Bol u grlu
Poštovani,
Nekoliko dana imam blagu upalu grla. Prije dva dana kod jednog krajnika (ispod uha s vanjske strane na vratu) naglo mi je izrasla kvržica, tvrda poput limfnog čvora. Jučer sam primjetio u grlu iza resice bijele kvrge, a bol je i dalje tu. Danas još osjetim i u dnu grla smetnju. Nemam povišenu temperaturu, prehrana, probava i apetit su normalni, jedino osjećam dodanu malaksalost.
Unaprijed hvala
24.4.2020
Odgovara
Irena Matić-Trputec dr.med.Poštovani,
Prisutnost u grlu bijelih kvržica s neugodnim mirisom karakterističan je simptom upale krajnika (tonzilitis), koja ima virusnu ili bakterijsku prirodu. Najčešće, takav znak upućuje na kronični tonzilitis (grlobolja). Obično osoba uopće ne sumnja na prisutnost gnojnih globula u grlu dok ne počnu “izlaziti” s ispljuvkom kad kašlju ili kihnu. Pogoršanje kroničnog ili početka akutnog tonzilitisa može se prepoznati po sljedećim znakovima: zadah iz usta, u ustima je bio kiselkast okus; povećava se tjelesna temperatura; povremeno se javljaju bolni osjećaji dok jedete i gutate; bolovi su u grlu, glavi, području vrata.
Postoji nekoliko vrsta mikroorganizama, zbog kojih se na tonzilama formira bjelkasti plak, postupno pretvarajući se u minijaturne oblutke. To mogu biti: a) Streptokoki koji uzrokuju. bakterijsku infekciju popraćenu sljedećim simptomima: čestim nagonom na povraćanje, vrućicom, bolnim osjećajima u trbuhu, otečenim limfnim čvorovima i osipom. b) Epstein-Barr virus, koji dovodi do zarazne mononukleoze, također može dovesti do pojave bijelih čvrstih grudica s neugodnim mirisom u ustima. Prisutnost bolesti pokazuju sljedeći simptomi: visoka tjelesna temperatura, povećane tonzile i bolne senzacije u području grkljana. U uznapredovalim slučajevima moguće je izlijevanje gnoja.
c) Herpes simplex virus (HSV-1), koji dovodi do razvoja oralnog herpesa. Najčešće se bolest može prepoznati po prisustvu rana na usnama. Istodobno s pojavom mjehurića na vanjskoj površini usnice može se formirati bjelkasti ili žućkasti premaz sluznice tonzila, koji se dalje pretvara u tvrde kuglice.
Ako se pojave simptomi na jednom krajniku ili su oba odmah povećana, ako osjećate malaksalost, povećanu tjelesnu temperaturu, bolove u cijelom tijelu i slično, odmah se javite svom liječniku koji će vas uputiti u daljnje mjere. Liječenje bolesti u potpunosti ovisi o uzroku pojave bijelih kuglica na žlijezdama. Na primjer, ako govorimo o infekciji tonzila bakterijama, tada se bolest ne može izliječiti bez uzimanja antibiotika. Da bi se utvrdilo koji će antibakterijski lijek biti najučinkovitiji, potrebno je proći analizu otpornosti patogena na različite skupine lijekova. Na taj način će liječnik odabrati najprikladniji lijek i odrediti potrebnu dozu i duljinu trajanja terapije.
Ukoliko se bolest ne izliječi na vrijeme, postoji mogućnost razvoja kroničnog oblika bolesti. Da bi se učinkovito riješili bijelih kvržica koje su se pojavile na krajnicima zbog kroničnog tonzilitisa, potrebno je kombinirati antibiotike s lijekovima koji imaju dezinfekcijski učinak. Klorheksidin i dioksidin su među najpopularnijima. Možete isprati usta i biljne čajeve (kadulja, kamilica). U razdoblju pogoršanja kroničnog oblika bolesti, liječnik propisuje protuupalne lijekove: paracetamol, ibuprofen.
Bijele kuglice u grlu i tonzilima upućuju na upalu ždrijela, pa se preporuča da se što prije posavjetujte s vašim liječnikom za točniju dijagnozu i režim liječenja.
Svako dobro!
Vaše pitanje je odgovoreno.