Cesta terapija antibioticima
Postovani,
Imam dvoje djece predskolske dobi koji zimi cesto zavrse na antibiotiku. Mene zapravo najvise zanima iako dosad nisan sumnjala u ispravnost procjene pedijatra kako znati je li antibiotik zbilja potreban. Da li svaki put prije toga napraviti krvnu sliku i urin pa po tome odluciti. Ili se u obzir jos nesto uzima osim toga. Ja znam da doktori daju antibiotik nekad ovisno o situaciji. Npr moje dijete dovedem u petak sa fibrom preko 39 i ima malo crveno uho i grlo prema rijecima pedijatrice vise virusno i na kraju jer je velika fibra i jer je vikend i jer mu brzo ode na upalu uha dobije antibiotik. Ali recimo zadnji put 10dana od popijenog antibiotika isti simptomi sve isto i pedijatrica ne bi opet dala antibiotik jer je nedavno popio vec izvadimo krv i urin i prema tome doktorica nam kaze da je zasad krvna slika mirna da nema upale i da stavljamo kapi za usi i strpimo se koji dan. I tako djetetu prode bez antibiotika. S obzirom da su mi oba djeteta u vrticu i da nos slini svako malo i da lako obole antibiotici nam zaredaju…pa me zanima kako to smanjiti…odnosno da li svaki put predloziti pedijatru vadenje krvi ili …
Oba djecaka cesto dobiju antibiotik zbog upala uha ili grla zbog ceka je radena orl obrada medutim zasad je sve ok. Imaju povecane tonzile i neznatno treci krajnik ali mali su pa je predlozeno jos nista ne dirati buduci da je i sluh u redu…jedino ponovno na pregled ako nam ovu zimu opet zaredaju upale…alergije nemaju…
27.11.2017
Odgovara
Irena Matić-Trputec dr.med.Kako i sami navodite, procjena pedijatra bi ipak trebala biti primarna. Pedijatri prate i epidemiološke podatke za područje na kojem rade te tako mogu s dodatnom sigurnošću zaključivati o uzroku infekcije. Za djecu pretškolske dobi je normalno da imaju nekoliko infekcija godišnje jer je njihov imunološki sustav još nezreo i reagiraju na uzročnike s kojima dolaze u kontakt. Povišena tjelesna temeperatura je zapravo obrambeni mehanizam organizma na štetnog uzročnika u organizam. Dječji kolektiv je također stalni izvor zaraze. Većina infekcija je ipak virusne prirode što se može dokazati karakterističnim promjenama u krvnoj slici. Bakterijske upale pak mogu nastati najčešeće kao komplikacije virusnih. Neke učestale infekcije pretškolske dobi mogu se umanjiti odgovarajućim dodatnim cijepljenjem. U dosta situacija pojačane mjere kućne njege i opće mjere liječenja uz odgovarajuće vrijeme koje je potrebno da organizam svada infekciju mogu bez antibiotika dovesti do izlječenja, pogotovo kada se iz kliničke slike jasno može zaključiti da se radi o virusnoj infekciji. Svako dobro!
Vaše pitanje je odgovoreno.