako smrdjeti. Malo sam tražio po internetu, te sam počeo neko vrijeme jesti zdravije, tako da sam potpuno izbacio sve proizvode sa laktozom, glutenom i općenito masnu hranu. To mi je pomoglo neko vrijeme (testirao sam to kroz nekih mjesec dana), no nažalost nije održivo jer nakon nekog vremena kada prestanem birati što jedem, simptomi se vraćaju. Također nekada kada mi je jako loše, zna me zaboliti trbuh, te nekada mi stolica bude svijetlija, nekada čak i žuta (makar je to reda pojavljivanja, možda jednom u mjesec i pol dana). Krvi u stolici nisam imao.
Unaprijed Hvala na odgovoru
29.11.2017
Odgovara
prof. dr. sc. Darija Vranešić Bender klinička nutricionistkinja, viša znanstvena suradnicaPoštovani,
Osjećaj nepotpunog pražnjenja crijeva, ali i drugi simptomi koje navodite uklapaju se u spektar simptoma sindroma iritabilnog crijeva, međutim, preporučljivo je posjetiti gastroenterologa koji bi Vam potvrdio ovu sumnju.
Bez obzira na to koji su pravi čimbenici usljed kojih nastaje sindrom iritabilnog kolona (infekcija, hormoni, stres, intolerancije na hranu ili neravnoteža crijevne mikroflore) promjene prehrambenih navika mogu imati značajan utjecaj na bol i nelagodu koju osjećaju osobe koje pate od sindroma. Iako ne postoji univerzalna dijeta koja može koristiti svim oboljelima, postoje neke opće smjernice koje pomažu većini. Tako bi se prehrana dizajnirana za olakšavanje simptoma sindroma iritabilnog kolona trebala sastojati od određenih vrsta žitarica, voća i povrća te nemasnog mesa, ribe i fermentiranih mliječnih proizvoda obogaćenih probiotičkim bakterijama. Istovremeno, preporuka je izbjegavati namirnice koje obiluju mastima i šećerima te kofein i alkohol. Svakako valja pripaziti na dovoljan unos vode te izbjegavati gazirane napitke. Ukoliko patite od nadutosti poželjno je iz prehrane izbaciti i namirnice koje nadimaju poput povrća iz skupine kupusnjača, krstašica i mahunarki.
Najnovija istraživanja o vezi prehrane i sindroma iritabilnog crijeva pokazuju da relativno restriktivna prehrana siromašna određenim prirodnim šećerima ublažava osjećaj nadutosti, smanjuje količinu plinova, olakšava bol u trbuhu te druge simptome u oboljelih od sindroma iritabilnog crijeva. Ovaj je zaključak rezultat nekoliko manjih studija koje su utvrdile značajno poboljšanje simptoma u pacijenata koji su iz prehrane izbacili hranu bogatu određenim prirodnim šećerima (fermentabilnim šećerima, oligosaharidima, disaharidima, monosaharidima i poliolima – tzv. FODMAP hrana) poput raži, pšenice, češnjaka, luka, artičoka, gljiva, cvjetače, graha, slanutka, leće, mliječnih proizvoda osim tvrdog sira, meda, jabuka, kruški, lubenice, manga. Iako prehrana koja isključuje tzv. FODMAP hranu ne djeluje kod svih oboljelih, sve veći broj stručnjaka podržava njene principe. Ipak, takva je prehrana poprilično složena i potrebno je provoditi uz nadzor liječnika i nutricionista kako bi prehrana i dalje ostala nutritivno uravnotežena.
Srdačan pozdrav!
Vaše pitanje je odgovoreno.