Što znači atrofija mozga?

Vrijeme čitanja članka: 3 minute

Atrofija mozga, također poznata kao cerebralna atrofija, odnosi se na progresivni gubitak neurona i veza između njih. Ovo stanje rezultira smanjenjem veličine i volumena mozga i može biti povezano s raznim neurološkim i sustavnim poremećajima. Atrofija mozga može utjecati na različite regije mozga, što dovodi do simptoma ovisno o zahvaćenom području.

Atrofija mozga može se klasificirati u dvije primarne vrste na temelju progresije i lokalizacije:

  1. Fokalna ili žarišna atrofija:

Žarišna atrofija javlja se u određenim regijama mozga. Na primjer, atrofija u hipokampusue povezana je s Alzheimerovom bolešću, utječući na pamćenje i kognitivne funkcije.

  • Generalizirana atrofija:

Odnosi se na ravnomjerno smanjenje cijelog mozga, što se može vidjeti u neurodegenerativnim bolestima ali i kao dio starenja.

Razlika između ovih tipova ključna je za razumijevanje uzroka atrofije i liječenje.

Uzroci atrofije mozga

Atrofija mozga može biti posljedica različitih čimbenika, od prirodnog starenja do bolesti.

– Starenje. Kao dio prirodnog procesa starenja, uobičajeno je blago smanjenje mozga. Međutim, prekomjerna atrofija može ukazivati ​​na neke druge poremećaje.

– Neurodegenerativne bolesti. Stanja poput Alzheimerove bolesti, Parkinsonove bolesti i drugih bolesti mozga karakterizirana su progresivnim gubitkom neurona.

– Moždani udar i ishemija. Smanjeni dotok krvi u mozak tijekom moždanog udara može dovesti do smrti stanica i naknadne atrofije.

– Traumatska ozljeda mozga (TBI). Teške ozljede glave mogu rezultirati lokaliziranom ili generaliziranom atrofijom zbog oštećenja neurona.

– Multipla skleroza (MS). Kod MS-a, imunološki sustav napada mijelinsku ovojnicu, što dovodi do neurodegeneracije i atrofije.

– Infekcije. Kronične infekcije poput HIV-a ili sifilisa mogu uzrokovati oštećenje mozga, što dovodi do atrofije.

– Zlouporaba supstanci. Dugotrajna uporaba alkohola i droga može pridonijeti smanjenju mozga.

– Nutritivni nedostaci. Nedostaci esencijalnih nutrijenata poput vitamina B12 mogu s vremenom rezultirati atrofijom mozga.

– Genetski poremećaji. Stanja kao što su leukodistrofije i druge nasljedne bolesti mogu uzrokovati ranu atrofiju mozga.

Simptomi

Simptomi atrofije mozga ovise o zahvaćenim regijama i opsegu gubitka neurona. Uobičajeni simptomi su:

– Kognitivni pad; gubitak pamćenja, poteškoće u učenju novih informacija i oslabljena sposobnost rješavanja problema glavni su znakovi atrofije u stanjima poput Alzheimerove bolesti.

– Motorička oštećenja; atrofija u područjima kontrole motorike, kao što je mali mozak, može rezultirati gubitkom koordinacije i ravnoteže.

– Problemi s govorom; atrofija u područjima povezanim s govorom, kao što su Brocina i Wernickeova područja, može dovesti do afazije.

– Emocionalne promjene i promjene u ponašanju; promjene raspoloženja, apatija ili depresija često se vide u bolesnika s atrofijom frontalnog režnja.

– Napadaji; žarišna atrofija u određenim područjima može izazvati epilepsiju.

Dijagnostika

Dijagnostika zahtijeva kombinaciju kliničke procjene i slikovnih studija.

Neuroimaging:

Magnetska rezonana (MR) i kompjutorizirana tomografija (CT) zlatni su standardi za vizualizaciju atrofije mozga. Ove pretrage daju detaljne slike volumena i strukture mozga.

Kognitivno testiranje:

Može pomoći u procjeni opsega kognitivnog oštećenja.

Elektroencefalografija (EEG):

Može se koristiti za otkrivanje abnormalne električne aktivnosti u mozgu, osobito u slučajevima kada se javljaju epileptički napadaji.

Laboratorijske pretrage:

Testovi na nedostatak vitamina, infekcije ili autoimune markere mogu pomoći u prepoznavanju reverzibilnih uzroka atrofije.

Liječenje

Iako je atrofija mozga često nepovratna, razne strategije mogu usporiti njezino napredovanje ili utjecati na simptome.

Promjene načina života jedna je od uspješnih strategija kako usporiti napredovanje atrofije. Redovita tjelesna vježba, uravnotežena prehrana bogata omega-3 masnim kiselinama i kognitivni trening mogu promicati zdravlje mozga. Rehabilitacijske terapije poput radne terapije, logopedske i fizioterapije ključne su u liječenju funkcionalnih oštećenja.

Prognoza

Prognoza atrofije mozga uvelike varira ovisno o uzroku i težini. Rano otkrivanje i intervencija mogu poboljšati kvalitetu života u mnogim slučajevima. Za neurodegenerativne bolesti, istraživanja koja su u tijeku imaju za cilj otkriti učinkovite tretmane za zaustavljanje gubitka neurona neuroprotektivnim lijekovima. Istražuju se i novi tretmani kao što su terapija matičnim stanicama

Atrofija mozga je složeno stanje različitih uzroka i manifestacija. Otkrivanje uzroka i učinaka atrofije ključno je za razvoj liječenja i poboljšanje ishoda za pacijente. U tijeku su brojna istraživanja na polju inovativnih terapija za rješavanje ovog značajnog medicinskog izazova. Dok trenutačne intervencije mogu ublažiti simptome i usporiti napredovanje u nekim slučajevima, lijek za mnoge temeljne uzroke atrofije mozga i dalje je nedostižan te je prevencija u vidu razvoja zdravih životnih navika od presudnog značenja.

Imate pitanje vezano za zdravlje?

Konzultirajte se s našim stručnim timom.

Povezane teme

probava

Upalne bolesti crijeva

Vrijeme čitanja članka: 3 minute Upalna bolest crijeva (UBC) je kronična, neizliječiva, imunološki posredovana upalna bolest probavne cijevi. Oboljeli od UBC se, vrlo često, moraju nositi sa dugotrajnom i kompliciranom bolešću koja izrazito degradira kvalitetu života, s pervazivnim simptomima koji ometaju rad, društvene odnose i životne aktivnosti. Razlikujemo dva osnovna oblika bolesti: ulcerozni kolitis (UC) i Crohnova bolest (CB). Dok […]

Mozak

Razvojne venske anomalije

Vrijeme čitanja članka: 4 minute Razvojne venske anomalije, poznate i kao venski angiomi, prirođene su malformacije venskog sustava mozga. Predstavljaju najčešći tip moždanih krvožilnih malformacija, koje se često slučajno identificiraju slikovnim pretragama. Razvojne venske anomalijekarakterizira skup malih žila koje se ulijevaju u veću središnju venu. Te se anomalije mogu pojaviti u različitim dijelovima mozga. Smatra se da se razvojne venske […]

Ibuprofen

Akutna bol kod djece: kako ju prepoznati i liječiti

Vrijeme čitanja članka: 3 minute Bol je važan simptom koji nam signalizira da se u organizmu događa bolest ili ozljeda. Obzirom da je bol osobno iskustvo, veliki je izazov prepoznavanje i procjena boli kod male djece koja još ne govore. Uzroci boli Prema Međunarodnom udruženju za proučavanje boli (International Association for the Study of Pain, IASP), bol je „neugodan osjetni […]

Mozak

Možete li mi objasniti MR nalaz mozga?

Mozak

Zanošenje praćeno mučninom – koji je urok tome?

Mozak

Promjene stila života povezane s poboljšanjem simptoma Alzheimerove bolesti

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Prema rezultatima novog istraživanja, zdravi stilovi života povezani su s nižim rizikom od Alzheimerove bolesti (AD), ali također može koristiti pacijentima s već dijagnosticiranim blagim kognitivnim oštećenjem (MCI) ili ranim AD. Nakon 20 tjedana, pacijenti nakon intenzivne promjene multimodalnog stila života pokazali su značajna poboljšanja u kogniciji i funkciji. Korisne promjene primijećene su i u […]

Iz iste kategorije

Neurologija

Možete li mi molim Vas reći kakav je ovaj EEG nalaz za dijete od 9 godina?

Neurologija

Evocirani potencijali

Vrijeme čitanja članka: 3 minute Evocirani potencijali (EP) spadaju u neurofiziološke pretrage koje se koristi u kliničkoj praksi za procjenu funkcionalnosti različitih dijelova živčanog sustava. Stimulirajući specifične senzorne putove i bilježeći električne reakcije koje generira mozak ili leđna moždina, evocirani potencijali pružaju dragocjene podatke o provođenju živčanih impulsa kao i o mjestu oštećenja. Evocirani potencijali mjere električnu aktivnost koju stvara […]

Neurologija

Ultrazvučna pretraga karotidnih arterija

Vrijeme čitanja članka: 4 minute Karotidne arterije su glavne krvne žile u vratu koje opskrbljuju krvlju mozak, vrat i lice. Ove su arterije bitne za rad mozga jer isporučuju krv bogatu kisikom. Blokade protoka krvi ili suženja u tim arterijama može dovesti do ozbiljnih zdravstvenih problema od kojih je svakako najozbiljnija moždani udar. Jedna od najčešćih tehnika koja se koristi za […]

Neurologija

Što su vretena spavanja?

Vrijeme čitanja članka: 4 minute Spavanje je bitan biološki proces koji igra ključnu ulogu u održavanju cjelokupnog zdravlja i dobrobiti. Jedna od značajnih značajki spavanja bez brzih pokreta očiju (NREM) je pojava vretena spavanja, izbijanja moždane aktivnosti koji se vidljivo pojavljuju na elektroencefalogramu (EEG). Spavanje i njegove faze Spavanje nije jednoobrazno stanje već ciklus koji se sastoji od različitih faza […]

Neurologija

Zašto osjećam trnce na lijevoj strani tijela iznad kuka?

Neurologija

Što su hemangiomi?

Vrijeme čitanja članka: 3 minute Hemangiomi su benigne vaskularne malformacije koje se obično sastoje od mase krvnih žila. Iako se obično nalaze u koži i jetri, ove vaskularne anomalije mogu se pojaviti i u mozgu. Kada su prisutni u mozgu, nazivaju se cerebralni hemangiomi ili intrakranijski hemangiomi. Iako općenito benigni, njihova prisutnost u tako kritičnom organu predstavlja jedinstven izazov. Vrste […]

Neurologija

Dvoboj dijeta za mršavljenje: povremeni post i dijeta s ograničenim unosom kalorija

Vrijeme čitanja članka: 3 minute Naslovi najnovijih stručnih članaka o prehrani za mršavljenje glase: „Povremeni post i doziranje proteina odnosno ravnomjerna raspodjela tijekom dana za učinkovitije mršavljenje i skidanje masnog tkiva na području trbuha“ i „ Uz povremeni post dva dana u tjednu učinkovitije se gubi višak kilograma“. Čini se da ovaj popularan način prehrane pomalo dobiva sve veću znanstvenu […]

Neurologija

Glavobolja uzrokovana sinusitisom

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Sinusitis ili  sinusna infekcija, je upala ili oticanje tkiva koje oblaže sinuse. Ovo stanje može izazvati značajnu nelagodu i dovesti do različitih simptoma, uključujući glavobolje. Sinusa  su zrakom ispunjene šupljine smještene u lubanji oko nosa, čela i očiju. Sinusi proizvode sluz.  Kada se sinusi začepe ili napune tekućinom, bakterije, virusi ili gljivice mogu rasti i […]